Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   7.3   0   33.28   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   3.63
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   -   -
Józefa Piłsudskiego   3.88   5.27
Tytusa Chałubińskiego   3.27   4.43
Zofii i Witolda Paryskich   5.26   6.99
Kuźnice   0.76   1.05
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 04.10 11:00
Deszczowo
6° / 7° słabe opady deszczu
Sob. 14:00
Deszczowo
10°
Nd. 14:00
Deszczowo
Pon. 14:00
Zachmurzenie
13°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
14°
Śr. 08:00
Zachmurzenie
10°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Schronisko PTTK
na Hali Ornak 

im. Walerego Goetla

Schronisko górskie PTTK na Hali Ornak im. Walerego Goetla

Schronisko turystyczne znajdujące się na Małej Polance Ornaczańskiej w górnej części Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich na wysokości 1100 m n.p.m. Schronisko jest otoczone kompleksem leśnym, który jest obszarem ochrony ścisłej. Z okien schroniska rozległe widoki na Kominiarski Wierch, Bystrą, Błyszcz. Schronisko jest doskonałym punktem wypadowym na całe Tatry Zachodnie, a zwłaszcza na grań Czerwonych Wierchów, Grań Ornaku, Strarobociański Wierch. Przez Iwaniacką Przełęcz najszybciej przedostać się do Doliny Chochołowskiej. Ze Schroniska można wyruszyć na zwiedzanie jaskiń Doliny Kościeliskiej: Mylnej, Mroźnej, Raptawickiej oraz zawitać do mistycznego świata legend, których scenerią jest Wąwóz Kraków. Można również wybrać się na niedługi spacer do Smreczyńskiego Stawu, który może być nazwany brylancikiem Tatr zachodnich poprzez swoje usytuowanie i otoczenie niepowtarzalnym pejzażem. Przepiękna Polana Tomanowa jest następnym pobliskim szlakiem, gdzie można wyruszyć na krótką wycieczkę ze schroniska. Tam z pewnością nie zabraknie przestrzeni wpisanej w malowniczy krajobraz a znajdując się w przyjemnej atmosferze panującej tu ciszy, możemy liczyć na wymarzony wypoczynek.

Historia
Pierwszym obiektem turystycznym w Dolinie Kościeliskiej była altana turystyczna zbudowana przez Towarzystwo Tatrzańskie w 1875 r. przy Lodowym Źródle w pobliżu polany Stare Kościeliska. Drugą altanę Towarzystwo Tatrzańskie zbudowało na Polanie Smytniej w 1892 r., obok krzyża Wincentego Pola. Trzecią w 1896 r. nad brzegiem Stawu Smreczyńskiego. Niestety z biegiem lat wszystkie trzy budynki uległy zniszczeniu. 
Pierwszym schroniskiem turystycznym stał się w 1909 r. duży szałas pasterski na Polanie Pysznej wydzierżawiony przez Sekcję Narciarską TT od Zarządu Dóbr hr. Zamoyskiego. Zostało ono przebudowane w latach 1910-1911, w kolejnych latach prowadzono takie prace modernizacyjne jeszcze kilkakrotnie. W czasie II wojny światowej dawało schronienie partyzantom radzieckim i Kurierom Tatrzańskim w drodze na Węgry. Schronisko uległo zniszczeniu w 1945 r. w czasie walk Niemców z partyzantami.
Po wojnie na Małej Polanie Ornaczańskiej zbudowano schronisko, które do dziś służy turystom. Jest to piękny budynek, utrzymany w stylu nowozakopiańskim, projektu Anny Górskiej. Schronisko zostało wybudowane w latach 1947-1948, uroczystego otwarcia schroniska dokonano 8 sierpnia 1948 r. W 1973 r. nadano mu imię prof. Walerego Goetla i odsłonięto w schronisku tablicę pamiątkową Walerego Goetela, działacza ochrony przyrody, prezesa PTT, a potem Komisji Turystyki Górskiej PTTK.

Obecnie
W parterowej części schroniska znajduje się drewniana sala jadalna, bufet, recepcja oraz kuchnia połączona z wydawaniem posiłków. Kominek rozpalany drewnem obok stylizowany barek, który swoistym klimatem pomoże turystom poczuć niezwykły nastrój, klimat i dzieje dawnej Doliny Kościeliskiej, kopalni srebra i rudy metali oraz poszukiwaczy skarbów.

Schronisko oferuje:
- bezpłatny wrzątek
- suszarnię na mokrą odzież
- kącik napraw sprzętu turystycznego 
- przechowalnię plecaków
- internetowy kiosk informacyjny
- ładowarka do telefonów komórkowych

Bufet
W schronisku można skorzystać z wyżywienia całodziennego, potrawy przygotowywane są na miejscu. Aby sporządzić własny posiłek turyści mogą skorzystać z kuchni turystycznej.

Noclegi
Schronisko posiada 48 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4, 6 i 8-osobowych. Do dyspozycji gości są mieszczące się w części hotelowej, łazienki oraz WC. Dla nocujących w schronisku do dyspozycji jest również przestrzenna sala wypoczynkowa z biblioteczką. Do ich dyspozycji w podziemiach schroniska przygotowana została kuchnia turystyczna oraz suszarnia na mokrą odzież. Tutaj też znajdują się łazienki z natryskami.

Trasy
- Zielony szlak - do schroniska dojść można pieszo z Kir dnem Doliny Kościeliskiej w około 1 godz. 30 min lub dojechać góralską dorożką (w zimie saniami) do Polany Pisanej, skąd jest pieszo 30 min
Zielony szlak - z Kir do schroniska, a stąd dalej Doliną Tomanową do Rozdroża w Tomanowej, na Chudą Przełączkę i Ciemniak w Czerwonych Wierchach, czas przejścia z Kir do schroniska około 1 godz. 40 min, z powrotem 1 godz. 30 min, czas przejścia ze schroniska do Rozdroża w Tomanowej około 1 godz. 30 min, z powrotem 1 godz. 10 min
- Żółty szlak - przez Wielką Polanę Ornaczańską i Dolinkę Iwanowską na Iwaniacką Przełęcz, czas przejścia około 1 godz. 15 min, z powrotem 50 min
- Czarny szlak - do Smreczyńskiego Stawu, czas przejścia około 30 min, z powrotem 20 min


Kontakt
Dolina Kościeliska
34-500 Zakopane 7
skrytka pocztowa 11
tel. +48 18 20 705 20
+48 695 530 813
kontakt@schronisko-ornak.pl
halaornak@op.pl
www.schronisko-ornak.pl

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy