Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   17.33   1034.18   47.77   12.81
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   28.45
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   6.62   9
Józefa Piłsudskiego   0   0
Tytusa Chałubińskiego   13.89   20.08
Kuźnice   2.49   3.48
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   6.76   9.46
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Pt. 04.12 01:00
Deszczowo
3° / 3° słabe opady deszczu
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 13:00
Śnieg
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Spacerem po Zakopanem

Spacer

Ulicą Kościeliską
Czas Czas przejścia: 20 min
Dystans: 1 km

To najstarsza ulica Zakopanego, zwana zakopiańską starówką z zabytkową drewnianą zabudową. Dawniej ta część Zakopanego nosiła nazwę Nawsie. Najstarsze domy pochodzą z XIX w.

Dowiedz się wiecejStrzałka
Ulicami Tetmajera i Piłsudskiego do Wielkiej Krokwi
Czas Czas przejścia: ok. 25 min
Dystans: 1,5 km

Spacer rozpoczynamy na ulicy Tetmajera przy willi Opolanka – Muzeum Kornela Makuszyńskiego.  Muzeum Kornela Makuszyńskiego, ul. Tetmajera 15 Państwo Makuszyńscy mieszkali tu w czasie niemal corocznych letnich i zimowych pobytów w Zakopanem, a po drugiej wojnie światowej osiedlili się na stałe. Wiele cennych przedmiotów oraz duża biblioteka Makuszyńskich zostały zniszczone w czasie II wojny w Warszawie. To, co dzisiaj znajduje się w Muzeum, jest zaledwie cząstką dorobku pisarza - kolekcjonera dzieł sztuki i przyjaciela wielu artystów. Muzeum powstało w 1966 r. ze zbiorów ofiarowanych przez Janinę Gluzińską-Makuszyńską, wdowę po pisarzu. Autor „Przygód Koziołka Matołka”, bajki „O dwóch takich co ukradli księżyc”, czy „Szatana z siódmej klasy” był niesłychanie ważną postacią dla Zakopanego. Sam co prawda nie uprawiał sportów, ale uczestniczył i patronował wielu komitetom organizacyjnym zawodów narciarskich, konnych, samochodowych. Z jego inicjatywy najbiedniejsza młodzież góralska dostawała narty. Do dziś co roku zimą w Zakopanem odbywa się Memoriał Kornela Makuszyńskiego zwany „Koziołkiem Matołkiem”, w którym startuje niemal każde góralskie dziecko. 

Dowiedz się wiecejStrzałka
Ulicą Oswalda Balzera, na Koziniec i Jaszczurówkę
Czas Czas przejścia: 30 min
Dystans: 2,2 km

Oswald Balzer (1858 – 1933), historyk prawa, reprezentował stronę polską w sporze o Morskie Oko, który miał swój finał w 1902 r. przed sądem w Grazu. To m.in. jemu zawdzięczamy, że najpiękniejsze jezioro Tatr znajduje się dziś w granicach Polski. 

Dowiedz się wiecejStrzałka
Aleją Przewodników Tatrzańskich do Kuźnic
Czas Czas przejścia: ok. 40 min
Dystans: 1,9 km

Kuźnice to dzielnica Zakopanego położona u podnóża Tatr, na wys. ok. 1000 m n.p.m. Obecnie jest to centrum ruchu turystycznego (początek popularnych szlaków oraz dolna stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch). Historia Kuźnic rozpoczęła się w XVIII w., kiedy w zboczach Doliny Jaworzynki odkryto rudy żelaza. 

Dowiedz się wiecejStrzałka
Chramcówki, Jagiellońska, Tytusa Chałubińskiego
Czas Czas przejścia: ok. 40 min
Dystans: 2,7 km

Spacer rozpoczynamy przy rondzie dra Andrzeja Chramca. Wędrujemy do góry przez ulice Chramcówki, Jagiellońską i dra Tytusa Chałubińskiego do ronda Jana Pawła II.  Chramcówki - ulica wzięła swoją nazwę od nazwiska góralskiego rodu. Jego najbardziej znanym przedstawicielem był dr Andrzej Chramiec (1859-1939) – pierwszy góral, który ukończył studia, a który wybudował w Zakopanem zakład wodoleczniczy. Pełnił m.in. funkcję pierwszego w Zakopanem lekarza klimatycznego, wydał zarządzenie o obowiązkowej budowie kominów w kurnych chatach góralskich. Pod koniec XIX i na początku XX w. zakład dra Chramca był ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i towarzyskiego w Zakopanem. Obecnie mieści się tu siedziba starostwa powiatowego w Zakopanem i Teatr im. St. I. Witkiewicza.. Aby wejść na teren dawnego zakładu wodoleczniczego, należy skręcić w lewo z ul. Chramcówki obok kościoła Miłosierdzia Bożego.

Dowiedz się wiecejStrzałka
Krupówkami i ulicą Zamoyskiego
Czas Czas przejścia: 30 min
Dystans: 1,9 km

Krupówki to reprezentacyjna ulica Zakopanego. Deptak o długości ok. 1 km, wypełniony w sezonie po brzegi turystami, stanowi dobre miejsce do spaceru i poznania centrum miasta. Nazwa pochodzi od polany Krupówki należącej niegdyś do rodziny Krupów. Pierwotna wiejska drewniana zabudowa pod koniec XIX w. stopniowo zaczęła ulegać murowanym kamienicom. 

Dowiedz się wiecejStrzałka
Ulicami Kasprusie i Strążyską do wylotu Doliny Strążyskiej
Czas Czas przejścia: 30 min
Dystans: 2,5 km

Spacer zaczynamy na początku ulicy Kasprusie, która odchodzi od ulicy Kościeliskiej. Po ok. 10-ciu minutach dochodzimy do willi Atma (po lewej stronie, w głębi).  Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma W latach 1930–36 mieszkał tu wybitny polski kompozytor Karol Szymanowski (1882 – 1937). Słowo „atma” w sanskrycie znaczy „dusza”. Wybudowana została pod koniec XIX w. w stylu zakopiańskim przez Józefa Kasprusia–Stocha. Początkowo Karol Szymanowski przyjeżdżał do Zakopanego co roku i wynajmował pokój z pianinem w willi Limba, a także w Czerwonym Dworze. Gdy jednak na stałe zamieszkał pod Giewontem, wynajął dla siebie Atmę. Muzeum otwarte zostało w 1976 roku. Wśród muzealiów znajdują się osobiste pamiątki po kompozytorze oraz elementy wyposażenia willi z czasu pobytu Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Dowiedz się wiecejStrzałka
Krzeptówki
Czas Czas przejścia: 1 godz.
Dystans: 2,2 km

Ulica stanowiąca przedłużenie ul. Kościeliskiej i Skibówek, obecnie trasa wylotowa z Zakopanego w stronę Kościeliska, Chochołowa i Czarnego Dunajca. Nazwa pochodzi od góralskiego nazwiska Krzeptowski. Tu mieszkał Jan Krzeptowski Sabała, ale również wielu innych przedstawicieli tego góralskiego rodu, głównie przewodników tatrzańskich.

Dowiedz się wiecejStrzałka
Gubałówka
Czas Czas przejścia: ok. 30 min
Dystans: 2,5 km (grzbietem Gubałówki)

Całość wycieczki z wjazdem wagonikiem i zjazdem kolejką krzesełkową Butorowy Wierch: ok. 1 godz. 30 min  Wycieczkę zaczynamy przy ul. Kościeliskiej, u wylotu ul. Krupówki. Kierujemy się na północ, w stronę dolnej stacji kolejki na Gubałówkę (z Krupówek przechodzimy przez jezdnię podziemnym przejściem). Nasza trasa wiedzie przez regionalny targ pod Gubałówką. To okazja do spróbowania oscypka, bundzu, redykołek oraz innych regionalnych produktów, a także obejrzenia rękodzieła ludowego. Targ kończy się placem, na którym mieści się dolna stacja kolejki linowo-terenowej na Gubałówkę. Na grzbiet możemy wyjechać wagonikiem (3,5 min) lub pójść piechotą szlakiem turystycznym, który bierze swój początek przy ul. Gładkie, a następnie prowadzi wzdłuż torów kolejki (ok. 1 godz.).

Dowiedz się wiecejStrzałka
Harenda
Czas Czas przejścia: 1 godz.
Dystans: ok. 4 km

Dojazd na Harendę z centrum Zakopanego możliwy jest autobusem komunikacji miejskiej, a piechotę z Krupówek: ok. 4 km, 1 godzina. Znajduje się na przedmieściach Zakopanego, u stóp masywu Gubałówki. To pierwsza dzielnica, którą mijamy wjeżdżając do Zakopanego od strony Poronina.

Dowiedz się wiecejStrzałka

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy