Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.81   0   101.44   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   8.09
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   4.16   5.31
Józefa Piłsudskiego   3.08   3.91
Tytusa Chałubińskiego   3.47   4.49
Zofii i Witolda Paryskich   4.48   6.13
Kuźnice   2.69   3.51
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.36   0.45
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 26.04 20:00
Śnieg
7° / 1° słabe opady śniegu
Sob. 14:00
Deszczowo
10°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
15°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
21°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
18°
Zdjęcie promujące Zakopane

Moc atrakcji na lato

W ogrodzie zabytkowej Willi Czerwony Dwór odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowany został plan imprez na sezon letni w Zakopanem. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, kultura w naszym mieście budzi się do życia.

W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział organizatorzy największych wydarzeń, które odbędą się w najbliższych miesiącach. Wszystkie z nich zorganizowane zostaną z zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami.

- W tym roku w Zakopanem odbędą się głównie imprezy plenerowe. Jest ich bardzo dużo, każdy znajdzie coś dla siebie. Już w poprzedni weekend rozpoczęliśmy plenerowe wydarzenia, dedykowaliśmy je dzieciom, a w najbliższym czasie duże zakopiańskiej festiwale - Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, Zakopiański Festiwal Literacki, czy Festiwal Moc Gór - dla każdego coś miłego - mówiła zastępca burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak Gąsienica.

Prezentacja wydarzeń rozpoczęła się od informacji na temat obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego. Miejska Konserwator Zabytków Natalia Skiepko zaprosiła na obywające się w najbliższy weekend wydarzenie podkreślając ważny, choć zapomniany fakt udziału Zakopiańczyków w walce o przynależność Śląska do Polski.

Na kulinarną edycję Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zaprosiła jego dyrektor Joanna Staszak. W tym roku zmagania festiwalowe z udziałem zaproszonych zespołów bedą miały miejsce w wiosce festiwalowej na plenerowej scenie. Organizatorzy zapowiedzieli dziś również nowy festiwalowy projekt - koncert „Siła korzeni”.

O współpracy Miasta Zakopane z Polskim Radiem opowiedziała dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher. Tegoroczna, 50 już edycja Lata z Radiem, po raz kolejny będzie miała swój przystanek pod Giewontem.

Po rocznej przerwie w jubileuszowej odsłonie powróci Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Choć tegoroczna edycja będzie skromna, nie zabraknie wspaniałych wrażeń - o czym przekonywał dyrektor festiwalu, Rafał Monita.

Wiele atrakcji zapowiedziała również dyrektor festiwalu Moc Gór Magdalena Ziaja-Żebracka. Na tegorocznej edycji czekają na nas miedzy innymi konkurs filmowy, spotkania z autorami książek, zawody biegowe i rozmowy z ludźmi gór.

Podobnie jak w ubiegłych latach, po wieczornym zejściu z gór odpocząć będzie można nie tylko na Krupówkach, ale i nieopodal, na Placu Niepodległości, gdzie jak co roku rozstawi swój ogromny ekran i wygodne leżaki Kino Letnie – na wieczory z hitami filmowymi z całego świata zaprosił prezes Outdoor Cinema, Paweł Adamski.

Ważnym punktem dzisiejszego spotkania było ogłoszenie nominacji do Literackiej Nagrody Zakopanego. Protokół z posiedzenia Jury odczytała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Bożena Gąsienica. O tytuł najlepszej książki walczyć będą w tym roku:

1. "Skoczkowie. Przerwany lot", Dariusz Jaroń, Marginesy
2. "Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku", Dariusz Kortko, Jerzy Porębski, Agora
3. "Pięć Stawów. Dom bez adresu", Beata Sabała-Zielińska, Prószyński i S-ka

W kategorii wyróżnienie książki o wybitnych walorach edytorsko-artystycznych Jury zaproponowało nominację dwóch dzieł:

1. "Tatry i Zakopane w ilustracji Walerego Eljasza-Radzikowskiego", Radosław Kuty, Wydawnictwo, Księgarnia, Antykwariat Górski „Filar”
2. "Dłutem. Piórem. Rząsą", Magda i Marcin Rząsowie Fundacja im. Antoniego Rząsy

Bożena Gąsienica zaprosiła również na 6. Zakopiański Festiwal Literacki, podczas którego odbędzie się ogłoszenie końcowego werdyktu i wręczenie nagrody. W programie tegorocznej edycji festiwalu, który tradycyjnie odbędzie się na Placu Niepodległości, znajdują si spotkania z literatami m.in. Joanną Bator, Grzegorzem Kasdepke czy Wojciechem Szatkowskim, promocje ciekawych tytułów, targi książki i warsztaty dla dzieci.

Dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki Lidia Rosinska-Podleśny przypominała, że prócz dużych festiwali i wydarzeń plenerowych na gości Zakopanego czekać będą otwarte muzea i galerie. W Miejskiej Galerii Sztuki jeszcze do 22 lipca podziwiać będzie można fascynujący dorobek twórczy Józefa Wilkonia – ilustratora, malarza i rzeźbiarza, a po nim prezentację prac zakopiańskich twórców w ramach cyklicznej wystawy „Artyści zakopiańscy”.

Ekspozycję w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór zapełni natomiast twórczość utalentowanej rodziny - Adama Doleżuchowicza oraz jego córki Bożeny Doleżuchowicz Mickiewicz, zafascynowanych kulturą ludową. Od dziś w przestrzeni ogrodu oglądać można również wystawę fotografii Pawła Murzyna „Wielka Krokiew. Od profanum do sacrum”, na którą zaprosiła kierownik Centrum Kultury Rodzimej Malgorzata Wonuczka-Wnuk.

(RKW)

Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach znaleźć można w prezentacji do pobrania
>>> prezentacja konferencyjna.pdf