Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   19.61   0   21.38   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   22.77
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   16.22   20.77
Józefa Piłsudskiego   8.44   11.1
Tytusa Chałubińskiego   5.68   7.27
Zofii i Witolda Paryskich   6.61   8.64
Kuźnice   7.04   8.94
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.34   0.42
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 27.05 02:00
Zachmurzenie
9° / 9° zachmurzenie duże
Wt. 14:00
Deszczowo
16°
Śr. 14:00
Deszczowo
15°
Czw. 14:00
Deszczowo
15°
Pt. 14:00
Deszczowo
16°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Narciarstwo alpejskie

Narciarstwo alpejskie

Choć może się to wydać nieprawdopodobne, posiadane przez historyków sportu dowody wskazują na to, że narty jako środek transportu były już znane 4000 lat temu. Są jednakże wśród znawców tematu także osoby, które datują powstanie i używanie pierwszych nart nawet na 8000 lat przed naszą erą. Co do miejsca pochodzenia pierwotnych desek też zachodzą spory między historykami - jedni twierdzą, że pierwsze narty pochodzą z terenów Skandynawii oraz północno-zachodniej Rosji, inni zaś są przekonani, że pierwsze narty używane były przez ludy zamieszkujące Azję Środkową (tereny gór Ałtaj).

Na szczęście co do pojawienia się nart w Polsce tak burzliwych sporów już nie ma. W naszym kraju pierwszymi wielkimi miłośnikami oraz propagatorami narciarstwa byli Stanisław Barabasz oraz słynny żeglarz i narciarz gen. Mariusz Zaruski. Źródła historyczne podają, że w roku 1888 r. Stanisław Barabasz na własnoręcznie wykonanych nartach eksplorował okolice Jasła. W Tatrach Polskich pierwsza notowana wycieczka narciarska odbyła się nad Czarny Staw Gąsienicowy w 1891 r., nad staw ten wybrał się też sam Stanisław Barabasz w roku 1894. Data ta przyjęta jest jako początek narciarstwa w Zakopanem. Pod koniec XIX wieku Stanisław Barabasz przeniósł się i na stałe zamieszkał w Zakopanem, gdzie sprawował funkcję dyrektora Szkoły Zawodowej Przemysłu Drzewnego. Uczniowie tej szkoły pod czujnym okiem swojego dyrektora zaczęli wytwarzać pierwsze drewniane narty. Ten wielki miłośnik narciarstwa miał jedną zasadę – chętnie nauczał jazdy na nartach wszystkich zainteresowanych, ale pod jednym warunkiem, a mianowicie takim, że każdy z nowych adeptów narciarstwa przekaże swoje umiejętności co najmniej jednej osobie. Kilka lat później z inicjatywy Stanisława Barabasza, gen. Mariusza Zaruskiego oraz Mieczysława Karłowicza w kwietniu 1907 r. w Zakopanem powstała organizacja mająca na celu propagowanie i rozwój narciarstwa na terenach górzystych, która początkowo przyjęła nazwę Zakopiańskie Towarzystwo Łyżwistów, ale jeszcze w tym samym roku przemianowana została na Zakopiański Odział Narciarzy Towarzystwa Tatrzańskiego (ZONTT), a ten z kolei w 1911 r. na Sekcję Narciarską TT (SNTT).

Już w 1908 r. zorganizowany został w Zakopanem pierwszy kurs narciarski dla przeszło 60-ciu uczestników. W tym też roku powstał Podręcznik narciarstwa według zasad alpejskiej szkoły jazdy na nartach pod redakcją Mariusza Zaruskiego oraz Henryka Bobkowskiego. Sekcja narciarska działała bardzo prężnie, poza organizacją kursów narciarskich urządzano również zbiorowe wycieczki narciarskie w Tatry, a członkowie sekcji dokonywali pierwszych zimowych wejść oraz zjazdów z tatrzańskich szczytów i przełęczy. Między innymi efektem tej działalności było wydanie pierwszego polskiego przewodnika narciarskiego pt. Przewodnik po terenach narciarskich Zakopanego i Tatr Polskich pod redakcją Mariusza Zaruskiego. To właśnie w tych czasach możemy doszukać się początków tak popularnego obecnie narciarstwa skitourowego.

Z całą stanowczością można stwierdzić, że Zakopane jest kolebką polskiego narciarstwa, którego tradycje sięgają przeszło 120 lat. Pierwszy klub narciarski, który tu powstał (SNPTT) jest najstarszą, działającą niemal bez przerwy, polską organizacją tego typu. Na przestrzeni dziesięcioleci w jego szeregach byli tacy zawodnicy jak Mariusz Zaruski, Bronisław Czech, Helena i Stanisław Marusarzowie, Józef Oppenheim, Aleksander Schiele, Franciszek Bujak czy Stanisław Zubek. 

To właśnie tu, w mieście pod Giewontem, w dniu 26 grudnia 1919 r. uchwalono powołanie Polskiego Związku Narciarskiego (PZN), a data ta jest również uważana za początek funkcjonowania Tatrzańskiego Związku Narciarskiego (TZN), kluczowych dla polskiego narciarstwa organizacji. Już w roku 1910 w Zakopanem na Hali Goryczkowej przeprowadzono pierwsze międzynarodowe zawody narciarskie, w których wzięło udział ponad 150 zawodników z kilku krajów. W tym samym czasie zorganizowano tu pierwszy konkurs skoków. W następnych dziesięcioleciach miasto wielokrotnie gościło najlepszych narciarzy z całego świata, trzykrotnie sprawując funkcję organizatora Mistrzostw Świata FIS (1929, 1939, 1962), trzykrotnie goszcząc zawodników Zimowej Uniwersjady (1956, 1993, 2001), a także było organizatorem Mistrzostw Świata i Europy w biathlonie, Mistrzostw Świata juniorów w biathlonie, Mistrzostw Świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim. W mieście organizowane były i są międzynarodowe zawody w kombinacji norweskiej, biegach narciarskich i slalomie, Puchary Kontynentalne w skokach narciarskich czy Letnie Grand-Prix w skokach na igielicie. Każdego roku w styczniu w Zakopanem odbywa się największe w Polsce święto miłośników skoków narciarskich - Puchar Świata FIS w skokach narciarskich.

Wszystkich miłośników narciarstwa alpejskiego i snowboardu serdecznie zapraszamy do skorzystania z zimowej oferty licznych stoków narciarskich znajdujących się na terenie miasta. Wielbiciele narciarstwa klasycznego znajdą coś dla siebie na pięknie przygotowanych zimowych trasach do uprawiania narciarstwa biegowego. Wszystkich tych, którzy cenią sobie wolność i przygodę zachęcamy do połączenia turystyki oraz narciarstwa i spróbowania swoich sił, zależnie od przygotowania fizycznego i umiejętności, na skitourowych trasach na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na podstawie materiałów źródłowych:
www.muzeum-narciarstwa.pl
www.nationalgeographic.org/photo/skihistor...
www.z-ne.pl/t,haslo,4301,sekcja_narciarska_ptt...

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy