Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   8.43   0   82.04   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   8.23
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   5.14   6.37
Józefa Piłsudskiego   4.74   5.86
Tytusa Chałubińskiego   5.59   7.11
Zofii i Witolda Paryskich   4.49   5.74
Kuźnice   5.14   6.44
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.2   0.29
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 24.07 20:00
Deszczowo
19° / 14° umiarkowane opady deszczu
Czw. 14:00
Deszczowo
13°
Pt. 14:00
Słonecznie
20°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
25°
Nd. 14:00
Deszczowo
22°
Pon. 14:00
Słonecznie
19°
Zdjęcie promujące Zakopane

100-lecie urodzin Jana Pawła II

18 maja 1920 roku w maleńkich Wadowicach, w rodzinie Emilii i Karola Wojtyłów, przyszedł na świat Karolek- chłopiec, o którym sto lat później będzie się mówiło: Wielki Jan Paweł II. Nikt z Jego bliskich, w tym czasie, a także w kolejnych latach szkolnych, studenckich i kapłańskich nie myślał pewnie, że tak będzie.
Ci z nas, którzy byli świadkami Jego dorastania do kapłaństwa i powołania, w Jego słowach i życiu widzieliśmy działanie Bożego Ducha.

Zakopane miało ten zaszczyt, iż Papież Jan Paweł II zdecydował, aby kilka dni swojego pontyfikatu spędzić pod Tatrami. To właśnie tutaj, w dniach 4- 7 czerwca 1997 roku modlił się, spotykał z wiernymi, a także odpoczywał. Dzięki tym chwilom Zakopane zyskało status miasta papieskiego, zmieniło herb i flagę. Na pamiątkę tej wizyty zaczęło organizować Dni Miasta.


100 lat po narodzinach Karola Wojtyły, 23 lata od Jego obecności wśród nas, mówimy „Zakopane pamięta!”

W ramach świętowania 100-lecia urodzin Jana Pawła II, traktując jako testament słowa wypowiedziane w Zakopanem „Na Was zawsze można liczyć”, przypominamy nauczanie i życie wielkiego Polaka, poprzez cykl wydarzeń przygotowanych przez jednostki miejskie.

Od18 maja trwał projekt przygotowany przez pracowników Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór pt. „Zakopane czyta Jana Pawła II”. Teksty Karola Wojtyły jako biskupa, arcybiskupa, a następnie następcy św. Piotra – Jana Pawła II, są związane z Jego licznymi wizytami duszpasterskimi w Zakopanem i na Podhalu oraz poruszanymi podczas nich tematami, począwszy od 1959 roku. Wśród tekstów znajdują się fragmenty przemówień, kazań, homilii, wystąpień z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych XX w., a także z okresu 26 lat pontyfikatu Jana Pawła II, zawarte w różnych publikacjach. Wyboru tekstów dokonali ks. Infułat Stanisław Olszówka, dr hab. inż. Beata Kępińska oraz dr Małgorzata Wnuk.

https://www.youtube.com/channel/UCfLpNdpIYtad1ptTJ...

W Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego od 20 maja można było obejrzeć wystawę pt. „Święci nie przemijają”, mówiącą o osobach związanych z Zakopanem, a wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II. Jak pisze kurator wystawy Lidia Rosińska Podleśny „Prezentowana cyklicznie galeria sylwetek, miejsc i obiektów będzie narracyjną opowieścią o czasie, wartościach i ludzkich wyborach. Pozwoli Państwu lepiej poznać fundament naszej historii, kultury, sztuki i duchowości narodu. Zapraszam Państwa w introspektywną podróż w głąb biografii tych, którzy zostali wyjątkowo naznaczeni charyzmatem miłosierdzia…”.

http://galeria.zakopane.pl/pl/news/309,60
http://galeria.zakopane.pl/pl/news/311,60
http://galeria.zakopane.pl/pl/news/313,60

Miejska Biblioteka Publiczna zaprezentowała wystawę pt. „Karol Wojtyła. Narodziny”, przygotowaną przez Centrum Myśli Jana Pawła II. O projekcie piszą jej autorzy: „Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.”

Na ulicy Krupówki, w rejonie oczka wodnego, można obejrzeć wystawę „Zakopane się doczekało i ja się doczekałem”. Ekspozycja zaprasza do odwiedzenia miejsc w Zakopanem i Tatrach związanych ze Świętym Janem Pawłem II.

Wydawnictwo Arsarti oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie 9 czerwca zaprosiły na prezentację książki "Monsignor z zakopiańskiej Księżówki 1990-2007". Odbyła się ona z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, burmistrza Leszka Doruli, Adama Bachledy-Curusia, ks. Tomasza Boronia, Joanny Sobczyk-Pająk i ks. Roberta Nęcka. Miejsce spotkanie szczególne – Księżówka, gdzie Ojciec Święty wypoczywał, modlił się i stamtąd wyruszał w swoje ukochane Tatry. 

Z okazji Dni Zakopanego pracownicy Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zakopane czytali dzieciom fragmenty książki ks. Roberta Nęcka "Chłopiec z Wadowic". Do obejrzenia na oficjalnym Facebooku Miasta Zakopane @ZakopaneOfficial

tekst: JS

(APM)