Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   9.81   0   52.35   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   25.51
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   12.14   14.61
Józefa Piłsudskiego   17.35   20.23
Tytusa Chałubińskiego   15.99   18.93
Zofii i Witolda Paryskich   21.44   29.25
Kuźnice   17.53   20.86
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.98   1.23
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 19.03 07:00
Zachmurzenie
-4° / -2° zachmurzenie duże
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 13:00
Deszczowo
Nd. 04:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Spacer Dzielnicą Harenda


HARENDA

Harenda

Czas Czas przejścia: 1 godz.
Dystans: ok. 4 km

Dojazd na Harendę z centrum Zakopanego możliwy jest autobusem komunikacji miejskiej, a piechotę z Krupówek: ok. 4 km, 1 godzina.

Znajduje się na przedmieściach Zakopanego, u stóp masywu Gubałówki. To pierwsza dzielnica, którą mijamy wjeżdżając do Zakopanego od strony Poronina.

Muzeum Jana Kasprowicza, Harenda 12 A
tel. +48 18 20 684 26

Jan Kasprowicz (1860 - 1926) – poeta, krytyk literacki, tłumacz i dramaturg okresu Młodej Polski, pochodził z Kujaw, ale wielokrotnie spędzał wakacje w Poroninie, a następnie w Zakopanem. W 1923 r. kupił willę na Harendzie i osiadł tutaj na stałe ze swoją żoną Marią z domu Bunin, zwaną przez bliskich Marusią. W jego zróżnicowanej i bogatej twórczości warto zwrócić uwagę na nurt tatrzański – Kasprowicz, podobnie jak Tetmajer, zyskał sobie miano piewcy Tatr. Jednym z najpiękniejszych jego utworów o tematyce tatrzańskiej jest cykl sonetów „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach”.

Muzeum powstało z inicjatywy Marii Kasprowiczowej. W willi zwiedzać można jadalnię, salonik, sypialnię i galerię obrazów malarza Władysława Jarockiego, zięcia Kasprowicza. Znajdują się tu osobiste pamiątki po poecie i jego żonie: meble, obrazy, książki, fotografie. Wnętrza pozostawiono w takim stanie, w jakim przekazała je zmarła w 1968 r. Maria Kasprowiczowa. W salonie znajdują się portrety autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jeden przedstawia Kasprowicza tuż przed śmiercią, a drugi jego żonę w 1937 r.

Obok willi, wśród drzew, stoi granitowe mauzoleum wzniesione z inicjatywy Marii Kasprowiczowej. Poeta był pochowany początkowo na Starym Cmentarzu, a kiedy ukończono w 1933 r. budowę mauzoleum według projektu Karola Stryjeńskiego, przeniesiono tutaj jego prochy. W górnej części, w kaplicy spoczywa Maria Kasprowiczowa.

Kościół parafialny pod wezwaniem Św. Jana Ewangelisty i Apostoła, Harenda 14 A

Obok muzeum Jana Kasprowicza znajduje się drewniany kościółek z początku XVIII w. Pierwotnie stał on w Zakrzowie k. Kalwarii Zebrzydowskiej. Dzięki staraniom zięcia Jana Kasprowicza - prof. Władysława Jarockiego i miejscowego proboszcza ks. Jana Tobolaka nieużywany i niszczejący kościół w 1947 r. został przeniesiony na Harendę. We wnętrzu podziwiać można trzy XVIII-wieczne barokowe ołtarze sprowadzone z Książa Wielkiego. Obrazy do nich malował Władysław Jarocki. Malowidło w prawym ołtarzu przedstawia szopkę betlejemską. Pasterze mają twarze miejscowych górali – zostali bowiem sportretowani przez Jarockiego. W lewym ołtarzu natomiast widać scenę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na tle podhalańskiego krajobrazu. Polichromia pochodząca z XVIII w. została odnowiona i częściowo zrekonstruowana przez Władysława Jarockiego.

Stacja narciarska Harenda

W pobliżu muzeum Jana Kasprowicza i kościółka znajduje się Stacja Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny Harenda Zakopane. To zimowa stacja sportowa wraz z zespołem wyciągów, tras narciarskich i snowboardowych, oferująca jeden z najbardziej wymagających stoków w rejonie, idealny do treningów. Najdłuższa i najbardziej wymagająca trasa FIS ma długość 800 metrów, a różnica wzniesień wynosi 197 metrów. Dla początkujących przystosowane są łatwiejsze fragmenty stoku. Stacja oferuje również trasy biegową oraz skiturową. Latem możliwe jest korzystanie z tras rowerowych zboczem Gubałówki (możliwość transportu rowerów na szczyt – uchwyty na rower, co trzecie krzesło), downhillowej trasy rowerowej.

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy