Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.8   0   94.96   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   15.43
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   7.91   9.78
Józefa Piłsudskiego   7.4   9.41
Tytusa Chałubińskiego   10.13   12.89
Zofii i Witolda Paryskich   10.12   13.03
Kuźnice   12.05   15.06
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   3.6   4.55
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 20.05 11:00
Zachmurzenie
18° / 9° zachmurzenie duże
Wt. 14:00
Deszczowo
18°
Śr. 14:00
Deszczowo
14°
Czw. 14:00
Deszczowo
10°
Pt. 14:00
Deszczowo
16°
Sob. 08:00
Zachmurzenie
15°
Zdjęcie promujące Zakopane

Spacerem ulicą Krzeptówki

Ulica stanowiąca przedłużenie ul. Kościeliskiej i Skibówek, obecnie trasa wylotowa z Zakopanego w stronę Kościeliska, Chochołowa i Czarnego Dunajca. Nazwa pochodzi od góralskiego nazwiska Krzeptowski. Tu mieszkał Jan Krzeptowski Sabała, ale również wielu innych przedstawicieli tego góralskiego rodu, głównie przewodników tatrzańskich.

Proponujemy spacer od Narodowego Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej przez Stare Krzeptówki, gdzie znajduje się chałupa Sabały, do Doliny za Bramką, długość 2,2 km, czas: 1 godzina.

Narodowe Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej, ul. Krzeptówki 14
udostępnione do zwiedzania poza godzinami odprawiania mszy świętych

Historia powstania sanktuarium sięga 1950 r., kiedy na Krzeptówkach osiedli księża Pallotyni. Na początku lat 60. XX w. na Krzeptówki trafiła oryginalna figura Matki Boskiej Fatimskiej, przekazana kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu przez biskupa z Portugalii. Ówczesny biskup krakowski Karol Wojtyła poświęcił figurę. Obecnie znajduje się ona w kaplicy Niepokalanego Serca Maryi.

W 1976 r. utworzono na Krzeptówkach ośrodek duszpasterski, a w 1983 r. - parafię pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi. Pierwszym proboszczem został ks. Mirosław Drozdek. W czerwcu 1987 r. poświęcono plac pod budowę kościoła, który stanowić miał „wotum wdzięczności za cud ocalenia życia Ojca Świętego” podczas zamachu na jego życie 13 maja 1981 r.

Autorem projektu jest Stanisław Tylka z Zakopanego. Wnętrze powstało według projektów ks. Mirosława Drozdka oraz wielu architektów i specjalistów. Budowa została ukończona w 1992 r. 7-go czerwca 1997 r. Jan Paweł II podczas wizyty w Zakopanem konsekrował świątynię. Na witrażach oraz w scenach Drogi Krzyżowej, zdobiących wnętrze kościoła, przedstawiono kilkakrotnie jego postać. W ogrodzie za kościołem znajduje się ołtarz autorstwa Marka Szali, przy którym Jan Paweł II odprawił mszę św. w 1997 r. pod Wielką Krokwią.

Po zwiedzeniu Sanktuarium wędrujemy do góry Krzeptówkami, by po kilku minutach skręcić w lewo w boczną uliczkę Stare Krzeptówki. Na jej końcu znajduje się chałupa Sabały.

Chałupa Sabały, Stare Krzeptówki 17
Stanowi własność prywatną i jest udostępniona do zwiedzania.

Pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. Mieszkał w niej Jan Krzeptowski Sabała, góral – polowac (myśliwy), muzykant, gawędziarz i przewodnik tatrzański, który uczestniczył w słynnych „wycieczkach bez programu” w Tatry dra Tytusa Chałubińskiego. Chałupę Sabały warto zwiedzić również ze względu na architekturę. Jest najstarszym przykładem budownictwa góralskiego w Zakopanem, została wybudowany przez ojca Sabały w stylu śląsko-spiskim.

Z chałupy Sabały kontynuujemy spacer ulicą Stare Krzeptówki, która kończy się za ok. 50 metrów i przechodzi w polną drogę wiodącą pod regle. Jesteśmy u wylotu Doliny za Bramką.

Dolina za Bramką

Kameralna, zacieniona, wąska reglowa dolinka wcinająca się w masyw Łysanek. Idealna na krótki spacer, szczególnie w upalny dzień. Szlak wiedzie jej dnem, wzdłuż potoku Za Bramką. Wokół lasy regla dolnego oraz dolomitowe i wapienne skały, m.in. Jasiowe Turnie. Potok tworzy małe kaskady i skalne bramki. Długość szlaku 700 metrów, przewyższenie: 70 metrów, czas przejścia pod górę: ok. 25 minut.