Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.01   236.14   59.51   1.8
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   10.04
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   13.55   15.05
Józefa Piłsudskiego   18.61   21.79
Tytusa Chałubińskiego   15.03   17.77
Zofii i Witolda Paryskich   28.49   39.65
Kuźnice   16.51   19.56
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   2.31   2.65
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 06.02 16:00
Zachmurzenie
-7° / -16° zachmurzenie duże
Wt. 13:00
Zachmurzenie
-5°
Śr. 13:00
Zachmurzenie
-2°
Czw. 13:00
Słonecznie
-0°
Pt. 13:00
Zachmurzenie
-2°
Sob. 13:00
Zachmurzenie
-3°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Spacer Dzielnicą Harenda


HARENDA

Harenda

Czas Czas przejścia: 1 godz.
Dystans: ok. 4 km

Dojazd na Harendę z centrum Zakopanego możliwy jest autobusem komunikacji miejskiej, a piechotę z Krupówek: ok. 4 km, 1 godzina.

Znajduje się na przedmieściach Zakopanego, u stóp masywu Gubałówki. To pierwsza dzielnica, którą mijamy wjeżdżając do Zakopanego od strony Poronina.

Muzeum Jana Kasprowicza, Harenda 12 A
tel. +48 18 20 684 26

Jan Kasprowicz (1860 - 1926) – poeta, krytyk literacki, tłumacz i dramaturg okresu Młodej Polski, pochodził z Kujaw, ale wielokrotnie spędzał wakacje w Poroninie, a następnie w Zakopanem. W 1923 r. kupił willę na Harendzie i osiadł tutaj na stałe ze swoją żoną Marią z domu Bunin, zwaną przez bliskich Marusią. W jego zróżnicowanej i bogatej twórczości warto zwrócić uwagę na nurt tatrzański – Kasprowicz, podobnie jak Tetmajer, zyskał sobie miano piewcy Tatr. Jednym z najpiękniejszych jego utworów o tematyce tatrzańskiej jest cykl sonetów „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach”.

Muzeum powstało z inicjatywy Marii Kasprowiczowej. W willi zwiedzać można jadalnię, salonik, sypialnię i galerię obrazów malarza Władysława Jarockiego, zięcia Kasprowicza. Znajdują się tu osobiste pamiątki po poecie i jego żonie: meble, obrazy, książki, fotografie. Wnętrza pozostawiono w takim stanie, w jakim przekazała je zmarła w 1968 r. Maria Kasprowiczowa. W salonie znajdują się portrety autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jeden przedstawia Kasprowicza tuż przed śmiercią, a drugi jego żonę w 1937 r.

Obok willi, wśród drzew, stoi granitowe mauzoleum wzniesione z inicjatywy Marii Kasprowiczowej. Poeta był pochowany początkowo na Starym Cmentarzu, a kiedy ukończono w 1933 r. budowę mauzoleum według projektu Karola Stryjeńskiego, przeniesiono tutaj jego prochy. W górnej części, w kaplicy spoczywa Maria Kasprowiczowa.

Kościół parafialny pod wezwaniem Św. Jana Ewangelisty i Apostoła, Harenda 14 A

Obok muzeum Jana Kasprowicza znajduje się drewniany kościółek z początku XVIII w. Pierwotnie stał on w Zakrzowie k. Kalwarii Zebrzydowskiej. Dzięki staraniom zięcia Jana Kasprowicza - prof. Władysława Jarockiego i miejscowego proboszcza ks. Jana Tobolaka nieużywany i niszczejący kościół w 1947 r. został przeniesiony na Harendę. We wnętrzu podziwiać można trzy XVIII-wieczne barokowe ołtarze sprowadzone z Książa Wielkiego. Obrazy do nich malował Władysław Jarocki. Malowidło w prawym ołtarzu przedstawia szopkę betlejemską. Pasterze mają twarze miejscowych górali – zostali bowiem sportretowani przez Jarockiego. W lewym ołtarzu natomiast widać scenę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na tle podhalańskiego krajobrazu. Polichromia pochodząca z XVIII w. została odnowiona i częściowo zrekonstruowana przez Władysława Jarockiego.

Stacja narciarska Harenda

W pobliżu muzeum Jana Kasprowicza i kościółka znajduje się Stacja Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny Harenda Zakopane. To zimowa stacja sportowa wraz z zespołem wyciągów, tras narciarskich i snowboardowych, oferująca jeden z najbardziej wymagających stoków w rejonie, idealny do treningów. Najdłuższa i najbardziej wymagająca trasa FIS ma długość 800 metrów, a różnica wzniesień wynosi 197 metrów. Dla początkujących przystosowane są łatwiejsze fragmenty stoku. Stacja oferuje również trasy biegową oraz skiturową. Latem możliwe jest korzystanie z tras rowerowych zboczem Gubałówki (możliwość transportu rowerów na szczyt – uchwyty na rower, co trzecie krzesło), downhillowej trasy rowerowej.

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy