Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   5.97   312.67   17.72   7.64
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   5.71
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   7.01   9.14
Józefa Piłsudskiego   14.42   19.36
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   3.74   5.04
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Wt. 14.07 08:00
Słonecznie
13° / 10° bezchmurnie
Śr. 14:00
Deszczowo
21°
Czw. 14:00
Deszczowo
14°
Pt. 14:00
Deszczowo
16°
Sob. 14:00
Deszczowo
16°
Nd. 05:00
Zachmurzenie
10°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

25-26 kwietnia 2020

Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich Złote Kierpce

O FESTIWALU

Odbywający się od 2010 roku festiwal ma charakter przeglądu konkursowego i stanowi eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju, do którego zakwalifikowane zostają najlepsze zespoły wyłonione przez jury. Zwycięskie grupy występują również w sierpniu na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem podczas Koncertu Mali Górale, prezentując swoje zdolności artystyczne i przygotowane programy na scenie plenerowej w Wiosce Festiwalowej na Równi Krupowej.

Celem festiwalu jest kultywowanie folkloru dziecięcego i dawnej obyczajowości wiejskiej a także tańca, śpiewu i muzyki góralskiej. Zainteresowanie i zapoznanie dzieci oraz młodzieży z ich rodzimą kulturą i stworzenie im możliwości prezentacji swoich dokonań, a także konfrontacji z innymi zespołami.

Ten festiwal dziecięcych i młodzieżowych zespołów jest swego rodzaju przygotowaniem młodych górali i góralek do występów na dużej scenie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. W festiwalu, w dwóch grupach wiekowych, biorą udział dziecięce i młodzieżowe zespoły regionalne prezentujące folklor górali podhalańskich. Podczas oceny młodych wykonawców jury bierze pod uwagę dobór tematu widowiska, wykonanie i dobór tańców, wydobycie cech charakterystycznych dla góralskiego folkloru, śpiew góralski, muzykę, skład kapel, sposób muzykowania, instrumentarium, właściwy strój, ubiór, rekwizyty, uczesanie – dostosowane do tematu, gwarę oraz ogólne wrażenia artystyczne. Głównym trofeum dla Laureatów są statuetki: złote, srebrne i brązowe kierpce.

Podczas Festiwalu Złote Kierpce widzowie mogą oglądać 20-25 minutowe występy wszystkich zgłoszonych grup, oparte na tradycyjnym folklorze, zwyczajach, tradycjach lub scenach rodzajowych. Grupy dziecięce prezentują w trakcie widowiska ludowe gry i zabawy, natomiast grupy młodzieżowe poruszają tematykę pasterską, zalotną i obrzędową. Wszystkie zespoły występują przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki, a całą imprezę poprzedza barwny korowód zespołów ulicą Krupówki.


Złote Kierpce 2020

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula zaprasza na XI Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich ZŁOTE KIERPCE, który odbędzie się w terminie 27-28 kwietnia 2019 r.

Festiwal ma charakter konkursu i stanowi eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju. 

Laureaci Festiwalu wezmą udział w tegorocznym 52. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w sierpniu w Zakopanem, prezentując przygotowane programy na scenie plenerowej w Wiosce Festiwalowej.

Zapraszamy do udziału! 

Na zgłoszenia czekamy do 31 marca 2020.

Szczegóły oraz regulamin dostępne na stronie: https://festiwale.zakopane.pl/zlote-kierpce/


GALERIA ZDJĘĆ

Baza wydarzeń

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy