Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3   257.88   71.22   5.18
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   13.42
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   20.9   30.64
Józefa Piłsudskiego   19.55   28.67
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Pon. 17.06 08:00
Deszczowo
16° / 12° słabe opady deszczu
Wt. 14:00
Zachmurzenie
19°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
25°
Czw. 14:00
Deszczowo
21°
Pt. 14:00
Deszczowo
22°
Sob. 05:00
Zachmurzenie
14°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Lipiec - Sierpień

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Historia festiwalu

W Zakopanem, w okresie wakacyjnym co roku rozbrzmiewa pod Tatrami muzyka organowa i kameralna. 

Tradycyjnie co roku w wakacje w Zakopanem odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Skupiony wcześniej na muzyce organowej, w 2018 roku został odświeżony i zaprezentowany publiczności w nowej wersji. Tym razem wydarzenie zdominowała muzyka kameralna, nawiązującą do bogatej przeszłości artystycznej Zakopanego, które w okresie Dwudziestolecia Międzywojennego było głównym ośrodkiem kulturalnym Polski.

Historia Festiwalu rozpoczęła się w 2000 roku, kiedy to dzięki staraniom ks. Prałata Stanisława Olszówki przeprowadzony został generalny remont organów w Kościele Najświętszej Rodziny na Krupówkach.

Witold Zalewski - I organista Królewskiej Katedry na Wawelu wyszedł z propozycją zorganizowania festiwalu organowego i w 2001 roku odbyła się pierwsza edycja tego wydarzenia, związana głownie z Kościołem Św. Rodziny i przy wsparciu Księdza Prałata. Festiwal wpisał się również w obchody upamiętniające stulecie Krzyża na Giewoncie (1901 r.). Festiwal z biegiem lat rozwijał się, w koncerty włączyło się Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, Kościół Św. Krzyża, a także „Księżówka” - Dom rekolekcyjny Konferencji Episkopatu Polski oraz inne kościoły i miejsca kultury.

Początkowo festiwal był typowo organowy, przy instrumencie zasiadali najwybitniejsi muzycy zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Na przestrzeni lat impreza ewoluowała, zyskując coraz to szersze grono melomanów muzyki poważnej, repertuar festiwalu został poszerzony o koncerty kameralne. Festiwal uatrakcyjniony jest techniką wizualną, poprzez bezpośrednią transmisję prezentowaną na ekranie projektowym, dzięki której publiczność może widzieć artystów grających na organach. Program festiwalu jest tak dobierany, aby zadowolić nawet najbardziej wymagających melomanów, którzy mają okazję obcować z wielkimi dziełami muzyki organowej, granymi przez znakomitych artystów przyjeżdżających z całego świata.

O dobór artystów podczas ostatniej osiemnastej edycji, a także wysoką wartość artystyczną całego wydarzenia zadbał nowy Dyrektor Arytmetyczny Pan Rafał Monita.

Międzynarodowy festiwal muzyki organowej i kameralnej

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem jest jednym z największych festiwali organowych w Polsce. Po osiemnastu edycjach wpisał się już na dobre w kulturalny kalendarz wydarzeń miasta i stanowi ciekawą, wakacyjną propozycję zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. 

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej uzyskał pełnoletniość w 2018 roku. Jego popularność cieszy nie tylko organizatorów i gospodarzy – kustoszy zakopiańskich kościołów i sanktuariów, lecz także melomanów, stanowiąc źródło spokoju i wytchnienia w dzisiejszych czasach. Dodatkowym walorem tego wydarzenia są niepowtarzalne wnętrza zakopiańskich kościołów – najwyższej klasy zabytków i niezwykłych tatrzańskich krajobrazów. 

Życzymy wszystkim by Festiwal przyniósł wiele pięknych muzycznych wrażeń.


Galeria zdjęć

Kontakt z nami

Zdjęcie promujące artykuł

Zakopiańskie Centrum Kultury

ul. Kościeliska 7
Zakopane 34-500
tel. +48 18 20 669 50 
fax. +48 18 20 666 56
email: office@promocja.zakopane.pl


Facebook 

Baza wydarzeń

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy