Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Zła
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   71.37   2658.96   10.23   28.32
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   139.32
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   156.44   225.64
Józefa Piłsudskiego   0   0
Tytusa Chałubińskiego   5.85   8.57
Kuźnice   0.05   0.16
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   91.73   140.75
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Śr. 02.12 22:00
Słonecznie
-3° / -3° bezchmurnie
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Narciarstwo alpejskie

Narciarstwo alpejskie

Choć może się to wydać nieprawdopodobne, posiadane przez historyków sportu dowody wskazują na to, że narty jako środek transportu były już znane 4000 lat temu. Są jednakże wśród znawców tematu także osoby, które datują powstanie i używanie pierwszych nart nawet na 8000 lat przed naszą erą. Co do miejsca pochodzenia pierwotnych desek też zachodzą spory między historykami - jedni twierdzą, że pierwsze narty pochodzą z terenów Skandynawii oraz północno-zachodniej Rosji, inni zaś są przekonani, że pierwsze narty używane były przez ludy zamieszkujące Azję Środkową (tereny gór Ałtaj).

Na szczęście co do pojawienia się nart w Polsce tak burzliwych sporów już nie ma. W naszym kraju pierwszymi wielkimi miłośnikami oraz propagatorami narciarstwa byli Stanisław Barabasz oraz słynny żeglarz i narciarz gen. Mariusz Zaruski. Źródła historyczne podają, że w roku 1888 r. Stanisław Barabasz na własnoręcznie wykonanych nartach eksplorował okolice Jasła. W Tatrach Polskich pierwsza notowana wycieczka narciarska odbyła się nad Czarny Staw Gąsienicowy w 1891 r., nad staw ten wybrał się też sam Stanisław Barabasz w roku 1894. Data ta przyjęta jest jako początek narciarstwa w Zakopanem. Pod koniec XIX wieku Stanisław Barabasz przeniósł się i na stałe zamieszkał w Zakopanem, gdzie sprawował funkcję dyrektora Szkoły Zawodowej Przemysłu Drzewnego. Uczniowie tej szkoły pod czujnym okiem swojego dyrektora zaczęli wytwarzać pierwsze drewniane narty. Ten wielki miłośnik narciarstwa miał jedną zasadę – chętnie nauczał jazdy na nartach wszystkich zainteresowanych, ale pod jednym warunkiem, a mianowicie takim, że każdy z nowych adeptów narciarstwa przekaże swoje umiejętności co najmniej jednej osobie. Kilka lat później z inicjatywy Stanisława Barabasza, gen. Mariusza Zaruskiego oraz Mieczysława Karłowicza w kwietniu 1907 r. w Zakopanem powstała organizacja mająca na celu propagowanie i rozwój narciarstwa na terenach górzystych, która początkowo przyjęła nazwę Zakopiańskie Towarzystwo Łyżwistów, ale jeszcze w tym samym roku przemianowana została na Zakopiański Odział Narciarzy Towarzystwa Tatrzańskiego (ZONTT), a ten z kolei w 1911 r. na Sekcję Narciarską TT (SNTT).

Już w 1908 r. zorganizowany został w Zakopanem pierwszy kurs narciarski dla przeszło 60-ciu uczestników. W tym też roku powstał Podręcznik narciarstwa według zasad alpejskiej szkoły jazdy na nartach pod redakcją Mariusza Zaruskiego oraz Henryka Bobkowskiego. Sekcja narciarska działała bardzo prężnie, poza organizacją kursów narciarskich urządzano również zbiorowe wycieczki narciarskie w Tatry, a członkowie sekcji dokonywali pierwszych zimowych wejść oraz zjazdów z tatrzańskich szczytów i przełęczy. Między innymi efektem tej działalności było wydanie pierwszego polskiego przewodnika narciarskiego pt. Przewodnik po terenach narciarskich Zakopanego i Tatr Polskich pod redakcją Mariusza Zaruskiego. To właśnie w tych czasach możemy doszukać się początków tak popularnego obecnie narciarstwa skitourowego.

Z całą stanowczością można stwierdzić, że Zakopane jest kolebką polskiego narciarstwa, którego tradycje sięgają przeszło 120 lat. Pierwszy klub narciarski, który tu powstał (SNPTT) jest najstarszą, działającą niemal bez przerwy, polską organizacją tego typu. Na przestrzeni dziesięcioleci w jego szeregach byli tacy zawodnicy jak Mariusz Zaruski, Bronisław Czech, Helena i Stanisław Marusarzowie, Józef Oppenheim, Aleksander Schiele, Franciszek Bujak czy Stanisław Zubek. 

To właśnie tu, w mieście pod Giewontem, w dniu 26 grudnia 1919 r. uchwalono powołanie Polskiego Związku Narciarskiego (PZN), a data ta jest również uważana za początek funkcjonowania Tatrzańskiego Związku Narciarskiego (TZN), kluczowych dla polskiego narciarstwa organizacji. Już w roku 1910 w Zakopanem na Hali Goryczkowej przeprowadzono pierwsze międzynarodowe zawody narciarskie, w których wzięło udział ponad 150 zawodników z kilku krajów. W tym samym czasie zorganizowano tu pierwszy konkurs skoków. W następnych dziesięcioleciach miasto wielokrotnie gościło najlepszych narciarzy z całego świata, trzykrotnie sprawując funkcję organizatora Mistrzostw Świata FIS (1929, 1939, 1962), trzykrotnie goszcząc zawodników Zimowej Uniwersjady (1956, 1993, 2001), a także było organizatorem Mistrzostw Świata i Europy w biathlonie, Mistrzostw Świata juniorów w biathlonie, Mistrzostw Świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim. W mieście organizowane były i są międzynarodowe zawody w kombinacji norweskiej, biegach narciarskich i slalomie, Puchary Kontynentalne w skokach narciarskich czy Letnie Grand-Prix w skokach na igielicie. Każdego roku w styczniu w Zakopanem odbywa się największe w Polsce święto miłośników skoków narciarskich - Puchar Świata FIS w skokach narciarskich.

Wszystkich miłośników narciarstwa alpejskiego i snowboardu serdecznie zapraszamy do skorzystania z zimowej oferty licznych stoków narciarskich znajdujących się na terenie miasta. Wielbiciele narciarstwa klasycznego znajdą coś dla siebie na pięknie przygotowanych zimowych trasach do uprawiania narciarstwa biegowego. Wszystkich tych, którzy cenią sobie wolność i przygodę zachęcamy do połączenia turystyki oraz narciarstwa i spróbowania swoich sił, zależnie od przygotowania fizycznego i umiejętności, na skitourowych trasach na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na podstawie materiałów źródłowych:
www.muzeum-narciarstwa.pl
www.nationalgeographic.org/photo/skihistor...
www.z-ne.pl/t,haslo,4301,sekcja_narciarska_ptt...

Góral Skipass

Dzięki staraniom Stacji Narciarskich Harenda, Polana Szymoszkowa, Suche i Witów, Zakopane ma swój pierwszy w historii wspólny skipass – jedną kartę pozwalającą na korzystanie z wielu wyciągów i kolei. Góral Skipass to karnet czasowy, z którego można korzystać na czterech Stacjach Narciarskich: Harendzie, Polanie Szymoszkowej, Suchem i Witowie. Bilet można nabyć online, w specjalnym biletomacie w centrum miasta lub w jednym z wyznaczonych punktów. Dzięki temu narciarze i snowboardziści mogą jeździć w ciągu jednego dnia na kilku stacjach, nie tracąc czasu na stanie w kolejkach do kas.

Dowiedz się wiecejStrzałka
Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierch to jedyna w Polsce wysokogórska kolej linowa.  Podróż nią obfituje we wspaniałe widoki i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Górna stacja kolejki jest położona na wysokości 1959 m n.p.m (zaledwie 26 metrów poniżej wierzchołka Kasprowego Wierchu) i wraz z Obserwatorium Meteorologicznym stanowi parę najwyżej położonych budynków w Polsce.  Na szczycie Kasprowego możemy podziwiać zapierające dech w piersiach górskie widoki. Wyjeżdżając na wierzchołek możemy rozpocząć piesze wycieczki: na Halę Gąsienicową, granią na wschód przez Beskid, Skrajną i Pośrednią Turnię na Świnicę, a na zachód – na Czerwone Wierchy. W zimie Kasprowy Wierch stwarza możliwości do uprawiania narciarstwa i snowboardu. Oprócz kolei linowej do dyspozycji narciarzy są dwie koleje krzesełkowe w kotle Gąsienicowym i Goryczkowym. Świetnie przygotowane trasy narciarskie oraz bliskość gór przyciąga tu rzesze miłośników białego szaleństwa. Dla narciarzy PKL w rejonie Kasprowego Wierchu przygotowuje łącznie 14 km tras narciarskich na naturalnym śniegu. Trasy w rejonie Kasprowego Wierchu posiadają homologacje FIS do rozgrywania zawodów.

Dowiedz się wiecejStrzałka
Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa

Polana Szymoszkowa to stacja narciarska, której niezaprzeczalnym atutem są przepiękne widoki na panoramę Tatr. Dla narciarzy i snowboardzistów dostępne są dwie koleje linowe. Duża kolej sześcioosobowa biegnąca na szczyt Gubałówki to propozycja dla wprawnych w zjeździe oraz turystów żądnych widoków. Mniejsza kolej biegnąca do połowy stoku to idealna propozycja dla początkujących. Przy dolnej stacji kolei znajduje się KidsPark Szymoszkowa, a w nim taśma dla najmłodszych narciarzy i snowboardzistów. Pod fachowym okiem instruktora dzieci mogą po raz pierwszy stanąć na nartach.

Dowiedz się wiecejStrzałka
Ośrodek Narciarsko Rekreacyjny Harenda

Ośrodek narciarski Harenda położony jest na południowo-wschodnich zboczach Rafaczówki stanowiącej przedłużenie grzbietu Gubałówki. Narciarze mają tu do dyspozycji trzy wyciągi orczykowe oraz 4-osobową kolejkę krzesełkową. Wyciąg kanapowy może przewieźć do 2400 osób na godzinę. Stok jest oświetlony (czynny do godz. 21.00) i posiada system sztucznego naśnieżania. Trasy na Harendzie przeznaczone są zarówno dla początkujących (3 trasy zielone), jak i doświadczonych narciarzy. Dla tych drugich szczególnie atrakcyjna jest trasa czarna, na której rozgrywane są międzynarodowe zawody FIS.

Dowiedz się wiecejStrzałka

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy