Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.37   252.44   59.72   0.98
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   11.63
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   12.07   13.42
Józefa Piłsudskiego   17.66   20.98
Tytusa Chałubińskiego   15.02   17.66
Zofii i Witolda Paryskich   14.95   20.54
Kuźnice   14.38   17.01
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.39   1.6
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 06.02 13:00
Zachmurzenie
-5° / -16° zachmurzenie duże
Wt. 13:00
Zachmurzenie
-5°
Śr. 13:00
Zachmurzenie
-2°
Czw. 13:00
Słonecznie
-0°
Pt. 13:00
Zachmurzenie
-2°
Sob. 10:00
Zachmurzenie
-5°
Zdjęcie promujące Zakopane

100-lecie urodzin Jana Pawła II

18 maja 1920 roku w maleńkich Wadowicach, w rodzinie Emilii i Karola Wojtyłów, przyszedł na świat Karolek- chłopiec, o którym sto lat później będzie się mówiło: Wielki Jan Paweł II. Nikt z Jego bliskich, w tym czasie, a także w kolejnych latach szkolnych, studenckich i kapłańskich nie myślał pewnie, że tak będzie.
Ci z nas, którzy byli świadkami Jego dorastania do kapłaństwa i powołania, w Jego słowach i życiu widzieliśmy działanie Bożego Ducha.

Zakopane miało ten zaszczyt, iż Papież Jan Paweł II zdecydował, aby kilka dni swojego pontyfikatu spędzić pod Tatrami. To właśnie tutaj, w dniach 4- 7 czerwca 1997 roku modlił się, spotykał z wiernymi, a także odpoczywał. Dzięki tym chwilom Zakopane zyskało status miasta papieskiego, zmieniło herb i flagę. Na pamiątkę tej wizyty zaczęło organizować Dni Miasta.


100 lat po narodzinach Karola Wojtyły, 23 lata od Jego obecności wśród nas, mówimy „Zakopane pamięta!”

W ramach świętowania 100-lecia urodzin Jana Pawła II, traktując jako testament słowa wypowiedziane w Zakopanem „Na Was zawsze można liczyć”, przypominamy nauczanie i życie wielkiego Polaka, poprzez cykl wydarzeń przygotowanych przez jednostki miejskie.

Od18 maja trwał projekt przygotowany przez pracowników Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór pt. „Zakopane czyta Jana Pawła II”. Teksty Karola Wojtyły jako biskupa, arcybiskupa, a następnie następcy św. Piotra – Jana Pawła II, są związane z Jego licznymi wizytami duszpasterskimi w Zakopanem i na Podhalu oraz poruszanymi podczas nich tematami, począwszy od 1959 roku. Wśród tekstów znajdują się fragmenty przemówień, kazań, homilii, wystąpień z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych XX w., a także z okresu 26 lat pontyfikatu Jana Pawła II, zawarte w różnych publikacjach. Wyboru tekstów dokonali ks. Infułat Stanisław Olszówka, dr hab. inż. Beata Kępińska oraz dr Małgorzata Wnuk.

https://www.youtube.com/channel/UCfLpNdpIYtad1ptTJ...

W Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego od 20 maja można było obejrzeć wystawę pt. „Święci nie przemijają”, mówiącą o osobach związanych z Zakopanem, a wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II. Jak pisze kurator wystawy Lidia Rosińska Podleśny „Prezentowana cyklicznie galeria sylwetek, miejsc i obiektów będzie narracyjną opowieścią o czasie, wartościach i ludzkich wyborach. Pozwoli Państwu lepiej poznać fundament naszej historii, kultury, sztuki i duchowości narodu. Zapraszam Państwa w introspektywną podróż w głąb biografii tych, którzy zostali wyjątkowo naznaczeni charyzmatem miłosierdzia…”.

http://galeria.zakopane.pl/pl/news/309,60
http://galeria.zakopane.pl/pl/news/311,60
http://galeria.zakopane.pl/pl/news/313,60

Miejska Biblioteka Publiczna zaprezentowała wystawę pt. „Karol Wojtyła. Narodziny”, przygotowaną przez Centrum Myśli Jana Pawła II. O projekcie piszą jej autorzy: „Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.”

Na ulicy Krupówki, w rejonie oczka wodnego, można obejrzeć wystawę „Zakopane się doczekało i ja się doczekałem”. Ekspozycja zaprasza do odwiedzenia miejsc w Zakopanem i Tatrach związanych ze Świętym Janem Pawłem II.

Wydawnictwo Arsarti oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie 9 czerwca zaprosiły na prezentację książki "Monsignor z zakopiańskiej Księżówki 1990-2007". Odbyła się ona z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, burmistrza Leszka Doruli, Adama Bachledy-Curusia, ks. Tomasza Boronia, Joanny Sobczyk-Pająk i ks. Roberta Nęcka. Miejsce spotkanie szczególne – Księżówka, gdzie Ojciec Święty wypoczywał, modlił się i stamtąd wyruszał w swoje ukochane Tatry. 

Z okazji Dni Zakopanego pracownicy Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zakopane czytali dzieciom fragmenty książki ks. Roberta Nęcka "Chłopiec z Wadowic". Do obejrzenia na oficjalnym Facebooku Miasta Zakopane @ZakopaneOfficial

tekst: JS

(APM)