Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   5.54   0   58.3   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   -
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   19.49   26.12
Józefa Piłsudskiego   17.43   22.65
Tytusa Chałubińskiego   19.41   27.11
Zofii i Witolda Paryskich   20.74   32.5
Kuźnice   15.46   20.43
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.79   0.96
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 24.04 05:00
Zachmurzenie
2° / -0° zachmurzenie duże
Czw. 14:00
Deszczowo
Pt. 14:00
Deszczowo
Sob. 14:00
Deszczowo
11°
Nd. 14:00
Słonecznie
15°
Zdjęcie promujące Zakopane

Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską

Dziś na dziedzińcu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie podczas briefingu prasowego wojewoda Łukasz Kmita wraz z przedstawicielami samorządów omówili szczegóły weekendowej akcji. Klucze, Zakopane, Krynica Zdrój, Szczawnica, – to cztery miejscowości, w których w sobotę i niedzielę 12 i 13 czerwca będzie można zaszczepić się przeciw COVID-19. Łącznie do tych punktów trafi pięć tysięcy dawek jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson.

- Akcja szczepień od Giewontu po Pustynię Błędowską wpisuje się w Narodowy Program Szczepień. Plenerowe punkty szczepień umiejscowiliśmy tak, by każdy, kto chce się zaszczepić, mógł to zrobić choćby przy okazji wyjazdu weekendowego. Spacer deptakiem w Krynicy-Zdroju czy wizyta na Polskiej Saharze mogą stać się doskonałą okazją, by połączyć przyjemne z pożytecznym. Cały czas przypominamy, że decyzja o zaszczepieniu się to najlepszy wybór: wybór odpowiedzialności i zdrowego rozsądku. Niech w ten weekend wszystkie drogi prowadzą do plenerowych punktów szczepień! – zachęca wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Co ważne, aby przyjąć szczepionkę, wystarczy przyjść z dowodem osobistym i zaczekać na swoją kolej – bez wcześniejszego zapisywania się na konkretny termin czy godzinę.

Tak jak w działających już punktach szczepień, również w punktach plenerowych obecne będą zespoły kadry medycznej, które zajmą się pacjentami zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi standardami i procedurami. Na Krupówkach szczepienia będzie wykonywał Szpital Powiatowy w Zakopanem, na Pustyni Błędowskiej – Nowy Szpital w Olkuszu, na krynickim deptaku – Szpital im. J. Dietla w Krynicy-Zdroju, a w Szczawnicy – Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu.

Akcja rozpocznie się w sobotę 12 czerwca o godzinie 10.00 w następujących miejscach:

  • Pustynia Błędowska w Kluczach - „Róża Wiatrów”,
  • Szczawnica – obok Dolnej Stacji Kolei Linowej – Promenada,
  • Krynica-Zdrój – deptak przy pomniku Adama Mickiewicza,
  • Zakopane – róg ul. Zaruskiego i Krupówki przy poczcie.

Szczepienia będą kontynuowane również w niedzielę od godz. 10.00. Przewidujemy, że w sobotę szczepienia potrwają do godziny 18.00, a w niedzielę do ostatniej szczepionki.

- Włączamy piąty bieg. To ostatnia prosta. W Małopolsce w pełni zaszczepiło się ponad 652 tys. osób. Niebawem liczba szczepień wykonanych w naszym województwie przekroczy 2 miliony. Za ostatnią dobę mamy prawie 41,3 tys. podanych szczepionek. To drugi najwyższy wynik – 2 czerwca raporty mówiły o 53 tys. szczepień. Chcemy jeszcze te dane polepszyć, stąd pomysł, by zorganizować weekendową akcję szczepień. W kwietniu odbyło ok. 443 tys. szczepień, w maju – prawie 680 tys. Mam nadzieję, że czerwiec przyniesie jeszcze lepszy wynik – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Bardzo cieszymy się z inicjatywy Wojewody Małopolskiego, Pana Łukasza Kmity, i jako samorząd chętnie włączyliśmy się w akcję szczepień w województwie małopolskim. Chcemy dać dobry przykład całej Polsce, szczepiąc w ciągu najbliższego weekendu jak najwięcej mieszkańców i turystów. Zakopane jest jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych i z tego względu możliwość powrotu do normalności i zapewnienia wszystkim bezpieczeństwa jest dla nas bardzo ważna. Gorąco zachęcam do zaszczepienia się w Zakopanem. Zróbmy to dla naszego wspólnego dobra. A zaszczepić można się w wyjątkowym miejscu, pod Giewontem, korzystając z uroków i atrakcji naszego miasta oraz łącząc przyjemne z pożytecznym, odpoczynek z tak ważną teraz profilaktyką. Już poprzedni długi weekend pokazał, że Polacy znów chcą podróżować, zwiedzać i aktywnie spędzać wolny czas. W ten weekend znów spodziewamy się w Zakopanem wielu gości. Liczymy, że skorzystają oni z możliwości szczepienia. Gorąco zapraszamy także mieszkańców – mówi zastępca burmistrza miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica.

Wszystkie mobilne punkty szczepień znajdują się w miejscach chętnie odwiedzanych zarówno przez mieszkańców naszego województwa, jak i turystów. Same w sobie są więc atrakcyjne. Dodatkowo, na terenie największego występowania piasków śródlądowych w Europie, na Pustyni Błędowskiej, dzięki partnerom Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, odbędzie się piknik rodzinny towarzyszący akcji.

Stoiska promocyjne prezentujące uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy wojsk powietrznodesantowych znajdą się także w Krynicy-Zdroju, Szczawnicy i Zakopanem. Zaprezentuje się też Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Natomiast dzięki Państwowej Straży Pożarnej będzie można zobaczyć pokaz ratownictwa chemiczno-ekologicznego i wodno-nurkowego. Te wydarzenia odbędą się w Szczawnicy. W Krynicy-Zdroju strażacy pokażą, jak pracuje się z psami poszukiwawczymi, a w Zakopanem zapewnią ściankę wspinaczkową dla dzieci.

Wachlarz atrakcji jest szeroki. Będzie się o tym mógł przekonać każdy, kto w najbliższy weekend zdecyduje się odwiedzić jeden z małopolskich plenerowych punktów szczepień.

Wśród partnerów akcji znaleźli się m.in. Marszałek Województwa Małopolskiego, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, 6 Brygada Powietrznodesantowa, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie, Karpacki Oddział Straży Granicznej, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Małopolska Organizacja Turystyczna, Kopalnia Soli w Wieliczce, Uzdrowisko Krynica-Żegiestów. 

Żródło: Małopolski Urząd Wojewódzki

(RKW)