Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   0.8   0   75   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   0.7
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   -   -
Józefa Piłsudskiego   0.23   0.33
Tytusa Chałubińskiego   0.23   0.33
Zofii i Witolda Paryskich   2.13   2.95
Kuźnice   0.11   0.2
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 11.10 08:00
Deszczowo
9° / 5° słabe opady deszczu
Sob. 14:00
Zachmurzenie
Nd. 14:00
Zachmurzenie
10°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
Wt. 14:00
Zachmurzenie
Śr. 05:00
Słonecznie
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Schronisko PTTK 

nad Morskim Okiem 

im. Stanisława Staszica

Schronisko PTTK nad Morskim Okiem im. Stanisława Staszica

Schronisko znajduje się na wysokości 1410 m n.p.m. i składa się z dwóch części: Nowego i Starego Schroniska. Nowe Schronisko to ponad 100 lat historii, wiele zmian, remontów, przebudów. Współcześnie to nowoczesny obiekt turystyczny, wygodny latem, ciepły zimą, z niezwykłymi widokami z okien w pokojach.
Stare Schronisko, zwane również Wozownią - obecnie najstarsze istniejące schronisko w Tatrach Polskich, położone jest nieopodal Nowego Schroniska i pełni funkcje noclegowni. 
Morskie Oko to największe i najpiękniejsze jezioro tatrzańskie, jego wody otoczone są najwyższymi szczytami Tatr Polskich. Leży w kotlinie stanowiącej górną część Doliny Rybiegu Potoku, stara nazwa jeziora to Rybi Staw od żyjącego w wodach Morskiego Oka pstrąga.

Historia
Dzieje schroniska nad Morskim Okiem sięgają 1874 r., kiedy to staraniem Towarzystwa Tatrzańskiego wybudowano niewielki obiekt zwrócony frontem do jeziora. Po rozbudowie mogło ono pomieścić 50 osób i mimo nie najlepszych wygód cieszyło się dużą popularnością wśród turystów odwiedzających Morskie Oko do 1898 r., kiedy to pożar całkowicie zniszczył budynek.
Prace przy kolejnym schronisku rozpoczęto w 1907 roku. W międzyczasie jako schronisko służyła wozownia (dzisiejsze Stare Schronisko). Nowe schronisko zostało oddane do użytku w 1908 r, i służy ono do dnia dzisiejszego. Lata międzywojenne to czas ciągłej rozbudowy i modernizacji obiektu. W czasie II wojny światowej w schronisku stacjonował oddział niemieckiej straży granicznej.
Z kolei lata powojenne nieodłącznie związane są z nazwiskiem rodziny Łapińskich. W latach 1945-1980 schronisko prowadzone było przez Wandę i Czesława Łapińskich. Potem do 1985 r. schroniskiem kierował syn Wandy i Czesława Wojciech, a po jego przedwczesnej śmierci, jego żona Maria, która kieruje schroniskiem z córką Patrycją i synem Jakubem do dnia dzisiejszego.

Obecnie
Schronisko oferuje:
- wrzątek dostępny 24 h, czajniki na korytarzach schroniska
- przechowalnię bagażu
- tablicę informacyjną TOPR z prognozą pogody i aktualnymi warunkami w górach
- suszarkę do butów i odzieży 
- wypożyczalnię sprzętu turystycznego
- bankomat

Bufet
Na parterze znajduje się kuchnia czynna w sezonie od 7.00 do 21.00. Można tu zjeść śniadania, obiady i kolacje. W kuchni znajduje się bezpłatny wrzątek dla turystów. W bufecie dostępne są słodycze, podstawowe elementy wyposażenia turystycznego, literatura (w tym fachową literaturę górską) i pamiątki. 

Noclegi
Nowe schronisko - dysponuje 36 miejscami noclegowymi dla turystów:
- 3 pokoje 3-osobowe, z umywalką, na I piętrze schroniska i pięknymi widokami z okien. Pokoje te na szczyt sezonu turystycznego (od czerwca do września) są rezerwowane ze znacznym wyprzedzeniem, max. 10 m od pokoju łazienka, prysznic
- 1 pokój 4-osobowy na II piętrze schroniska dla rodziny, grupy znajomych, pod prysznic schodzi się na I piętro. Miły, przytulny pokój z niezwykłym widokiem z okna.
- 1 pokój 5-osobowy na II piętrze, obszerny, ciepły i jasny, widok z okna w kierunku wschodnim - zbocza Żabich po Rysy
- 3 pokoje 6-osobowe, w tym ten specjalny, jedyny nr 9 z balkonem, mimo, że "aż szóstka", dla wielu osób jedyny, łóżka piętrowe, widok w kierunku południowym; druga "szóstka" na II piętrze, ciepły, z widokiem w kierunku zachodnim, od Mnicha po Opalone
Wszystkie łóżka w Nowy Schronisku są z pościelą. Wspólny prysznic znajduje się na I piętrze i w przyziemiach schroniska. 
Stare Schronisko - dysponuje 43 miejscami noclegowymi w standardzie turystycznym w trzech wieloosobowych salach. W sali nr 3 (14 osobowy) znajdują się łóżka piętrowe, w salach nr 5 i nr 6 (13 i 16-osobowe) prycze. 

