Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.15   171.96   100.22   2.94
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   16.59
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   6.84   8.02
Józefa Piłsudskiego   5.58   6.6
Tytusa Chałubińskiego   7.26   8.67
Zofii i Witolda Paryskich   6.48   7.89
Kuźnice   7.74   9.12
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   10.98   13.17
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 07.07 20:00
Deszczowo
17° / 11° słabe opady deszczu
Pt. 14:00
Deszczowo
14°
Sob. 14:00
Deszczowo
15°
Nd. 14:00
Deszczowo
10°
Pon. 14:00
Deszczowo
Wt. 14:00
Deszczowo
15°
Zdjęcie promujące Zakopane

ZAKOPANE: MIASTO PEŁNE LETNICH, FASCYNUJĄCYCH WYDARZEŃ

Zakopane to miasto tętniące życiem przez cały rok! A my już teraz zapraszamy na najważniejsze letnie wydarzenia pod Tatrami: koncerty, festiwale i góralski folklor w najlepszym wydaniu - przyciągające turystów spragnionych nie tylko obcowania z przyrodą czy podziwiania wysokogórskich krajobrazów, ale też lubiących energie naszego miasta.
Wszystko to wpisujące się w hasło Zakopane – dobre eMOCje!

Zakopiańska i góralska kultura to silny atut oferty turystycznej stolicy Tatr. Zapraszamy na spędzenie letniego czasu w gościnnym i otwartym na turystów „Mieście pod Giewontem”. Zachęcić do tego powinny dodatkowo wydarzenia organizowane w tym czasie w przestrzeni miasta.

KINO LETNIE SOPOT – ZAKOPANE
1 lipca - 31 sierpnia 2022 r. | Kulturalny Plac Niepodległości


Od 1 lipca do 31 sierpnia miasta partnerskie Sopot i Zakopane zapraszają na15. jubileuszową edycję najdłuższego wakacyjnego festiwalu filmowego w Polsce - Kino Letnie Sopot - Zakopane. W każdy wakacyjny wieczór zakopiańskie Krupówki i sopockie molo zamienią się w najpiękniejsze kina pod gwiazdami. Widzowie będą mogli obejrzeć bezpłatnie największe, oskarowe przeboje kinowe ostatnich lat, klasyki i filmy artystyczne. W Zakopanem projekcje filmowe podobnie jak w ubiegłych latach odbywać się będą na Kulturalnym Placu Niepodległości, tuż obok Krupówek, a w Sopocie na najdłuższym drewnianym molo w Europie. Dodatkowo, w każdy wakacyjny wtorek i środę, festiwal zacumuje w giżyckiej Ekomarinie nad jeziorem Niegocin, gdzie filmy będą mogli oglądać również pasjonaci żeglarstwa. Repertuar festiwalu, jak co roku, podzielony zostanie na dni tematyczne. Szczegółowy harmonogram seansów pojawi się na stronie www.kinoletnie.pl

Kino Letnie to doskonały pomysł na spędzenie letnich wieczorów w stolicy Tatr. Część filmów będzie dostępna również w języku ukraińskim.


ZAKOPIAŃSKI FESTIWAL LITERACKI I TARGI KSIĄŻKI „POD TATRY TYLKO Z KSIĄŻKĄ”
8 - 10 lipca 2022 r. | Kulturalny Plac Niepodległości

Zakopiański Festiwal Literacki nawiązuje do bogatej tradycji literackiej Zakopanego, które w latach 20-tych ubiegłego wieku stanowiło centrum życia kulturalnego, było miejscem wypoczynku i twórczej działalności wybitnych polskich pisarzy. Jego celem jest przywrócenie pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji miasta położonego u stóp Giewontu, którą przed laty tworzyły takie nazwiska jak Stefan Żeromski, Stanisław Ignacy Witkiewicz „Witkacy” czy Jan Kasprowicz.

