Jakość powietrza
Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   12.21   447.89   45.53   6.88
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   7.25
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   8.63   11.81
Józefa Piłsudskiego   6.92   9.86
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner :
Pt. 24.05 14:00
Deszczowo
14° / 6° słabe opady deszczu
Sob. 14:00
Zachmurzenie
18°
Nd. 14:00
Deszczowo
17°
Pon. 14:00
Deszczowo
18°
Wt. 14:00
Deszczowo
19°
Śr. 11:00
Deszczowo
17°
Oranment

Willa Czerwony Dwór

Centrum Kultury Rodzimej 

Czerwony dwór

„Czerwony Dwór”, znajdujący się w samym sercu Zakopanego, przy ul. Kasprusie, wiodącej w stronę Doliny Strążyskiej, to jedna z najpiękniejszych, a także najważniejszych willi Zakopanego. Wybudowana została w latach 1901-1902 przez Wojciecha Roja, bliskiego współpracownika Stanisława Witkiewicza, w stylu zakopiańskim dla Oktawii Lewandowskiej, siostry Zygmunta Gnatowskiego, właściciela projektowanej przez Stanisława Witkiewicza „Koliby”. Dom nosił początkowo nazwę „Władysławka” od imienia męża O. Lewandowskiej.

W 1904 r. zamieszkał tu Artur Rubinstein. Lata pierwszej wojny światowej spędził tu Stefan Żeromski, tutaj też mieścił się „zakopiański Belweder” w listopadzie 1918 roku, kiedy to znany pisarz stał na czele zakopiańskiej Rady Narodowej i nazywano go „Prezydentem Rzeczypospolitej Zakopiańskiej”. Właśnie tutaj, w oficynie, mieszkał kompozytor Karol Szymanowski, bywał często Stanisław Ignacy Witkiewicz – obaj zaprzyjaźnieni z Arturem Rubinsteinem. Bywali u Szymanowskiego m.in.: Zofia Nałkowska, Piotr i Rafał Malczewscy, Zbigniew Uniłowski, Henryk Sztompka i wielu innych ludzi ze świata kultury.

Mniej więcej w połowie lat 20. XX w. willę kupiła pani de Pourbeix-Zakrzewska, która pokryła dach czerwoną blachą i zmieniła jej nazwę na „Czerwony Dwór”. Nazwa przetrwała do dziś.

Po II Wojnie Światowej budynek został przejęty i przekazany na cele oświatowe. W latach 1946-1947 było tu schronisko młodzieżowe, a następnie prewentorium Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Krakowa i Państwowy Dom Dziecka dla chłopców. Od 1951 r. do 2016 r. w willi znajdowało się przedszkole, które od 1954 r. nosiło imię Karola Szymanowskiego. 

Decyzją Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli w roku 2016 budynek został przeznaczony na centrum kultury promujące sztukę rodzimą. W Galerii Czerwony Dwór odbywają się wystawy twórczości podhalańskich twórców, warsztaty twórczości ludowej, wykłady i prelekcje. Tu właśnie można zapoznać się z tradycyjnym malarstwem na szkle zakopiańskich twórców. 

Warsztaty i Konkursy

Warsztaty w ramach programu "Popularyzacja zakopiańskiego dziedzictwa kulturowego"

Konkurs Madonny Podhalańskie

aktualności

Wspomnienie z Nocy Muzeów w Czerwonym Dworze
Data publikacji 23 maja 2019

18 maja 2019r.   Na tłumnie przybyłych gości czekała w Czerwonym Dworze niespodzianka. Właśnie tej nocy mieli okazję zobaczyć po raz pierwszy ponad stuletni obraz przedstawiający najprawdopodobniej Klimka Bachledę oraz zabytkową, drewnianą ramę góralską. Obraz i rama zostały podarowane przez zakopiańską Rodzinę, która pragnie pozostać anonimowa. Zarówno obraz jak i rama zostały poddane konserwacji. Wykonała ją pani Anna Joniak. Darczyńcom jeszcze raz bardzo dziękujemy. Mieliśmy również przyjemność zaprezentować dwa obrazy malowane na szkle autorstwa Pani Heleny Roj-Ciaptakowej pozyskane przez Czerwony Dwór. Wszystkim odwiedzającym bardzo dziękujemy.  

