Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   14.1   0   5   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   8.6
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   22.48   31.02
Józefa Piłsudskiego   22.07   30.22
Tytusa Chałubińskiego   20.55   27.87
Zofii i Witolda Paryskich   29.85   46.11
Kuźnice   12.28   15.63
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 09.12 22:00
Śnieg
-1° / -1° słabe opady śniegu
Wt. 13:00
Śnieg
-2°
Śr. 13:00
Śnieg
-2°
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Słonecznie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
-1°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Schroniska górskie

w Tatrach polskich 

SCHRONISKA GÓRSKIE

Schronisko na Polanie Kondratowej

Schronisko turystyczne położone na Polanie Kondratowej w Tatrach Zachodnich, u stóp masywu Giewontu. Znajduje się na wysokości 1333 m n.p.m., na terenie byłej Hali Kondratowej. Jest to najmniejsze schronisko polskich Tatr (600 m³), dysponujące 20 miejscami w trzech pokojach 6 i 8-osobowych. Schronisko prowadzi przechowalnię nart, gospodę i bufet. W schronisku pracują dwie do pięciu osób w sezonie, i kot. Kierowniczką schroniska jest pani Iwona Haniaczyk. 

Dowiedz się wiecejStrzałka
Hotel Górski PTTK Kalatówki

Hotel znajdujący się na polanie Kalatówki w Zakopanem. Położony jest na wysokości 1198 m n.p.m. na morenie u podnóża Krokwi. Do hotelu prowadzi brukowana granitowymi kamieniami (tzw. „kocie łby”) Droga Brata Alberta z Kuźnic, zamknięta dla pojazdów samochodowych (z wyjątkiem posiadających specjalne zezwolenia). W sezonie turystycznym wędrują nią w Tatry tłumy turystów. 

Dowiedz się wiecejStrzałka
Schronisko na Hali Ornak

Schronisko turystyczne znajdujące się na Małej Polance Ornaczańskiej w górnej części Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich na wysokości 1100 m n.p.m. Schronisko jest otoczone kompleksem leśnym, który jest obszarem ochrony ścisłej. Z okien schroniska rozległe widoki na Kominiarski Wierch, Bystrą, Błyszcz. Schronisko jest doskonałym punktem wypadowym na całe Tatry Zachodnie, a zwłaszcza na grań Czerwonych Wierchów, Grań Ornaku, Strarobociański Wierch. Przez Iwaniacką Przełęcz najszybciej przedostać się do Doliny Chochołowskiej. Ze Schroniska można wyruszyć na zwiedzanie jaskiń Doliny Kościeliskiej: Mylnej, Mroźnej, Raptawickiej oraz zawitać do mistycznego świata legend, których scenerią jest Wąwóz Kraków. Można również wybrać się na niedługi spacer do Smreczyńskiego Stawu, który może być nazwany brylancikiem Tatr zachodnich poprzez swoje usytuowanie i otoczenie niepowtarzalnym pejzażem. Przepiękna Polana Tomanowa jest następnym pobliskim szlakiem, gdzie można wyruszyć na krótką wycieczkę ze schroniska. Tam z pewnością nie zabraknie przestrzeni wpisanej w malowniczy krajobraz a znajdując się w przyjemnej atmosferze panującej tu ciszy, możemy liczyć na wymarzony wypoczynek.

Dowiedz się wiecejStrzałka
Schronisko na Polanie Chochołowskiej

Schronisko jest najlepszą bazą noclegową do wypadów w Tatry Zachodnie. Dolina Chochołowska, której wylot znajduje się ok. 10 km od Zakopanego, to największa dolina w Tatrach, zajmującej ponad 35 km2. Pokryta lasem świerkowym, najpiękniej wygląda wiosną, kiedy kwitną krokusy, a na halach rozpoczyna się wypas owiec. Obiekt znajduje się na wysokości 1148 m n.p.m. jego kubatura wynosi 9543 m³ co sprawia, że jest największym schroniskiem w Tatrach Polskich. Czynne jest przez cały rok. 

Dowiedz się wiecejStrzałka
Schronisko na Hali Gąsienicowej

Schronisko zostało wybudowane w latach 1921-1925 przez Oddział Tatrzański PTT. Otwarcie nastąpiło 12 lipca 1925 roku. Jest ono położone na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego - w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej - na wysokości 1500 m n.p.m. Rejon Hali Gąsienicowej słynie z pięknych, wysokogórskich szlaków turystycznych dla zaawansowanych (np. Orla Perć, Kościelec, Kozi Wierch, Świnica), jak również szlaków rekreacyjnych (Kasprowy Wierch, Przełęcz Liliowe, Czarny Staw Gąsienicowy) a także dróg wspinaczkowych. Zimą rejon schroniska stanowi doskonałą bazę narciarską (stoki Kasprowego Wierchu, wyciąg krzesełkowy w Kotle Gąsienicowym), daje również możliwość uprawiania narciarstwa wysokogórskiego. Murowaniec zaprasza w swoje progi przez cały rok.

Dowiedz się wiecejStrzałka
Schronisko w Dolinie Roztoki

Schronisko położone jest na wysokości 1031 m n.p.m. przy starej leśnej drodze do Morskiego Oka. Pierwsze schronisko turystyczne wybudowano w tym miejscu w 1876 r., obecny budynek powstał w 1913 r. w wyniku przeniesienia starego schroniska w bardziej suche miejsce. Idąc z parkingu na Palenicy Białczańskiej potrzeba 40 minut, by dotrzeć do Wodogrzmotów Mickiewicza i kolejnego kwadransa marszu zielonym szlakiem w dół, by stanąć na urokliwej polanie przed roztockim schroniskiem. Wbrew powszechnej nazwie „Schronisko w Dolinie Roztoki“ jest ono położone poniżej wylotu Doliny Roztoki, w Dolinie Białki w Tatrach Wysokich. Jesienią na polanie odbywają się rykowiska jeleni. Drewniane schronisko słynie z atmosfery „z dawnych lat“. 

Dowiedz się wiecejStrzałka
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Jest to najwyżej położone schronisko w Polsce (1670 m n.p.m.), zostało zbudowane w latach 1947–1953 nad Przednim Stawem. Wyjątkową wysokogórską atmosferę schronisko zawdzięcza w dużej mierze niezwykłemu położeniu w samym sercu Tatr Wysokich. Prowadzi tu wiele szlaków, lecz żadnym z nich nie da się dojechać. Dotrzeć można jedynie pieszo, górskimi szlakami a zatem gości schroniska można nazwać prawdziwymi turystami. I to właśnie oni w największym stopniu tworzą tą wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju atmosferę.

Dowiedz się wiecejStrzałka
Schronisko nad Morskim Okiem

Schronisko znajduje się na wysokości 1410 m n.p.m. i składa się z dwóch części: Nowego i Starego Schroniska. Nowe Schronisko to ponad 100 lat historii, wiele zmian, remontów, przebudów. Współcześnie to nowoczesny obiekt turystyczny, wygodny latem, ciepły zimą, z niezwykłymi widokami z okien w pokojach. Stare Schronisko, zwane również Wozownią - obecnie najstarsze istniejące schronisko w Tatrach Polskich, położone jest nieopodal Nowego Schroniska i pełni funkcje noclegowni.  Morskie Oko to największe i najpiękniejsze jezioro tatrzańskie, jego wody otoczone są najwyższymi szczytami Tatr Polskich. Leży w kotlinie stanowiącej górną część Doliny Rybiegu Potoku, stara nazwa jeziora to Rybi Staw od żyjącego w wodach Morskiego Oka pstrąga.

Dowiedz się wiecejStrzałka

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy