Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.48   0   70.96   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   4.91
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   5.58   6.91
Józefa Piłsudskiego   6.28   7.9
Tytusa Chałubińskiego   7.68   9.85
Zofii i Witolda Paryskich   9.47   12.29
Kuźnice   7.73   9.71
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.57   0.71
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 25.07 14:00
Deszczowo
18° / 8° słabe opady deszczu
Pt. 14:00
Zachmurzenie
20°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
24°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
24°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
18°
Wt. 11:00
Słonecznie
18°
Zdjęcie promujące Zakopane

Sportowe Zakopane

"Zakopane najbliżej Tatr" - to hasło najlepiej oddaje charakter naszego miasta. W jedynych w Polsce górach typu alpejskiego, gdzie śnieg w wyższych partiach zalega nieraz od listopada do mają, uprawianie sportów zimowych to nie tylko przyjemne i zdrowe spędzanie czasu, ale też podstawowa część oferty turystycznej “zimowej stolicy Polski", jak nazywają Zakopane miłosnicy sportów zimowych.

Z racji położenia i klimatu Zakopane ma znakomite warunki do uprawiania sportów górskich, letnich i zimowych. I to zarówno wyczynowo, jak i amatorsko. Trzeba wspomnieć też o Zakopanem jako centrum sportu wspinaczkowego. To z Tatr najlepsi polscy wspinacze wyruszali w Alpy i Himalaje.

Zakopane dysponuje licznymi, dobrze przygotowanymi trasami narciarskimi o zróżnicowanym stopniu trudności. Początkujący powinni udać się na stoki usytuowane w pobliżu Wielkiej Krokwi, na Kozińcu lub Lipkach. Bardziej zaawansowanym polecamy kompleks narciarski pod Nosalem, na Polanie Szymoszkowej i Harendzie. Czekają tam wykwalifikowani instruktorzy jazdy na nartach lub snowboardzie, czekają również przytulne restauracje, serwujące regionalne przysmaki. Zakopiańskie stoki są patrolowane przez policjantów na nartach, dbającycho bezpieczeństwo turystów.

Każdy prawdziwy narciarz choć raz powinien zjechać z Kasprowego Wierchu, szczytu, który stał się symbolem narciarstwa zjazdowego w Polsce. Do dyspozycjinarciarze mają kolej linową z Kuźnic na szczyt Kasprowego Wierchu, z przesiadką na Myślenickich Turniach, oraz dwa wyciąg krzesełkowe: super nowoczesny w Kotle Gąsienicowym i nieco starszy w Kotle Goryczkowym, czekający dopiero na modernizację.
Narciarstwo nie musi kojarzyć się wyłącznie z jazdą przy wyciągach, po dobrze przygotowanych trasach. Coraz więcej osób wybiera narciarstwo z dala od wyznaczonych szlaków, czyli ski-touring. To zdecydowanie trudniejsza forma, ale sprawiająca o wiele więcej satysfakcji niż tradycyjne narciarstwo. Cisza i spokój, panujące w Tatrach z dala od kolejek i wyciągów, pozwalają na pełniejsze, bardziej intensywne przeżywanie uroków tatrzańskiej zimy. Również ten, kto dysponuje zwykłymi nartami biegowymi czy śladowymi, może przemierzać łatwiejsze szlaki w okolcach Zakopanego i podziwiać panoramę Tatr ze zboczy Gubałówki, Butorowego Wierchu czy Bachledzkiego Wierchu. Miłośnikom zimowych emocji innego rodzaju powinna sprawić radośc przejażdżka skuterem śnieżnym lub psim zaprzęgiem.

Styczniowe zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich gromadzą najlepszych zawodników z całego świata i tłumy kibiców. Sława polskiej publiczności wszystkich obiegła niemal cały świat. Rozentuzjazmowani kibice dopingują nie tylko swego ulubieńca Adama Małysza, ale wszystkich zawodników śpiewem, okrzykami i głośnym dźwiękiem trąbek, które stały się symbolem tych zawodów. Zagraniczni skoczkowie podkreślają, że do Zakopanego przyjeżdżają zawsze chetnie, nie tylko ze względu na niesamowitą atmosferę zawodów, ale także z powodu najpiękniejszej skoczni świata, jak wielu nazywa Wielką Skocznię im. Stanisława Marusarza Jest to jedna z nielicznych, naturalnych skoczni narciarskich, znakomicie wtopiona w masyw Krokwi. Zbudowana w 1925 roku, według projektu architekta Karola Stryjeńskiego, zmodernizowana po wojnie, do dziś zachwyca usytuowaniem i pięknymi proporcjami

Niesłabnącą popularnością cieszą się zawody w narciarstwie klasycznym, rozgrywany rokrocznie Bieg Gąsieniców i wyczekiwany przez najmłodszych Puchar Koziołka Matołka. 

By w pełni poczuć smak górskiej przygody, oprócz wędrówek po Tatrach i narciarstwa, warto spróbować jazdy na rowerze górskim. Od stromego stoku Harendy, na który rower wwieźć można wyciągiem krzesełkowym, by przemierzać masyw Gubałówki, po spokojną przejażdżkę Doliną Chochołowską – każdy miłośnik dwóch kółek znajdzie trasę na miarę swych możliwości I oczekiwań. Rowerem jest też coraz łatwiej zwiedzać Zakopane dzięki powstającym coraz liczniej ścieżkom rowerowym. To z pewnością lepszy sposób poruszania się po mieście niż korzystanie z samochodu.

Dzięki swemu położeniu na wysokości, Zakopane pomaga w zdobyciu kondycji zawodnikom wielu dyscyplin sportowych. Trenuje tutaj między innymi kadra piłkarzy, sportowcy uprawiający sporty siłowe czy kolarze. Również amatorzy tenisa, grający tylko dla przyjemności, mogą tutaj poprawić swą kondycję, wytrzymałość I umiejętności techniczne, by móc później zabłysnąć na kortach położonych nieco bliżej poziomu morza. W mieście jest kilka kortów ziemnych, ogólnie dostępnych, można też skorzystać z pomocy instruktorów I wypożyczalni sprzetu.

Choć z Zakopanego nad morze daleko, to i u nas miłośnicy wodnych kąpieli nie zawioda się. A to za sprawą Aqua Parku – baseny z wodami geotermalnymi, jacuzzi, masaze, bicze wodne, kręgielnia i wiele innych atrakcji to coś w sam raz na deszczowe dni. Ale nie tylko w niepogodę warto skorzystać z bogatej oferty Aqua Parku. Po górskich wędrówkach w upalne dni relaks w basenie czy jacuzzi każdego postawi na nogi.

Odważnym i żądnym wrażeń proponujemy ekstremalną przygodę - rafting na Dunajcu. Spływać można albo z flisakami albo samodzielnie na pontonie.. Na rwącej, górskiej rzece emocje i obolałe ręce są gwarantowane. A kiedy już zmęczenie różorodnymi formami aktywności fizycznej da nam się nam porządnie we znaki, miło będzie poddać się różnorakim kuracjom zdrowotno-kosmetycznym w gabinetach odnowy biologicznej i SPA. Jak widać, w Zakopanem łatwo i miło być kibicem, warto też samemu skorzystać z licznych możliwości czynnego spędzenia wolnego czasu pod Tatrami i w Tatrach.