Dowiedz się więcejStrzałka
Ave Maria
Data publikacji 21 maja 2019

 16 maja 2019 r.   Miesiąc maj jest poświęcony w kulturze polskiej Matce Bożej. Religijność w Polsce odznaczała się zawsze społecznym charakterem. Uczestnictwo w nabożeństwach, odpustach, pielgrzymkach, procesjach, zbiorowych modlitwach czy śpiewie wzmacniała i wzmacnia poczucie wspólnoty i prowadzi do zacieśnienia więzi jednostki nie tylko ze społecznością lokalną, ale także wspólnotą narodową. Koncert pieśni maryjnych zatytułowany „Ave Maria” w wykonaniu Tatrzańskiego Chóru Szumny pod dyrekcją Mirosławy Lubowicz rozpoczął fragment pieśni „Bogurodzica”, uznawanej przez wieki za pierwszy hymn Polski. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała pieśni na stojąco. W dalszej części koncertu chór wykonał nie tylko pieśni polskie, ale także pochodzące z różnych stron świata. Wysłuchano m.in. "Ave Maria" ks. A.Chlondowskiego, pieśni "Matko Miłosierdzia" i "O, łaskawa Panno Maryjo" S.Czarneckiego do słów Jana Pawła II, "Ave verum corpus" W.A.Mozarta, "Zdrowaś bądź, Maryja" – Henryka Mikołaja Góreckiego , "Ave Maria" J.M.Michela, "Ave Maria no morro" z muzyką H.Martinsa ds. M.Salinesa oraz w nawiązaniu do Roku Stanisława Moniuszki II część z pierwszej "Litanii Ostrobramskiej". Koncert przeplatany był recytacjami wierszy w wykonaniu Juliusza Cugiera, także jego autorstwa. W koncercie wystąpili soliści: Mirosława Lubowicz i Krzysztof Groński – fortepian Stanisław Lubowicz – gitara Jakub Lubowicz -podkłady muzyczne Prowadzenie – Marlena Wierzbanowska. MW fot. KŁC (PP)    

Dowiedz się więcejStrzałka
Wieczór w Czerwonym Dworze - Maj 2019
Data publikacji 7 maja 2019

 6 maja 2019 r.   6 maja odbył się Wieczór w Czerwonym Dworze: Tadeusz Gąsienica-Giewont. Przewodnik, ratownik, muzykant. W 20. rocznicę śmierci wspomina Józef Pitoń.   Tadeusz Gąsienica-Giewont (1915 - 1999) zakopiański, legendarny przewodnik i ratownik tatrzański, muzykant, aktor i konsultant filmowy oraz członek zespołów regionalnych. Był współzałożycielem Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy. Uczestniczył w 278 wyprawach ratunkowych i w 253 zwózkach kontuzjowanych narciarzy. Był człowiekiem o wielkim sercu i poczuciu humoru.   Podczas wieczoru wyświetlony został film Roberta Żurawskiego i Bartosza Szwasta "Tadeusz Gąsienica-Giewont. Bez ale"  fot. archiwum Czerwonego Dworu  (PP)    

Dowiedz się więcejStrzałka
Wernisaż wystawy "Henryk Burzec - Rzeźba
Data publikacji 18 kwietnia 2019

13 kwietnia 2019 r.   13 kwietnia 2019 w Centrum Kultury Rodzimej - Willa Czerwony Dwór odbył się wernisaż wystawy "Henryk Burzec-Rzeźba. W setną rocznicę urodzin artysty". Na wystawie prezentowane jest około 30 rzeźb pochodzących z różnych okresów pracy twórczej artysty. Wernisaż wystawy odbył się jako wydarzenie towarzyszące 22. Przeglądu Filmów o Sztuce. Prace pochodzą z kolekcji Connesseur, Salon Dzieł Sztuki w Krakowie. Komisarzem wystawy jest Lidia Rosińska-Podleśny. Wystawa potrwa do 12 maja 2019. fot. Paweł Murzyn  (PP) ]   

Dowiedz się więcejStrzałka

kontakt z nami

Willa Czerwony Dwór


ul. Kasprusie 27
34-500 Zakopane
tel. +48 661 601 651 
e-mail: czerwonydwor@zck.com.pl
Małgorzata Wonuczka-Wnuk
Maria Frączysta


Czynne:

poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00

sobota 10:00 - 16:00

w pierwsze poniedziałki miesiąca 12:00 - 20:00

Czerwony Dwór:   Facebook

Warsztaty Czerwony Dwór:   Facebook