Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   14.68   456.61   18.71   3.91
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   24.11
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   12.8   15.17
Józefa Piłsudskiego   4.29   5.29
Tytusa Chałubińskiego   2.86   3.54
Zofii i Witolda Paryskich   4.76   6.04
Kuźnice   3.34   4.06
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.43   0.49
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 11.08 05:00
Zachmurzenie
10° / 9° pochmurnie
Pt. 14:00
Zachmurzenie
21°
Sob. 14:00
Deszczowo
20°
Nd. 14:00
Deszczowo
20°
Pon. 14:00
Deszczowo
23°
Zdjęcie promujące Zakopane

Konferencja prasowa zapowiadająca nadchodzące wydarzenia związane z 25. rocznicą Pielgrzymki św. Jana Pawła II do Zakopanego


W Centrum Szkoleniowo-Formacyjnym Księżówka w Zakopanem odbyła się dzisiaj konferencja prasowa zapowiadająca nadchodzące wydarzenia odbywające się w ramach obchodów 25. rocznicy Pielgrzymki św. Jana Pawła II do Zakopanego. Wzięli w niej udział: Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica, Starosta Tatrzański Piotr Bąk, ks. Dziekan Bogusław Filipiak oraz Dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski.

Wśród wielu zaplanowanych w związku z Jubileuszem wydarzeń, zbliżają się te najważniejsze, z Mszą Świętą pod Wielką Krokwią na czele. Przypomniał o tym ks. Łukasz Michalczewski, prowadzący konferencję.

Z ramienia Miasta Zakopane głos zabrała Zastępca Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica, która przedstawiła bogaty program miejskich wydarzeń.

W najbliższy piątek, 3 czerwca o godz. 11.00 odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta, podczas której wręczone zostaną nagrody burmistrza Zakopanego, a wykład wygłosi ks. dr hab. Robert Nęcek. Jeszcze tego samego dnia, o godz. 17.00 w Zakopiańskim Centrum Kultury Rodzimej w Willi Czerwony Dwór otwarta zostanie fotograficzna wystawa plenerowa „Błogosławione Chwile. Zakopane 6-7 czerwca 1997. Wystawa fotografii Pawła Murzyna”.

Sobota 4 czerwca upłynie natomiast pod znakiem aktywności sportowych i zabawy: o godz. 10.00 ulicami miasta pobiegną zawodnicy startujący w I Biegu Papieskim, a od godz. 11.00 ruszy Gra Miejska „Śladami Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem”. Zarówno bieg, jak i gra zakończą się w Księżowce, gdzie zapraszamy na wystawę „Co ja z Wami mam. Duszpasterstwo turystyczne ks. Karola Wojtyły”.

W dniach 4-6 czerwca w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego włączyć się będzie można w Aukcję Dzieł Sztuki Artystów Zakopiańskich – Aukcję Charytatywną na budowę Hospicjum Dziennego w Zakopanem.

W niedzielę 5 czerwca Dolna Rówień Krupowa gościć będzie najmłodszych na Zakopiańskim Dniu Rodzinnym. Z Ojcem Świętym Janem Pawłem II realizować będziemy hasło „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Przepłyniemy kajakiem Czarną Hańczę, zjedziemy na nartach z tatrzańskich szczytów, przebiegniemy po bieszczadzkich połoninach oraz rozgrzejemy się na boisku piłkarskim. Nie zabraknie niespodzianek oraz poczęstunku: musów owocowych, soków witaminowych, herbaty leśnej, waty cukrowej, lodów, popcornu, cukierków i ukraińskich przysmaków. W programie wydarzenia znalazły się również: wyścig rowerowy dla najmłodszych, 10-cio bój z Decathlonem, warsztaty survivalowe i ceramiczne, zagadki i zabawy edukacyjne dotyczące zdrowia oraz piknik z Członkami i Sympatykami Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W trakcie Pikniku rozstrzygnięte zostaną konkursy „Cool-turalny Człowiek” oraz „Wszyscy razem”, a o oprawę muzyczną zadbają uczniowie zakopiańskich szkół podstawowych, zespół „Budorze” i Zespół „KLIMAT” oraz Koncert „Małej Armii Janosika”.

Starosta Tatrzański Piotr Bąk opowiedział natomiast o wydarzeniach, których głównym organizatorem jest Powiat Tatrzański. Wśród nich nie zabraknie Opery Góralskiej „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” autorstwa Franciszka Łojasa-Kośli, która 5 czerwca wieczorem wystąpi na Dolnej Równi Krupowej. W jej składzie znajdą się śpiewacy i muzycy z całego Podhala. Zwieńczeniem wydarzenia będzie zapalenie symbolicznej watry.

Zaplanowane wydarzenia religijne przybliżył na konferencji ks. Dziekan Bogusław Filipiak. Rozpocznie je w piątek 3 czerwca o godz. 14.00 Eucharystia w Kościele Św. Krzyża w Zakopanem, którą ks. kardynał sprawować będzie w związku z Dekanalnym Dniem Chorych. O godz. 19:30 na Dolnej Równi Krupowej odbędzie się natomiast koncert Golec uOrkiestra „Sursum Corda. W Górę Serca. Górale w hołdzie Janowi Pawłowi II”.

W sobotę 4 czerwca o godz. 7.00 wyruszy 25. Pielgrzymka dziękczynna za dar Jana Pawła II z Zakopanego do Ludźmierza, którą zakończy na miejscu uroczysta Eucharystia o godz. 18.00.

Kluczowym punktem obchodów będzie poniedziałkowa Eucharystia sprawowana od godz. 18.00 pod Wielką Krokwią. Obecni będą członkowie Episkopatu Polski, księża i księża biskupi, dzieci pierwszokomunijne, przedstawiciele dziewięciu dekanatów z Podhala. Mszy Świętej przewodniczyć będzie Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Episkopatu Polski, a w koncelebrze będą księża kardynałowie, arcybiskupi i biskupi. W organizację Liturgii zaangażowani są wolontariusze, harcerze, strażacy z PSP i OSP oraz służby medyczne. Organizatorzy spodziewają się ok. 10 tys. wiernych, którzy zgromadzą się na terenie Wielkiej Krokwi. Dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta Zakopane, w trakcie nabożeństwa o oprawę zadbają połączone kapele góralskie, które nawiążą tradycją do wydarzeń mających miejsce podczas Pielgrzymki w 1997 r.

7 czerwca w Kościele Św. Rodziny w Zakopanem o godz. 7.00 odbędzie się natomiast uroczysta Eucharystia, w której uczestniczyć będzie cały Episkopat Polski, upamiętniająca spotkanie Jana Pawła II w 1997 r. z dziećmi pierwszokomunijnymi, właśnie w murach tego kościoła.

Zapraszamy do aktywnego włączenia się w obchody 25. Rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem!

Pełny harmonogram wydarzeń jest dostępny tutaj: https://www.zakopane.pl/inne/strefa-miejska/25-roc...

(WK)