Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   5.89   0   62.32   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   5.72
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   11.62   14.83
Józefa Piłsudskiego   18.64   24.52
Tytusa Chałubińskiego   12.14   16.12
Zofii i Witolda Paryskich   12.61   17.98
Kuźnice   12.44   15.95
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.99   1.33
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 21.04 17:00
Śnieg
5° / -2° słabe opady śniegu
Pon. 14:00
Śnieg
Wt. 14:00
Zachmurzenie
Śr. 14:00
Śnieg
Czw. 14:00
Śnieg
Pt. 14:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Biały Miś motywem tegorocznego Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego

Biały Miś to jeden z najbardziej znanych i lubianych przez turystów symboli Zakopanego, który na trwałe wpisał się w krajobraz miasta. Z okazji jego setnych urodzin, w sopockim Art Inkubator Park otwarta została wystawa „Foto z Misiem", zapowiadająca letni Zakopiański Festiwal Literacki, podczas którego Burmistrz Miasta Zakopane przyzna nagrodę dla autora książki propagującej miasto i Tatry. Na wydarzeniu byli obecni: Przewodniczący Rady Miasta Sopotu Piotr Bagiński, Zastępca Dyrektora Goyki 3 Art Inkubator Agnieszka Rek - Gornowicz, Przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Anna Łukasiak, organizatorów reprezentowała Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher.

Na Zakopane- dobre eMOCje składają się przepiękne widoki, liczne atrakcje, niepowtarzalny klimat i gościnność mieszkańców, ale Zakopane to również kultura, sztuka i niezwykle bogata tradycja literacka. Miasto w latach 20-tych ubiegłego wieku stanowiło centrum życia kulturalnego, było miejscem wypoczynku i twórczej działalności wybitnych polskich pisarzy. W celu przywrócenia pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji, którą przed laty tworzyły takie nazwiska jak Stefan Żeromski, Stanisław Ignacy Witkiewicz „Witkacy", Jan Kasprowicz i wielu innych, w 2016 roku zainaugurowano pierwszą edycję Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego.

Festiwal każdego roku przyciąga do stolicy Tatr wybitnych literatów oraz miłośników literatury. W ramach imprezy odbywają się spotkania autorskie, dyskusje literackie, promocje książek, a także pokazy filmów, wernisaże wystaw malarstwa oraz koncerty.

Podczas tegorocznej, siódmej edycji, która odbędzie się w dniach 8-10 lipca, nie zabraknie również regionalnego akcentu — spotkania „Na tatrzańskim szlaku literatury", którego zwieńczeniem będzie przyznanie Nagrody Literackiej Zakopanego dla jednej z nominowanych książek.  

Dodatkowo, przez cały czas trwania Festiwalu, na Placu Niepodległości odbywać się będą warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci, głośne czytanie i inne wydarzenia przewidziane w programie Plenerowej Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Imprezie towarzyszyć będą Targi Książki, pod hasłem „Pod Tatry tylko z książką".