Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dostateczna
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   28.83   0   3.99   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   89.11
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   -   -
Józefa Piłsudskiego   25.29   35.85
Tytusa Chałubińskiego   17.95   23.26
Zofii i Witolda Paryskich   43.05   64.89
Kuźnice   2.66   3.5
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   9.15   10.61
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 08.12 04:00
Zachmurzenie
-5° / -5° zachmurzenie małe
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Śnieg
-0°
Pon. 13:00
Śnieg
Wt. 13:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane

Kulturalna jesień w Zakopanem

Zakopane nie zwalnia tempa. Po energetycznym, wypełnionym turystami lecie przyszedł czas na kulturalną jesień. Niektóre z ważnych, inspirujących wydarzeń już za nami. 18 września w Kościele św. Krzyża wybrzmiał koncert finałowy 13. Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka na Szczytach" w wykonaniu Marcina Maseckiego i Marcina Markowicza. 

O wysoki poziom Festiwalu od trzynastu lat dba prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza Danuta Sztencel, w czym wspiera ją dyrektor artystyczny Paweł Mykietyn. Nazwa Festiwalu "Muzyka na Szczytach" nie tylko nawiązuję do strzelistych szczytów Tatr, ale przede wszystkim do wysokiego poziomu artystycznego Festiwalu, nietuzinkowych gości, wyjątkowych premier i spotkań.

Melomani nie wyobrażają sobie jesieni pod Giewontem bez Festiwalu i spotkań z ulubionymi wykonawcami w Klubie Rozmów na Szczytach, stąd też Festiwal otrzymuje stałe wsparcie finansowe Miasta Zakopane i jest objęty Patronatem Honorowym Burmistrza Leszka Doruli. W inauguracji tegorocznej edycji Festiwalu w dniu 11 września wzięła udział Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak, która w imieniu Burmistrza Miasta Zakopane przekazała organizatorom gratulacje.

- Festiwal, organizowany przez pasjonatów dla pasjonatów, na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Zakopanem. Stanowi nie tylko okazję, by posłuchać muzyki w najlepszym wykonaniu, lecz także do ciekawych spotkań w „Klubie Rozmów na Szczytach”, wystaw i kursów mistrzowskich. To wszystko składa się na kulturalny obraz „Skalnego Podhala”. Gratuluję determinacji i sił w organizacji Festiwalu i życzę wielu równie udanych przedsięwzięć w przyszłości – czytamy w okolicznościowym liście.

Podobnie władze Zakopanego wspierają inny znakomity Festiwal "Pępek Świata", organizowany przez Teatr im. St. I. Witkiewicza pod przewodnictwem artystycznym Andrzeja St. Dziuka. O Zakopanem jako pępku świata pisał Rafał Malczewski, który w swoich wspomnieniach oddał specyficzną atmosferę, jaka panowała w dwudziestoleciu międzywojennym w stolicy Tatr. Dziś nawiązuje do tamtych dni Teatr Witkacego, który podczas trwających od 14 do 18 września 10. Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych "Pępek Świata" zabrał widzów w świat trudnych pytań i nieoczywistych odpowiedzi, zachęcających do refleksji spektakli i podróży z projektem "Walizka". Również na tym wydarzeniu nie zabrakło przedstawicieli Urzędu Miasta Zakopane – Zastępcy Burmistrza Agnieszki Nowak-Gąsienicy i Naczelnik Wydziału Kultury Joanny Staszak.

Co przed nami? Od 27 września zapraszamy na 25. Jazz Camping Kalatówki. W schronisku na Kalatówkach każdego wieczoru do 3 października włącznie czekają wybitni jazzmani na czele ze Zbigniewem Namysłowskim - legendą światowego jazzu. https://www.kalatowki.pl/imprezy/jazz-camping.html

10. edycja Festiwalu Inspirowane górami... im. Ewy i Macieja Berbeków odbędzie się w dniach 14 do 17 października. Interdyscyplinarne wydarzenie organizowane jest przez Burmistrza Miasta Zakopane w celu upamiętnienia nadania Zakopanemu praw miejskich w roku 1933. Łączy pasjonatów gór z wszystkich stron świata udowadniając, że wartości przyświecające ratownikom i przewodnikom górskim takie jak przyjaźń, braterstwo liny, poświęcenie dla drugiego człowieka, ale także pasja i radość życia, które towarzyszyły Maciejowi Berbece są ciągle aktualne.

Jesienne dni sprzyjają tatrzańskim wędrówkom, ale kilka z nich warto przeznaczyć na odwiedzenie wyjątkowych instytucji kultury, jakich nie brak w Zakopanem. Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego zaprasza do obejrzenia wystawy Artyści Zakopiańscy 2021. To już czwarta edycja autorskiego projektu wystawienniczego, dzięki któremu możemy poznać dorobek artystów tworzących współcześnie w szeroko pojętym „zakopiańskim” środowisku. Prezentacja ukazuje całe spektrum dyscyplin, postaw i kierunków.

Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór prezentuje wystawę pokonkursową "Oblicza Frasobliwego". Warto odwiedzić tę zabytkową wille, by przekonać się jak interesujące okazały się zróżnicowane interpretacje tematu konkursowego - Chrystusa Frasobliwego uznawanego za „symbol” dawnej polskiej rzeźby ludowej.

(APM)