Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.8   0   94.96   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   15.4
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   7.91   9.78
Józefa Piłsudskiego   7.4   9.41
Tytusa Chałubińskiego   10.13   12.89
Zofii i Witolda Paryskich   10.12   13.03
Kuźnice   12.05   15.06
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   3.6   4.55
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 20.05 11:00
Zachmurzenie
18° / 9° zachmurzenie duże
Wt. 14:00
Deszczowo
18°
Śr. 14:00
Deszczowo
14°
Czw. 14:00
Deszczowo
10°
Pt. 14:00
Deszczowo
16°
Sob. 08:00
Zachmurzenie
15°
Zdjęcie promujące Zakopane

Światowy dzień wody 2023

„Przyspieszenie zmian - bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie”. - to hasło tegorocznego Światowego Dnia Wody

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Obchodzony jest corocznie 22 marca. Głównym celem Światowego Dnia Wody jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem jak wielu mieszkańców naszej planety cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Przyspieszenie zmian ukierunkowanych na przeciwdziałanie kryzysowi wodnemu, związane jest ze zmianą sposobu w jaki społeczeństwo, czyli każdy z nas zarządza wodą w swoim życiu. Wobec tego, wszyscy powinniśmy podjąć działania – każdy z nas może być zmianą zauważoną w świecie. W zaciszu własnego domu, w pracy, w szkole, na uczelni, na mieście, samotnie, czy ze znajomymi – gdziekolwiek jesteśmy mamy wpływ na redukowanie zużycia wody. Zmiany, na które się decydujemy, mają realny wpływ na nasze otoczenie.

Co roku przypominamy mieszkańcom naszego Miasta o naszej zakopiańskiej „kranówce”! Woda w Zakopanem to najlepsza kranówka w Polsce. W ustach pracowników SEWIKU oraz Urzędu Miasta brzmi to może mało wiarygodnie. Ale świadczy o tym certyfikat wydanym przez międzynarodowych specjalistów. Nasza woda w kranie od kilku lat zdobywa najwyższy laur jakości, wydawany przez międzynarodowego producenta filtrów do wody firmy Brita. Stwierdziła ona, że miejscowa kranówka jest czysta jak łza. To oznacza, że można ją pić prosto z kranu. Woda w miejskiej sieci jest bowiem dosyć mocno zmineralizowana.

Oprócz spożywania wody z kranu, możemy dołożyć wszelkich starań w naszym codziennym życiu, do tego by wody na świecie starczyło dla nas wszystkich. Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów, jak z łatwością można zredukować zużycie wody w naszym codziennym życiu:

 • Wyłącz bieżącą wodę podczas mycia zębów. Odkręcaj ją wtedy, gdy chcesz jej nabrać do płukania ust i przemycia szczoteczki. Pamiętaj także o zakręcaniu wody podczas mydlenia rąk, ciała lub gdy myjesz głowę szamponem – uruchom ją ponowne tylko do spłukiwania.
 • Zrezygnuj z codziennych kąpieli na rzecz szybkiego prysznica. Korzystając z kąpieli, postaraj się napełniać wannę mniejszą ilością wody.
 • Ogranicz zużycie wody w toalecie – za każdym razem, gdy jest to możliwe, używaj mniejszego przycisku spłuczki. Dodatkowo zrezygnuj z wyrzucania do toalety różnych rzeczy, takich jak resztki jedzenia, ręczniki papierowe, waciki, soczewki kontaktowe, czy włosy ze szczotki.
 • Napraw cieknące i nieszczelne urządzenia, które mogą powodować ubytek wody oraz regularnie wymieniaj zużyte uszczelki. Kontroluj pod kątem wycieków wszystkie węże, złącza
  i baterie.
 • W kranach w kuchni i w łazience zamontuj perlatory, dzięki którym z baterii wypływa mniejsza ilość wody.
 • Należy pamiętać, że produkcja żywności generuje zużycie wielu litrów wody. Ogranicz zakupy artykułów spożywczych, tylko do tych, których naprawdę potrzebujesz.
 • Podczas zakupów wybieraj produkty o mniejszym śladzie wodnym, których producenci deklarują i realizują działania zmniejszające zużycie wody.
 • Zamiast kupować butelkowaną wodę, korzystaj z wody z kranu. Wyprodukowanie butelek wymaga zużycia mnóstwa wody. Możesz korzystać z dzbanków filtrujących, czy butelek wielokrotnego użytku.
 • Zbieraj wodę pochodzącą z opadów atmosferycznych – możesz ją wykorzystać do podlewania roślin.
 • Jeżeli posiadasz psa lub kota, to dając mu świeżą wodę, nie wylewaj starej, lecz użyj jej do podlewania roślin.
 • Korzystaj z urządzeń gospodarstwa domowego (pralki i zmywarki), które wymagają użycia mniejszej ilości wody. Urządzenia włączaj przy pełnym załadunku.