Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.42   0   84.97   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   18.9
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   12.27   15.28
Józefa Piłsudskiego   11.64   14.44
Tytusa Chałubińskiego   16.34   21.42
Zofii i Witolda Paryskich   16.04   20.68
Kuźnice   15.81   20.14
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.51   0.67
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 13.07 20:00
Deszczowo
22° / 18° słabe opady deszczu
Nd. 14:00
Deszczowo
26°
Pon. 14:00
Deszczowo
24°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
29°
Śr. 14:00
Deszczowo
25°
Czw. 14:00
Deszczowo
24°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Wycieczki górskie latem

tatry latem

Wybierając się na wycieczkę w góry, należy pamiętać o zasadach, dzięki którym nasze wędrowanie będzie nie tylko satysfakcjonujące, ale i bezpieczne. Trzeba pamiętać, że pogoda w górach jest zmienna i deszcz, burza, a nawet śnieg mogą nas zaskoczyć także podczas krótkiej i pozornie mało wymagającej wycieczki. O tych sprawach trzeba więc pomyśleć już na poziomie planowania trasy i pakowania.

1. Planowanie trasy

Zanim zaczniemy pakować plecak, powinniśmy przemyśleć, dokąd chcielibyśmy dojść, co zwiedzić i przede wszystkim, czy czujemy się na siłach, by zrealizować takie przedsięwzięcie. Szlaki w Tatrach są dobrze przygotowane i oznaczone, ale to nie zwalnia turysty od posiadania mapy w wersji papierowej lub elektronicznej (pamiętajmy, że w niektórych miejscach może gubić się zasięg!). Aby w górach czuć się bezpiecznie i w razie potrzeby móc zawiadomić pomoc trzeba przede wszystkim znać kolor szlaku, którym wędrujemy oraz miejsce, z którego wyruszyliśmy i to, do którego chcemy dotrzeć. Dobrze też zapoznać się z szacowanym czasem pokonania danej trasy i jej opisem (charakterystyka szlaku, ewentualne trudności itp.). Warto też pamiętać, że latem w Tatrach szlaki od zmierzchu do świtu są zamknięte, a więc należy tak zaplanować wędrówkę, żeby przed zmrokiem znaleźć się w miejscu noclegu.

2. Ubranie

To, które będziemy mieć na sobie podczas wędrówki, powinno przede wszystkim być wygodne i dopasowane do danej pory roku. Można zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną, która będzie sprzyjała wentylacji ciała. Nie wolno zapomnieć o tym, że nawet latem w wyższych partiach gór może być chłodno i wietrznie, więc oprócz koszulki z krótkim rękawem i krótkich spodenek, trzeba mieć ze sobą cieplejszą odzież (np. bluza z długim rękawem, spodnie z długimi nogawkami, kurtka przeciwdeszczowa). Ze względu na mocniejsze działanie promieni słonecznych oraz wiatr bezwzględnie pamiętajmy o okryciu głowy (np. chusta typu „buff”, czapka z daszkiem, czapka zakrywająca uszy, przepaska). Bywa, że i latem będą nam potrzebne cienkie rękawiczki, zwłaszcza, gdy dzień wędrówki jest wietrzny. Niezwykle ważnym elementem stroju wędrowca są też odpowiednie skarpety, które nie obetrą nam nóg oraz wygodne, dobrze trzymające się podłoża buty trekkingowe. Jeżeli planujemy nocleg w schronisku, nie zapomnijmy o obuwiu zmiennym (np. sandały, klapki).

3. Wyposażenie

Podstawowym jego elementem jest oczywiście wygodny, dopasowany do rodzaju wycieczki plecak. Powinny się w nim znaleźć okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem i latarka (najlepiej czołówka). Dobrze jest mieć ze sobą także podręczną apteczkę, a w niej bandaż elastyczny, plastry z opatrunkiem, maseczkę do sztucznego oddychania, gumowe czy lateksowe rękawiczki oraz folię NRC. Można też rozważyć wzięcie kijków trekkingowych, pomocnych zwłaszcza w zejściu (ochrona stawów kolanowych).

4. Prowiant

Jedzenie, które ze sobą weźmiemy, powinno przede wszystkim dodać nam podczas wędrówki energii. Najlepsze w takim przypadku będą kanapki (masło, ser, szynka, jajko itp.), czekolada, suszone owoce, banany. Pamiętajmy też o napojach (woda, ciepła i słodka herbata).

5. Prognoza pogody i bezpieczeństwo

Przed wyruszeniem na szlak należy naładować baterię w telefonie oraz zapoznać się z prognozą pogody (bieżąca dostępna jest na stronach internetowych www.topr.pl oraz www.tpn.pl). Trzeba pamiętać, że w górach burze są bardzo niebezpieczne i nie zaleca się wówczas wychodzenia na szlak. Podobnie zdradliwa jest mgła, która nawet doświadczonych turystów może wprowadzić w dezorientację. Trzeba także być przygotowanym na ewentualną zmianę trasy wycieczki, a zatem przed wyruszeniem w góry należy dokładnie zapoznać się z siecią szlaków. Warto przy tym pamiętać, że kolor szlaku pieszego nie oznacza stopnia jego trudności.

Aby zwiększyć szansę na bezpieczną wędrówkę, nie zapomnijmy poinformować bliskich o naszych planach (cel wycieczki, wybrana trasa, godzina wyjścia, szacowana godzina powrotu, miejsce noclegu).

W razie potrzeby należy wezwać pomoc: telefonicznie – 601 100 300 (TOPR), 112 lub przy pomocy aplikacji na smartfony dostępnej pod adresem: www.ratunek.eu

Heart Icon Heart Icon

Bezpieczeństwo w górach

Wezwanie Pomocy:
985
(+48) 601-100-300
(+48) 18 20 634 44

Europejski telefon ratunkowy:
112

Gdzie znajdziesz pomoc?

TOPR:
Strona główna TOPR

Aplikacja Na Ratunek:
Pobierz aplikację

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy