Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.88   466.01   77.39   7.08
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   10.06
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   1.84   2.24
Józefa Piłsudskiego   0.44   0.66
Tytusa Chałubińskiego   0.68   0.81
Zofii i Witolda Paryskich   1.07   1.53
Kuźnice   0.29   0.47
Gronik   1.36   1.57
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.43   1.89
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 22.10 02:00
Zachmurzenie
7° / 7° zachmurzenie umiarkowane
Pt. 14:00
Zachmurzenie
Sob. 14:00
Śnieg
Nd. 14:00
Słonecznie
Pon. 14:00
Słonecznie
12°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
10°
Zdjęcie promujące Zakopane

Pamiętamy o Helenie Marusarzównie

18 września w Pogórskiej Woli pod Tarnowem w Szkole Podstawowej im. Heleny Marusarzówny odbyła się uroczystość Dnia Patrona Szkoły połączona z obchodami 80. rocznicy śmierci patronki - najlepszej przedwojennej polskiej narciarki rodem z Zakopanego, która za swoją działalność konspiracyjną została zamordowana przez hitlerowców.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. Św. Józefa, odprawiona w intencji Ojczyzny i wszystkich poległych w czasie II wojny światowej. Odsłonięcia muralu wykonanego na ścianie budynku szkoły przedstawiającego postać Heleny Marusarzówny dokonała matka Premiera RP Jadwiga Morawiecka. Odbyły się także uroczystości przed Pomnikiem Ofiar II wojny światowej usytuowanym w miejscu śmierci Heleny Marusarzówny i wielu innych polskich bohaterów rozstrzelanych w latach 1939 – 1945.

W tym ważnym wydarzeniu uczestniczył Premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich oraz zaproszeni goście. 

– Helena Marusarzówna w 1939 roku po napaści Niemiec na Polskę poświęciła się ratowaniu ludzi, służyła jako łączniczka. Pochylam głowę przed Nią, przed jej towarzyszkami i towarzyszami trudnego, wojennego życia i jej wielkim bohaterstwem – powiedział Premier Mateusz Morawiecki.

Zakopane reprezentował Sekretarz Grzegorz Cisło, który na ręce Dyrektor Szkoły Reginy Kiwior przekazał okolicznościowy list od władz miasta.

Szanowna Pani Dyrektor,

z okazji uroczystości Dnia Patrona Szkoły, zbiegających się w tym roku z 80. rocznicą śmierci Heleny Marusarzówny, proszę przyjąć dla całej szkolnej społeczności serdeczne podziękowania za podtrzymywanie pamięci o tej niezwykłej postaci, której tragiczna historia łączy nasze miejscowości.

Gratulujemy także wyjątkowego pomysłu, by najlepszą przedwojenną polską narciarkę upamiętnić pięknym muralem, który jeszcze bardziej podkreśli związek Szkoły z jej Patronką. Życzymy, by kolejne pokolenia inspirowały się nie tylko sportowymi dokonaniami Heleny Marusarzówny, ale także bohaterską postawą i wielką miłością do Ojczyzny, za którą oddała życie w wieku zaledwie 23 lat.

Pamiętajmy, że żyjąc tak krótko dokonała tak wiele. Jej droga z Zakopanego zamiast na światowe sportowe areny powiodła ją w szeregi AK, na kurierskie szlaki, a następnie w ręce Gestapo, do Katowni Podhala „Palace”, do więzień w Krakowie i Tarnowie, a ostatecznie do Pogórskiej Woli, gdzie została rozstrzelana. Cześć Jej Pamięci! - czytamy w liście.

W Pogórskiej Woli była obecna także delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Heleny Marusarzówny w Zakopanem, a także przedstawiciele innych szkół noszących to samo imię – ze Szczyrku, Woli Rzędzińskiej i Zębu.

(AKS)