Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   7.4   379.53   59.27   3.42
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   42.59
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   27.61   39.32
Józefa Piłsudskiego   18.63   24.2
Tytusa Chałubińskiego   17.65   22.75
Zofii i Witolda Paryskich   25.89   37.26
Kuźnice   -   -
Gronik   26.14   37.1
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   29.51   42.63
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Czw. 24.06 02:00
Słonecznie
17° / 19° bezchmurnie
Pt. 14:00
Deszczowo
21°
Sob. 14:00
Deszczowo
18°
Nd. 14:00
Deszczowo
21°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
26°

Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską

Dziś na dziedzińcu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie podczas briefingu prasowego wojewoda Łukasz Kmita wraz z przedstawicielami samorządów omówili szczegóły weekendowej akcji. Klucze, Zakopane, Krynica Zdrój, Szczawnica, – to cztery miejscowości, w których w sobotę i niedzielę 12 i 13 czerwca będzie można zaszczepić się przeciw COVID-19. Łącznie do tych punktów trafi pięć tysięcy dawek jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson.

- Akcja szczepień od Giewontu po Pustynię Błędowską wpisuje się w Narodowy Program Szczepień. Plenerowe punkty szczepień umiejscowiliśmy tak, by każdy, kto chce się zaszczepić, mógł to zrobić choćby przy okazji wyjazdu weekendowego. Spacer deptakiem w Krynicy-Zdroju czy wizyta na Polskiej Saharze mogą stać się doskonałą okazją, by połączyć przyjemne z pożytecznym. Cały czas przypominamy, że decyzja o zaszczepieniu się to najlepszy wybór: wybór odpowiedzialności i zdrowego rozsądku. Niech w ten weekend wszystkie drogi prowadzą do plenerowych punktów szczepień! – zachęca wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Co ważne, aby przyjąć szczepionkę, wystarczy przyjść z dowodem osobistym i zaczekać na swoją kolej – bez wcześniejszego zapisywania się na konkretny termin czy godzinę.

Tak jak w działających już punktach szczepień, również w punktach plenerowych obecne będą zespoły kadry medycznej, które zajmą się pacjentami zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi standardami i procedurami. Na Krupówkach szczepienia będzie wykonywał Szpital Powiatowy w Zakopanem, na Pustyni Błędowskiej – Nowy Szpital w Olkuszu, na krynickim deptaku – Szpital im. J. Dietla w Krynicy-Zdroju, a w Szczawnicy – Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu.

Akcja rozpocznie się w sobotę 12 czerwca o godzinie 10.00 w następujących miejscach:

  • Pustynia Błędowska w Kluczach - „Róża Wiatrów”,
  • Szczawnica – obok Dolnej Stacji Kolei Linowej – Promenada,
  • Krynica-Zdrój – deptak przy pomniku Adama Mickiewicza,
  • Zakopane – róg ul. Zaruskiego i Krupówki przy poczcie.

Szczepienia będą kontynuowane również w niedzielę od godz. 10.00. Przewidujemy, że w sobotę szczepienia potrwają do godziny 18.00, a w niedzielę do ostatniej szczepionki.

- Włączamy piąty bieg. To ostatnia prosta. W Małopolsce w pełni zaszczepiło się ponad 652 tys. osób. Niebawem liczba szczepień wykonanych w naszym województwie przekroczy 2 miliony. Za ostatnią dobę mamy prawie 41,3 tys. podanych szczepionek. To drugi najwyższy wynik – 2 czerwca raporty mówiły o 53 tys. szczepień. Chcemy jeszcze te dane polepszyć, stąd pomysł, by zorganizować weekendową akcję szczepień. W kwietniu odbyło ok. 443 tys. szczepień, w maju – prawie 680 tys. Mam nadzieję, że czerwiec przyniesie jeszcze lepszy wynik – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Bardzo cieszymy się z inicjatywy Wojewody Małopolskiego, Pana Łukasza Kmity, i jako samorząd chętnie włączyliśmy się w akcję szczepień w województwie małopolskim. Chcemy dać dobry przykład całej Polsce, szczepiąc w ciągu najbliższego weekendu jak najwięcej mieszkańców i turystów. Zakopane jest jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych i z tego względu możliwość powrotu do normalności i zapewnienia wszystkim bezpieczeństwa jest dla nas bardzo ważna. Gorąco zachęcam do zaszczepienia się w Zakopanem. Zróbmy to dla naszego wspólnego dobra. A zaszczepić można się w wyjątkowym miejscu, pod Giewontem, korzystając z uroków i atrakcji naszego miasta oraz łącząc przyjemne z pożytecznym, odpoczynek z tak ważną teraz profilaktyką. Już poprzedni długi weekend pokazał, że Polacy znów chcą podróżować, zwiedzać i aktywnie spędzać wolny czas. W ten weekend znów spodziewamy się w Zakopanem wielu gości. Liczymy, że skorzystają oni z możliwości szczepienia. Gorąco zapraszamy także mieszkańców – mówi zastępca burmistrza miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica.

Wszystkie mobilne punkty szczepień znajdują się w miejscach chętnie odwiedzanych zarówno przez mieszkańców naszego województwa, jak i turystów. Same w sobie są więc atrakcyjne. Dodatkowo, na terenie największego występowania piasków śródlądowych w Europie, na Pustyni Błędowskiej, dzięki partnerom Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, odbędzie się piknik rodzinny towarzyszący akcji.

Stoiska promocyjne prezentujące uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy wojsk powietrznodesantowych znajdą się także w Krynicy-Zdroju, Szczawnicy i Zakopanem. Zaprezentuje się też Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Natomiast dzięki Państwowej Straży Pożarnej będzie można zobaczyć pokaz ratownictwa chemiczno-ekologicznego i wodno-nurkowego. Te wydarzenia odbędą się w Szczawnicy. W Krynicy-Zdroju strażacy pokażą, jak pracuje się z psami poszukiwawczymi, a w Zakopanem zapewnią ściankę wspinaczkową dla dzieci.

Wachlarz atrakcji jest szeroki. Będzie się o tym mógł przekonać każdy, kto w najbliższy weekend zdecyduje się odwiedzić jeden z małopolskich plenerowych punktów szczepień.

Wśród partnerów akcji znaleźli się m.in. Marszałek Województwa Małopolskiego, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, 6 Brygada Powietrznodesantowa, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie, Karpacki Oddział Straży Granicznej, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Małopolska Organizacja Turystyczna, Kopalnia Soli w Wieliczce, Uzdrowisko Krynica-Żegiestów. 

Żródło: Małopolski Urząd Wojewódzki

(RKW)