Ikona wyboru języka Polski
Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   5.05   0   70.31   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   4.24
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   6.55   8.21
Józefa Piłsudskiego   6.4   8.07
Tytusa Chałubińskiego   8.08   10.49
Zofii i Witolda Paryskich   13.07   16.81
Kuźnice   8.99   11.32
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.39   0.51
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 25.07 14:00
Deszczowo
16° / 8° słabe opady deszczu
Pt. 14:00
Zachmurzenie
20°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
24°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
24°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
18°
Wt. 11:00
Słonecznie
18°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Multimedialne ławeczki

Multimedialne ławeczki

Multimedialne ławeczki w Zakopanem to atrakcja, która nie tylko zdobi miasto, ale także przypomina jego bogatą historię i znane postacie z nim związane. Rzeźbione kamienne granitowe ławeczki poświęcone są pisarzom - Janowi Kasprowiczowi, Witkacemu, Kornelowi Makuszyńskiemu, Janowi Sztaudyngerowi, kompozytorom - Mieczysławowi Karłowiczowi, Karolowi Szymanowskiemu i Wacławowi Geigerowi oraz znanemu muzykantowi i przewodnikowi tatrzańskiemu Bartusiowi Obrochcie, a także muzyce góralskiej Parafialnego Regionalnego Zespołu „Giewont”.

Ławeczki wykonano na zlecenie Urzędu Miasta na podstawie projektów artysty rzeźbiarza Marka Szali, znanego chociażby jako autora i wykonawcę ołtarza papieskiego pod Wielką Krokwią w 1997r. Ich realizacja w 75% sfinansowana została ze środków unijnych w ramach programu „Popularyzacja zakopiańskiego dziedzictwa kulturowego”, obejmującego m.in. warsztaty sztuki i rękodzieła w willi „Czerwony Dwór” oraz wydawnictwa z okazji jubileuszowego 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich*.

Wszystkie ławeczki są multimedialne. Rzeźbienia na ich oparciu nawiązują do prezentowanych tematów i postaci, a po naciśnięciu przycisku można wysłuchać utworów literackich i muzycznych. Tekstom czytanym towarzyszy muzyka skomponowana przez Jerzego Chruścińskiego z Teatru Witkacego. Z kolei kod QR odsyła do strony, na której można zapoznać się z ciekawymi biografiami opracowanymi przez dr Agnieszkę Jurczyńską-Kłosok. Ławeczki podpisane są także pismem Braille’a.


Warto wędrować po Zakopanem muzyczno-literackim szlakiem wytyczonym przez multimedialne ławeczki. Pierwsza z nich stanęła tuż przy Urzędzie Miasta Zakopane przy ul. Kościuszki i jest poświęcona Bartusiowi Obrochcie. Prezentuje unikatowe nagrania wykonane przez Juliusza Zborowskiego i zapisane na wałkach fonograficznych Edisona w latach 1913 – 1914 w Nowym Targu, które zostały udostępnione przez Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Na pobliskiej Górnej Równi Krupowej dostrzeżemy ławeczkę z tradycyjną góralską muzyką we współczesnym wykonaniu zespołu Giewont. W Parku Miejskim odnajdziemy z kolei ławeczkę poświęconą Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi z nagraniami zespołu Palfy Gróf oraz kompozycjami samego Witkacego. Zapis nutowy udostępniła Biblioteka Kórnicka, a wykonania podjęła się nauczycielka zakopiańskiej Szkoły Muzycznej Sabina Zwijacz Kozica. Wędrując ulicą Piłsudskiego w stronę Wielkiej Krokwi znajdziemy ławeczkę Kornela Makuszyńskiego, gdzie wysłuchamy fragmentów „Koziołka Matołka” oraz dwóch felietonów czytanych przez aktora Teatru im. St. I. Witkiewicza Andrzeja Bieniasa. Natomiast już przy końcu tej ulicy, obok pięknej drewnianej willi „Koszysta”, natkniemy się na ławeczkę z znanymi i lubianymi fraszkami Jana Sztaudyngera. Następnie kroki warto skierować do willi „Czerwony Dwór” przy ul. Kasprusie, by siedząc na ławeczce posłuchać utworów wielkiego kompozytora Karola Szymanowskiego. Przy okazji wędrówki do Kuźnic odnajdziemy kolejną muzyczną ławeczkę Mieczysława Karłowicza. Natomiast na Skwerze Rotmistrza Pileckiego, tuż przy Placu Niepodległości, dzięki ławeczce na stałe zagościła muzyka Wacława Geigera. Nagrań wybranych dzieł tych trzech wybitnych kompozytorów użyczyła Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner. Na koniec miłośnicy twórczości Jana Kasprowicza powinni jeszcze odwiedzić Skwer Franciszka Pawlicy na Ustupie, by usłyszeć „Krzak dzikiej róży w ciemnych smreczynach” i kilka innych pięknych utworów tego niezwykłego poety.

*Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Działanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego”.

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy