Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   10.36   432.79   14.66   4.49
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   7.65
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   1.91   2.34
Józefa Piłsudskiego   3.56   4.67
Tytusa Chałubińskiego   3.49   4.46
Zofii i Witolda Paryskich   3.52   4.96
Kuźnice   1.62   2.01
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.29   0.38
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 07.12 13:00
Zachmurzenie
1° / -3° zachmurzenie duże
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Śnieg
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Śnieg
Pon. 10:00
Śnieg
-3°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Schronisko PTTK
w Dolinie Roztoki

im. Wincentego Pola

Schronisko górskie PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki

Schronisko położone jest na wysokości 1031 m n.p.m. przy starej leśnej drodze do Morskiego Oka. Pierwsze schronisko turystyczne wybudowano w tym miejscu w 1876 r., obecny budynek powstał w 1913 r. w wyniku przeniesienia starego schroniska w bardziej suche miejsce. Idąc z parkingu na Palenicy Białczańskiej potrzeba 40 minut, by dotrzeć do Wodogrzmotów Mickiewicza i kolejnego kwadransa marszu zielonym szlakiem w dół, by stanąć na urokliwej polanie przed roztockim schroniskiem. Wbrew powszechnej nazwie „Schronisko w Dolinie Roztoki“ jest ono położone poniżej wylotu Doliny Roztoki, w Dolinie Białki w Tatrach Wysokich. Jesienią na polanie odbywają się rykowiska jeleni. Drewniane schronisko słynie z atmosfery „z dawnych lat“. 

Historia
Schronisko w Dolinie Roztoki było drugim polskim schroniskiem wybudowanym w Tatrach z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego (po starym schronisku nad Morskim Okiem). Budowa pod nadzorem ks. Wojciecha Roszka i Leopolda Świerza ukończona została w roku 1876. Schronisku nadano wówczas imię Wincentego Pola – zasłużonego geografa, propagatora turystyki górskiej oraz odważnego patrioty, uczestnika Powstania Listopadowego. Pierwsze schronisko miało dwie izby rozdzielone sienią, otwarte było tylko w okresie letnim. Jego pierwszym gospodarzem był góral Franciszek Dorula. Dwukrotnie gospodarzył w nim też Bartłomiej Obrochta, góralski skrzypek i przewodnik, przez długi czas było zarządzane również przez rodzinę Budzów. Miejsce to gościło wówczas m.in.: Walerego Eljasza-Radzikowskiego, Tytusa Chałubińskiego i Stanisława Witkiewicza. Przed Roztokę biegła bowiem droga w kierunku Morskiego Oka i Tatr Wysokich. W latach 1911-1912 wybudowano w miejscu pierwszego budynku, nowe większe schronisko, które w okresie międzywojennym było kilkakrotnie rozbudowywane. W tym czasie do ksiąg pamiątkowych wpisało się wielu aktorów, poetów, polityków i artystów. Schronisko stanowiło dla Taterników bazę wypadową na słowacką część Tatr, bowiem możliwa była w tym czasie przeprawa przez rzekę Białkę płynącą obok roztockiej polany. Podczas II wojny światowej znajdowała się tu placówka niemieckiej straży granicznej, po wojnie budynek powrócił do dawnego charakteru. W latach 70. i 80. schronisko było miejscem spotkań polskich himalaistów, którzy w tym czasie dokonywali pierwszych wejść na azjatyckich ośmiotysięcznikach. Od 1974 roku prowadziła je rodzina Pawłowskich – najpierw Janina Pawłowska, potem jej syn Marek. Od jesieni 2008 r. gospodarzami są Anna i Stefan Krupa z Chochołowa. Oddalone obecnie od głównego szlaku do Morskiego Oka schronisko wraz z niezwykłą polaną zachowało w sobie urok dawnych lat. 

Obecnie
W obiekcie znajduje się jadłodajnia, bufet, świetlica, łazienki, prysznice, elektryczność, ciepła woda, kuchnia turystyczna i suszarnia. W schronisku dostępne są: kiosk internetowy, Wi-Fi, skrzynka pocztowa oraz ekran i rzutnik multimedialny.
Schronisko szanuje przyrodę poprzez segregację śmieci.
Od lipca do końca września Msze Święte w niedzielę o godz. 19.00

Bufet
Schronisko dysponuje jadalnią na 60 miejsc. Gwarantuje bogate i smaczne dania kuchni domowej oraz wrzątek za darmo.

Noclegi
Schronisko dysponuje miejscami noclegowymi w pokojach 2, 3, 4, 6, 8, i 9- osobowych. 

Trasy
Położenie schroniska daje turystom możliwość różnych kierunków wypraw. Przy Wodogrzmotach Mickiewicza spotkamy następujące szlaki:
- Zielony szlak - do Doliny Pięciu Stawów około 2 godz.
- Czerwony szlak - szosą w górę do Morskiego Oka około 1 godz. 30 min
- Czerwony szlak - na Rówień Waksmundzką około 1 godz. 30 min
Dodatkowo bliskość szlaków położonych po słowackiej stronie Tatr (np. Dolina Białej Wody wiodąca na Polski Grzebień czy Dolina Jaworowa prowadząca na Lodową Przełęcz) pozwala również za wyruszenie z Roztoki w tym pięknym i wielowariantowym kierunku.

Kontakt
Dolina Roztoki
Skrytka pocztowa 200
34-500 Zakopane
tel. +48 609 001 760
+48 600 443 733
biuro@schroniskoroztoka.pl
www.schroniskoroztoka.pl

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy