Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   14.68   456.61   18.71   3.91
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   24.11
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   12.8   15.17
Józefa Piłsudskiego   4.29   5.29
Tytusa Chałubińskiego   2.86   3.54
Zofii i Witolda Paryskich   4.76   6.04
Kuźnice   3.34   4.06
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.43   0.49
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 11.08 05:00
Zachmurzenie
10° / 9° pochmurnie
Pt. 14:00
Zachmurzenie
21°
Sob. 14:00
Deszczowo
20°
Nd. 14:00
Deszczowo
20°
Pon. 14:00
Deszczowo
23°
Zdjęcie promujące Zakopane

Biały Miś motywem tegorocznego Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego

Biały Miś to jeden z najbardziej znanych i lubianych przez turystów symboli Zakopanego, który na trwałe wpisał się w krajobraz miasta. Z okazji jego setnych urodzin, w sopockim Art Inkubator Park otwarta została wystawa „Foto z Misiem", zapowiadająca letni Zakopiański Festiwal Literacki, podczas którego Burmistrz Miasta Zakopane przyzna nagrodę dla autora książki propagującej miasto i Tatry. Na wydarzeniu byli obecni: Przewodniczący Rady Miasta Sopotu Piotr Bagiński, Zastępca Dyrektora Goyki 3 Art Inkubator Agnieszka Rek - Gornowicz, Przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Anna Łukasiak, organizatorów reprezentowała Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher.

Na Zakopane- dobre eMOCje składają się przepiękne widoki, liczne atrakcje, niepowtarzalny klimat i gościnność mieszkańców, ale Zakopane to również kultura, sztuka i niezwykle bogata tradycja literacka. Miasto w latach 20-tych ubiegłego wieku stanowiło centrum życia kulturalnego, było miejscem wypoczynku i twórczej działalności wybitnych polskich pisarzy. W celu przywrócenia pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji, którą przed laty tworzyły takie nazwiska jak Stefan Żeromski, Stanisław Ignacy Witkiewicz „Witkacy", Jan Kasprowicz i wielu innych, w 2016 roku zainaugurowano pierwszą edycję Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego.

Festiwal każdego roku przyciąga do stolicy Tatr wybitnych literatów oraz miłośników literatury. W ramach imprezy odbywają się spotkania autorskie, dyskusje literackie, promocje książek, a także pokazy filmów, wernisaże wystaw malarstwa oraz koncerty.

Podczas tegorocznej, siódmej edycji, która odbędzie się w dniach 8-10 lipca, nie zabraknie również regionalnego akcentu — spotkania „Na tatrzańskim szlaku literatury", którego zwieńczeniem będzie przyznanie Nagrody Literackiej Zakopanego dla jednej z nominowanych książek.  

Dodatkowo, przez cały czas trwania Festiwalu, na Placu Niepodległości odbywać się będą warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci, głośne czytanie i inne wydarzenia przewidziane w programie Plenerowej Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Imprezie towarzyszyć będą Targi Książki, pod hasłem „Pod Tatry tylko z książką".