Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   10.21   0   60.42   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   28.51
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   19.13   22.76
Józefa Piłsudskiego   16   18.46
Tytusa Chałubińskiego   17   19.53
Zofii i Witolda Paryskich   20.64   27.71
Kuźnice   17.16   19.85
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.31   1.62
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 19.03 04:00
Zachmurzenie
-3° / -2° zachmurzenie umiarkowane
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 13:00
Deszczowo
Zdjęcie promujące Zakopane

Zakopane dobre eMOCje - tradycyjny folklor i dziedzictwo gór. Zapowiedź 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

3 sierpnia w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe, podczas którego zaprezentowano program 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Wydarzenie odbędzie się w dniach 19 - 26 sierpnia w Zakopanem. W tych dniach turystyczna stolica Polski przemieni się w pełną pasji i koloru europejską stolicę tradycyjnego folkloru. Festiwal co roku przyciąga tysiące fanów z kraju oraz z zagranicy.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to inicjatywa sięgająca do źródeł kultury ludowej i odwołująca się do lokalnych tradycji ziem górskich różnych krajów Europy i świata. Przez minione 50 lat w prestiżowej imprezie folklorystycznej uczestniczyło blisko 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich. Zespoły uczestniczące w festiwalu prezentują tradycyjny folklor oraz zapomniane obrzędy, które przyciągają tłumy turystów.

- Już dziś serdecznie zapraszamy na 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, który pozwoli na nowo odkryć w Zakopanem to co najlepsze. To święto różnorodności, podczas którego przybyli z całego świata goście cieszą się wspólnym świętowaniem, dzielą się swoją muzyką, sztuką, tańcem i rzemiosłem. To jedyna
w swoim rodzaju impreza, a zarazem atrakcyjna propozycja w ofercie turystycznej miasta, która przyciąga rzesze fanów z całej Polski. Turyści przybywają pod Giewont, by z góralami z różnych zakątków świata przeżywać folklorystyczną przygodę. W drugiej połowie sierpnia nasze miasto kolejny raz stanie się miejscem spotkań ponad barierami geograficznymi, kulturowymi i językowymi –
mówi Agnieszka Nowak-Gąsienica, Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane.

Program tegorocznego Festiwalu wypełniają występy zespołów regionalnych z całego świata, ale także wiele imprez i atrakcji towarzyszących. Swoją kulturę zaprezentują zespoły z: Indii, Meksyku, Rumunii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Turcji, Macedonii, Ukrainy, Słowacji, Grecji, Czech i Polski. Tegoroczną edycję festiwalu rozpocznie wyjątkowy koncert pt. „W krainie Barona Cygańskiego” Szalone skrzypce i muzyka świata, czyli Roby Lakatos (skrzypce), Anna Wandtke (skrzypce), Julius Csik (cymbały), Kalman Cseki (fortepian), Paweł Zagańczyk (akordeon), Sebastian Wypych (kontrabas, dyrygent) wraz z Orkiestrą Beethovenowską. Na festiwalowej scenie wystąpi również zespół Hajda Banda. W maju 2022 roku grupa zdobyła III miejsce, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Prawdziwą wisienką na torcie będzie koncert zespołu Trebunie – Tutki z Quintetem Urmuli (Gruzja) prezentujący ich wspólny album „Duch Gór”/”The Spirit of the Mountains”.

- Podczas tegorocznego Festiwalu podejmiemy temat macierzyństwa, traktując to jedno z najstarszych i najważniejszych zadań jako motyw przewodni naszego sierpniowego święta folkloru. Zajmiemy się rolą kobiety w ognisku domowym, podkreślając jej ogromne znaczenie w życiu rodzinnym i społecznym oraz ponadczasowe doświadczenie łączące pokolenia. mówi Hania Rybka, Dyrektor Artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Głównym punktem festiwalu jest konkurs, którego uczestnicy rywalizują o Złote, Srebrne
i Brązowe Ciupagi, przyznawane w trzech kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Całe wydarzenie odbywa się na głównej ulicy Zakopanego, czyli Krupówkach oraz w wiosce festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej.

Program tegorocznego Festiwalu wypełniają występy zespołów regionalnych z całego świata, ale także wiele imprez i atrakcji towarzyszących m.in.: Mistrzostwa Podhala
w Powożeniu, korowód ulicami Zakopanego, wystawa fotografii „Żywioł Folkloru 2021”, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Dni Narodowe, Kiermasz Sztuki Ludowej
i Rzemiosła Artystycznego, Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, warsztaty sztuki ludowej czy animacje dla najmłodszych.

- Siłą zakopiańskiego Festiwalu jest umacnianie więzi i pielęgnowanie najbardziej wartościowych elementów kultury. To dla naszego miasta niezwykle ważne święto, które jest częścią bogatej oferty wakacyjnej pod hasłem „Zakopane dobre eMOCje”, promującej różnorodność i dziedzictwo stolicy Tatr. Wypoczynek w Zakopanem to gwarancja wyłącznie dobrych emocji. To atmosfera miasta oraz gościnność jego mieszkańców sprawiają, że jest ono jednym z najchętniej wybieranych miejsc do aktywnego odpoczynku, obcowania z naturą i bogatą kulturą – dodaje Beata Majcher, Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru ziem Górskich został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Więcej informacji:

Anna Suchowian - Koordynator ds. Kultury i Promocji, Zakopiańskie Centrum Kultury

tel. 602 105 307, e-mail: asuchowian@zck.com.pl