Od siedmiu lat Zakopane na powrót staje się literacką stolicą Polski, dzięki wybitnym pisarzom i artystom uczestniczącym w Festiwalu oraz Targach Książki pod hasłem „Pod Tatry tylko z książką”. Podczas Festiwalu Burmistrz Miasta Zakopane przyzna Nagrodę Literacką Zakopanego dla autora książki propagującej miasto i Tatry. O tym, kto w tym roku zostanie laureatem przekonamy się już wkrótce.

Spotkania autorskie, promocje książek, dyskusje literackie, pokazy filmów, a także wystawy sztuki i koncerty to tylko niektóre z pozycji budujących coroczny program Festiwalu tworzącego Koalicję Letnich Festiwali Literackich.MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ

lipiec - sierpień 2022 r. |wnętrza Zakopiańskich Świątyń, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr Zamoyskiego, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór


Festiwal początkowo typowo organowy, na przestrzeni lat został poszerzony o koncerty kameralne. Program festiwalu jest dobierany tak, aby zadowolić nawet najbardziej wymagających melomanów, którzy mają okazję obcować z wielkimi dziełami muzyki organowej, granymi przez znakomitych artystów.XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej zawita w tym roku w nowej odsłonie, a ważną zmianą będzie nadanie mu imienia Wacława Geigera, kompozytora, śpiewaka i pedagoga, związanego zawodowo z Zakopanem. Usłyszymy następujących artystów: Malawski Trio z Krakowa, The Time Quartet z Warszawy, Guitar4mation z artystami z Krakowa i Austrii, koncert kameralny z udziałem Katarzyny Wiwer i Marka Szlezera, a także znakomitych organistów Zuzannę i Macieja Batorów ze Świdnicy, Mariolę Brzoskę z Gliwic, Michała Białkę z Krakowa oraz Filipa Presseisena, który będzie grał wspólnie z wybitnym sekstetem wokalnym PROModern.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORU ZIEM GÓRSKICH

19- 26 sierpnia 2022 r. | Dolna Rówień Krupowa

53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to prestiżowa i uznana nie tylkow kraju, ale i zagranicą impreza folklorystyczna. W ciągu 50 lat uczestniczyło w nim blisko 600 zespołów z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich. Zespoły uczestniczące w festiwalu prezentują tradycyjny, nieprzetworzony folklor oraz zapomniane obrzędy. To jedyna w swoim rodzaju impreza, a zarazem atrakcyjna propozycja w ofercie turystycznej miasta, która przyciąga rzesze fanów z całej Polski. Turyści przybywają pod Giewont, by z góralami z różnych zakątków świata przeżyć folklorystyczną przygodę. Tegoroczną edycję festiwalu rozpocznie koncert pt. „Szalone skrzypce i muzyka świata„W krainie Barona Cygańskiego”” czyli Roby Lakatosz Orkiestrą Beetove-nowską oraz Trebunie – Tutki. Na scenieswoją kulturę zaprezentują zespoły z: Rumunii, Bułgarii, Bośni, Turcji, Macedonii, Słowacji, Węgier, Grecji, Czech, Meksyku i Polski.

FORTECKICH "PIEŚŃ NAD PIEŚNIAMI" - MALARSTWO NA SZKLE

9 lipca - 31 sierpnia 2022 r. | Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór

Wystawa Zofii i Magdaleny Forteckich to prezentacja zakopiańskiego malarstwa na szkle przekazywanego z pokolenia na pokolenie, w tym przypadku z matki na córkę.

Zofia Fortecka to artystka z Zakopanego, malująca na szkle od 1980 roku, czerpiąca inspiracje ze sztuki podhalańskiej, bizantyjskiej, gotyckiej i romańskiej. Jej znakiem rozpoznawczym są miniatury na szkle, składane z drobnych elementów w tryptyki lub krzyże. Artystka tworzy z nich opowieści o życiu świętych, ilustruje historie biblijne, legendy, przedstawia sceny rodzajowe. Wykonała także drogi krzyżowe do kościołów. Zaprezentowała dziesiątki wystaw w Polsce, w kilkunastu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych i Meksyku.

Magdalena Fortecka, córka Zofii, poznawała technikę malowania na szkle na kursach u Jana Jachymiaka i Jana Kosińskiego. Jej ulubionym tematem stały się anioły oraz od pewnego czasu, ryby. Wystawia głównie razem z matką, w Polsce i za granicą, przygotowuje również wystawy indywidualne. Janusz Fortecki oprawia dzieła żony i córki w drewno i mosiądz, nadając im ostateczny szlif.

POKAZ FILMÓW O SZTUCE

wrzesień 2022 r.

Legendarny Przegląd Filmów o Sztuce w 2016 r., po ponad trzydziestu latach przerwy został reaktywowany przez Zakopiańskie Centrum Kultury. Jego ideą jest prezentacja kina ambitnego, skłaniającego do refleksji o sztuce i wadze procesu twórczego.Podczas pokazów prezentowane jest najwyższej klasy polskie i światowe kino jak również organizowane są spotkania z twórcami filmowymi. Zakopane nie jest jedynie miejscem, scenografią dla samego Przeglądu Filmów o Sztuce, a aktywnie w nim uczestniczy, wzbogacając go o cenne wystawy, koncerty i dyskusje.

Specyficzna atmosfera Zakopanego i ustalona pozycja kulturalna powodują że Przegląd w dalszym ciągu przyciąga nie tylko artystów, ale również turystów.Tegoroczna edycja Pokazu poświęcona jest sztuce plakatu i jego twórcom. Rozstrzygnięty zostanie konkurs na współczesny plakat prezentujący walory Zakopanego. Przegląd zrodził się z wewnętrznej potrzeby twórców i do dnia dzisiejszego stanowi konfrontację dokonań autorów filmów o sztuce, a zarazem inspirował środowisko.


ARTYŚCI ZAKOPIAŃSCY 2022

22 lipca - 17 września 2022 r. | Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego

Artyści Zakopiańscy to autorski projekt wystawienniczy Lidii Rosińskiej-Podleśny, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego,zainicjowany w 2016 roku, który na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny Zakopanego. Jego głównym założeniem jest otwarta formuła prezentacji artystów, tworzących w szeroko pojętym „zakopiańskim środowisku”, pozwalająca na ukazanie całego spektrum dyscyplin, postaw i kierunków. Ideowym, formalnym i estetycznym czynnikiem porządkującym dobór prac każdej edycji, jest jej temat. Poczynając od inspiracji jubileuszowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich, poprzez upamiętnienie rocznicy urodzin wybitnej postaci dr. Tytusa Chałubińskiego, aż po postawę twórczą wobec głębokiego, uniwersalnego tematu wolności.

Tegoroczna kuratorska koncepcja ekspozycji Artystów Zakopiańskich zakłada prezentację artystów w dowolnej formie ekspresji plastycznej wobec wieloaspektowo rozważanego pojęcia „dom”.


ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY

Stacja Kultura Zakopane

Od maja 2021 roku Centrum Informacji Turystycznej mieści się w nowej siedzibie, zlokalizowanej w nowoczesnej przestrzeni odrestaurowanego, zabytkowego budynku przy ulicy Chramcówki 35.

Wyposażone jest w szereg nowoczesnych urządzeń multimedialnych. Na pięciu dotykowych ekranach, dzięki specjalnie stworzonej aplikacji, turysta może zapoznać się z mapą Zakopanego, na której zaznaczonych jest ponad 40 obiektów wpisujących się w Szlak Stylu Zakopiańskiego. Każdy obiekt ma opis merytoryczny oraz dokumentację zdjęciową, a także kod QR, który po zeskanowaniu poprzez urządzenie mobilne, pozwala zabrać ze sobą niezbędne informacje na telefon.

Poza mapą użytkownik może także zaznajomić się z kalendarzem wydarzeń jakie są organizowane w mieście w najbliższych tygodniach, a także sprawdzić pogodę we wszystkich rejonach Zakopanego i w Tatrach.

Stacja Kultura Zakopane, to nie tylko baza informacyjna, ale również nowoczesna przestrzeń odpowiadająca najwyższym europejskim standardom,w której każdy znajdzie swoje miejsce na odpoczynek.Dzięki darmowej strefie Wi-Fi każdy turysta bez przeszkód może tu także skorzystać z Internetu.