Trasy
- Polana Palenica Białczańska – Morskie Oko – wokół Morskiego Oka – powrót, pieszo lub konno pojazdem "fiakr", cała wycieczka trwa około 6-7 godzin z dojazdem z Zakopanego
- Czerwony szlak - Wokół Morskiego Oka - piękny i przyjemny spacer, czas obejścia około 1 godz.
- Czerwony szlak - Morskie Oko – Czarny Staw, ładna i pouczająca wycieczka, 185 m powyżej Morskiego Oka, dosyć strome podejście, wygodna, kamienna ścieżka, powrót można połączyć z obejściem Morskiego Oka, punkt obowiązkowy wycieczki nad Morskie Oko, czas przejścia około 2-3 godz. w dwie strony
Niebieski szlak przez Świstówkę Roztocką do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich około 2 godz., w drugą stronę 1 godz. 40 min
- Niebieski i zielony szlak - Wodogrzmoty Mickiewicza – Dolina Roztoki – Dolina Pięciu Stawów – Świstowa Czuba – Morskie Oko, piękna, umiarkowanie trudna klasyczna wycieczka, dla zachowania komfortu wędrówki wskazana jest dobra kondycja fizyczna. Za mostem przy Wodogrzmotach Mickiewicza należy skręcić w prawo kamienną drogą, z początku dość stromą. Znaki zielone prowadzą dnem doliny, po drodze urocza polanka Nowa Roztoka. Po 40 min skręcamy w lewo w czarny szlak, bezpośrednio pod schronisko w Stawach, lub dalej zielonym, po prawej stronie Siklawa, szczególnie piękna przy wysokiej wodzie. Po pokonaniu progu Wielki Staw, za znakami na szlak niebieskimi w lewo 10 min Schronisko Pięć Stawów 1670 m n.p.m. Od schroniska w górę wiedzie kamienna ścieżka, Świstowa Czuba 1763 m n.p.m. ładne widoki na dolinę Roztoki, Buczynową Dolinkę, Pięć Stawów. Dalej ścieżka skręca w prawo, Świstówka Roztocka. Kępa (Wolarnia) trawiasta rówień na środkowej części grzbietu Opalonego. Wspaniałe widoki na Morskie Oko, Czarny Staw, giganty Tatr Wysokich. Od Kępy 1683 m n.p.m. w dół, po drodze trawers przez łąki Żlebu Żandarmerii, 40 min od Kępy, około 2 godz. ze Stawów Morskie Oko, od Wodogrzmotów 3-5 godz.
Czerwony szlak z Toporowej Cyrhli przez Psią Trawkę, Rówień Waksmundzką, dalej wzdłuż szosy nad Morskie Oko i obok Czarnego Stawu na Rysy, czas przejścia od Wodogrzmotów Mickiewicza do schroniska około 1 godz. 30 min, z powrotem 1 godz. 15 min, czas przejścia od schroniska do Czarnego Stawu około 50 min, z powrotem 40 min, czas przejścia od schroniska na Rysy około 3 godz. 50 min, z powrotem 3 godz. 10 min
- Czerwony szlak - asfaltowa szosa z parkingu na polanie Palenica Białczańska (niedostępna dla samochodów), łącząca się z czerwonym szlakiem przed Wodogrzmotami Mickiewicza, czas przejścia około 2 godz. 20 min, z powrotem 1 godz. 55 min
- Żółty szlak na Szpiglasową Przełęcz „Ceprostrada” około 2 godz. 15 min, z powrotem 1 godz. 40 min


Kontakt
Ubocz 10
skrytka pocztowa 201
34-500 Zakopane
tel. +48 18 20 77 609
+48 602 260 757
www.schroniskomorskieoko.pl

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy