Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   7.24   0   71.14   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   31.01
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   2.32   3.26
Józefa Piłsudskiego   2.77   4.83
Tytusa Chałubińskiego   3.76   5.18
Zofii i Witolda Paryskich   2.88   5.62
Kuźnice   3.43   5.08
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.46   0.56
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 22.06 20:00
Deszczowo
21° / 13° słabe opady deszczu
Nd. 14:00
Słonecznie
20°
Pon. 14:00
Słonecznie
19°
Wt. 14:00
Słonecznie
23°
Śr. 14:00
Deszczowo
22°
Czw. 14:00
Deszczowo
20°
Zdjęcie promujące Zakopane

Konferencja prasowa zapowiadająca nadchodzące wydarzenia związane z 25. rocznicą Pielgrzymki św. Jana Pawła II do Zakopanego


W Centrum Szkoleniowo-Formacyjnym Księżówka w Zakopanem odbyła się dzisiaj konferencja prasowa zapowiadająca nadchodzące wydarzenia odbywające się w ramach obchodów 25. rocznicy Pielgrzymki św. Jana Pawła II do Zakopanego. Wzięli w niej udział: Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica, Starosta Tatrzański Piotr Bąk, ks. Dziekan Bogusław Filipiak oraz Dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski.

Wśród wielu zaplanowanych w związku z Jubileuszem wydarzeń, zbliżają się te najważniejsze, z Mszą Świętą pod Wielką Krokwią na czele. Przypomniał o tym ks. Łukasz Michalczewski, prowadzący konferencję.

Z ramienia Miasta Zakopane głos zabrała Zastępca Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica, która przedstawiła bogaty program miejskich wydarzeń.

W najbliższy piątek, 3 czerwca o godz. 11.00 odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta, podczas której wręczone zostaną nagrody burmistrza Zakopanego, a wykład wygłosi ks. dr hab. Robert Nęcek. Jeszcze tego samego dnia, o godz. 17.00 w Zakopiańskim Centrum Kultury Rodzimej w Willi Czerwony Dwór otwarta zostanie fotograficzna wystawa plenerowa „Błogosławione Chwile. Zakopane 6-7 czerwca 1997. Wystawa fotografii Pawła Murzyna”.

Sobota 4 czerwca upłynie natomiast pod znakiem aktywności sportowych i zabawy: o godz. 10.00 ulicami miasta pobiegną zawodnicy startujący w I Biegu Papieskim, a od godz. 11.00 ruszy Gra Miejska „Śladami Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem”. Zarówno bieg, jak i gra zakończą się w Księżowce, gdzie zapraszamy na wystawę „Co ja z Wami mam. Duszpasterstwo turystyczne ks. Karola Wojtyły”.

W dniach 4-6 czerwca w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego włączyć się będzie można w Aukcję Dzieł Sztuki Artystów Zakopiańskich – Aukcję Charytatywną na budowę Hospicjum Dziennego w Zakopanem.

W niedzielę 5 czerwca Dolna Rówień Krupowa gościć będzie najmłodszych na Zakopiańskim Dniu Rodzinnym. Z Ojcem Świętym Janem Pawłem II realizować będziemy hasło „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Przepłyniemy kajakiem Czarną Hańczę, zjedziemy na nartach z tatrzańskich szczytów, przebiegniemy po bieszczadzkich połoninach oraz rozgrzejemy się na boisku piłkarskim. Nie zabraknie niespodzianek oraz poczęstunku: musów owocowych, soków witaminowych, herbaty leśnej, waty cukrowej, lodów, popcornu, cukierków i ukraińskich przysmaków. W programie wydarzenia znalazły się również: wyścig rowerowy dla najmłodszych, 10-cio bój z Decathlonem, warsztaty survivalowe i ceramiczne, zagadki i zabawy edukacyjne dotyczące zdrowia oraz piknik z Członkami i Sympatykami Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W trakcie Pikniku rozstrzygnięte zostaną konkursy „Cool-turalny Człowiek” oraz „Wszyscy razem”, a o oprawę muzyczną zadbają uczniowie zakopiańskich szkół podstawowych, zespół „Budorze” i Zespół „KLIMAT” oraz Koncert „Małej Armii Janosika”.

Starosta Tatrzański Piotr Bąk opowiedział natomiast o wydarzeniach, których głównym organizatorem jest Powiat Tatrzański. Wśród nich nie zabraknie Opery Góralskiej „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” autorstwa Franciszka Łojasa-Kośli, która 5 czerwca wieczorem wystąpi na Dolnej Równi Krupowej. W jej składzie znajdą się śpiewacy i muzycy z całego Podhala. Zwieńczeniem wydarzenia będzie zapalenie symbolicznej watry.

Zaplanowane wydarzenia religijne przybliżył na konferencji ks. Dziekan Bogusław Filipiak. Rozpocznie je w piątek 3 czerwca o godz. 14.00 Eucharystia w Kościele Św. Krzyża w Zakopanem, którą ks. kardynał sprawować będzie w związku z Dekanalnym Dniem Chorych. O godz. 19:30 na Dolnej Równi Krupowej odbędzie się natomiast koncert Golec uOrkiestra „Sursum Corda. W Górę Serca. Górale w hołdzie Janowi Pawłowi II”.

W sobotę 4 czerwca o godz. 7.00 wyruszy 25. Pielgrzymka dziękczynna za dar Jana Pawła II z Zakopanego do Ludźmierza, którą zakończy na miejscu uroczysta Eucharystia o godz. 18.00.

Kluczowym punktem obchodów będzie poniedziałkowa Eucharystia sprawowana od godz. 18.00 pod Wielką Krokwią. Obecni będą członkowie Episkopatu Polski, księża i księża biskupi, dzieci pierwszokomunijne, przedstawiciele dziewięciu dekanatów z Podhala. Mszy Świętej przewodniczyć będzie Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Episkopatu Polski, a w koncelebrze będą księża kardynałowie, arcybiskupi i biskupi. W organizację Liturgii zaangażowani są wolontariusze, harcerze, strażacy z PSP i OSP oraz służby medyczne. Organizatorzy spodziewają się ok. 10 tys. wiernych, którzy zgromadzą się na terenie Wielkiej Krokwi. Dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta Zakopane, w trakcie nabożeństwa o oprawę zadbają połączone kapele góralskie, które nawiążą tradycją do wydarzeń mających miejsce podczas Pielgrzymki w 1997 r.

7 czerwca w Kościele Św. Rodziny w Zakopanem o godz. 7.00 odbędzie się natomiast uroczysta Eucharystia, w której uczestniczyć będzie cały Episkopat Polski, upamiętniająca spotkanie Jana Pawła II w 1997 r. z dziećmi pierwszokomunijnymi, właśnie w murach tego kościoła.

Zapraszamy do aktywnego włączenia się w obchody 25. Rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem!

Pełny harmonogram wydarzeń jest dostępny tutaj: https://www.zakopane.pl/inne/strefa-miejska/25-roc...

(WK)