Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.42   0   84.97   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   18.9
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   12.27   15.28
Józefa Piłsudskiego   11.64   14.44
Tytusa Chałubińskiego   16.34   21.42
Zofii i Witolda Paryskich   16.04   20.68
Kuźnice   15.81   20.14
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.51   0.67
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 13.07 20:00
Deszczowo
22° / 18° słabe opady deszczu
Nd. 14:00
Deszczowo
26°
Pon. 14:00
Deszczowo
24°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
29°
Śr. 14:00
Deszczowo
25°
Czw. 14:00
Deszczowo
24°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Nordic Walking

Nordic walking

Nordic walking, inaczej chodzenie z kijami, to ogólnodostępna aktywność prozdrowotna, angażująca do 90% mięśni całego ciała. Obecnie tego typu marsze uprawiane są przez miliony ludzi na całym świecie. Sekret polega na umiejętnym odepchnięciu się specjalnymi kijami od podłoża i zaangażowaniu górnych partii mięśniowych przy jednoczesnym odciążeniu stawów skokowych, kolanowych, bioder i kręgosłupa.

Chodzenie z kijkami to nie tylko doskonały sposób na poprawę naszej kondycji fizycznej, ale także na aktywność towarzyską, poznawanie nowych osób oraz wspaniała forma integracji grup. Wszystko to zapewnia Nordic Walking Zakopanem! Idealne miejsce do jego uprawiania to tereny Dolnej i Górnej Równi Krupowej górskie szlaki i Ścieżka pod Reglami. 

Coraz częstszym zjawiskiem, zarówno w sercu górskich szczytów, jak i przystaniach morskich kurortów, jest obecność fascynującego, czteronożnego gatunku przechodnia. O ile brzmi to dość kosmicznie, to nie trzeba się martwić o ewentualność najazdu istot z dalekiego kosmosu. Dwie dodatkowe kończyny to po prostu kijki narciarskie trzymane w rękach pasjonatów nordic walkingu. Żeby dostrzec rosnącą popularność tej formy aktywności, wystarczy rozejrzeć się po typowej ścieżce spacerowej praktycznie dowolnego ośrodka turystycznego w naszym kraju. Porządna część otaczających nas przechodniów prawdopodobnie wspomagać się będzie wspomnianymi kijkami narciarskimi.

Skąd taka popularność tego specyficznego przecież rodzaju spaceru? Wynika ona z harmonijnego połączenia pomiędzy dyscypliną sportu, a radością rekreacji. Pierwotnie nordic walking wymyślony został w Finlandii jako rodzaj wymagającej rozgrzewki treningowej dla biegaczy narciarskich. Choć na pierwszy rzut oka niepozorne kijki narciarskie mogą sprawiać wrażenie niepotrzebnej komplikacji, to chociażby po parominutowym spacerze przekonać się można o skuteczności sportowego oblicza nordic walkingu.

Nie należy więc bagatelizować wysiłku towarzyszącemu spacerowi z kijkami. Mówimy tu o naprawdę bardzo intensywnym ćwiczeniu fizycznym, angażującym mięśnie klatki piersiowej, ramion i bicepsów. Oprócz tego, poprawnie używane kijki redukują nacisk na stawy, będące niekiedy problemem osób starszych. Akurat dla nich sesje nordic walkingu mogą okazać się prawdziwym remedium na dokuczliwe schorzenia.

Dobry trening to podstawa, ale oczywiście nie musi być jedynym walorem naszej aktywności. Popularność nordic walkingu nie wynika tylko z jego sportowego charakteru, ale również z elastyczności. Spacer z kijkami pasuje praktycznie do każdego kontekstu. Można raczyć się nim na morskich plażach, można przemierzać nim górskie szlaki. Za kijki chwytać mogą dzieci, dorośli oraz wspomniane już osoby starsze. Spacer może mieć zarówno niezobowiązujący charakter, jak i może być dopasowany do poziomu zaawansowanych górołazów. Jeśli weźmiemy dodatkowo pod uwagę niskie koszty sprzętu, to nordic walking objawi się nam jako naprawdę obiecujący i uniwersalny rodzaj aktywności fizycznej.

Warto także nadmienić, że przed rozpoczęciem przygody z nordic walkingiem dobrym pomysłem jest konsultacja z instruktorem, który podsunie nam podstawowe wskazówki dotyczące techniki chodu. Wiele osób wybiera nordic walking bez wstępnego przygotowania, co skutkować może mniejszą skutecznością wysiłku.

Przed chwyceniem za kijki dobrze też zorientować się odnośnie trasy. Dopasowując długość przechadzki do własnych predyspozycji, najlepiej wziąć pod uwagę również walory widokowe przestrzeni. Niezwykle atrakcyjne pod tym względem okazuje się Zakopane, które oszałamiając nie tylko Tatrami, ale również urozmaiconą infrastrukturą miasta, proponuje szereg tras idealnie nadających się do nordic walkingu. Przykładowo, mniej wymagający spacerowicze mogą pokusić się na wejście na Gubałówkę od strony Kościeliska. Podobnie lekkie i przyjemne może okazać się przemierzenie rejonów górnego Zakopanego, gdzie gwoździem programu, poza licznymi willami i panoramą Tatr jest monumentalna Wielka Krokiew. Amatorzy górskich przechadzek mogą skierować się na Sarnią Skałkę albo nawet w samo serce Doliny Chochołowskiej. Dla bardziej zaawansowanych pielgrzymów punkty te mogą funkcjonować jako przystanki do zdobycia wyższych partii Tatr.

Nordic walking pasuje zarówno do krajobrazu jesienno-zimowego, jak i wiosenno-letniego. Krótko mówiąc, każda pora roku jest sezonem na kijki. Każda również otwiera nowe walory wizualne szczytów górskich.

Oczywiście, nordic walking to także, a może przede wszystkim, rekreacja. Radości towarzyszącej wyczerpującemu spacerowi, ale i również intensywnej eksploracji, nie da się odmówić. Trudno więc znaleźć pretekst, aby nie połączyć przyjemnego z pożytecznym. Elastyczne połączenie zdrowego wysiłku z rozrywkowym elementem sprawia, że decydując się na nordic walking nigdy nie błądzimy żałować. Chyba, że podczas dalekiego spaceru zboczymy ze szlaku.

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy