Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   11.6   0   100.55   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   11.78
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   12.39   16.41
Józefa Piłsudskiego   5.65   7.43
Tytusa Chałubińskiego   4.72   6.2
Zofii i Witolda Paryskich   12.55   18.89
Kuźnice   3.18   4.17
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.72   0.89
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 26.04 23:00
Zachmurzenie
6° / 3° zachmurzenie umiarkowane
Sob. 14:00
Deszczowo
Nd. 14:00
Zachmurzenie
15°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
19°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
15°
Zdjęcie promujące Zakopane

Na rozdrożu

Szanowni Państwo,

Prezentujemy drugą część reportażu odnoszącego się do aktualnej wystawy organizowanej przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury prezentowanej w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór: "Na rozdrożu. Adam Doleżuchowicz, Bożena Doleżuchowicz Mickiewicz.

Adam Doleżuchowicz stawał często „na rozdrożu”. Różnorodność technik artystycznych, jakie stosował artysta: witrochromia, pastele, rzeźba, rzeźba malowana, poezja pisana gwarą, budowa instrumentów muzycznych to wielość twórczych pasji, dopełnionych grą na skrzypcach. Muzyka góralska obecna jest w całym twórczym życiu Adama Doleżuchowicza i stanowi dominantę we wszystkich dziedzinach sztuki, którym oddaje się przez całe życie Artysta. Stanowi też element wspólny, dla wszystkich dziedzin twórczości. Poszukuje nowego wyrazu, nowej ekspresji dla wyrażenia własnej tożsamości, pozostając jednocześnie głęboko w tradycji góralskiej, w której został wychowany. Z przymrużeniem oka patrzy na otaczającą rzeczywistość, ukazując nasze przywary. Sferę sacrum sprowadza do wyobrażeń bardzo osobistych, biblijny raj umieszcza na barwnym, ukwieconym Podhalu, gdzie Adam gra na gęślach lub piszczałce, a Pan Bóg nosi góralskie portki.

Na rozdrożu znajduje się także twórczość córki, Bożeny Doleżuchowicz Mickiewicz. Wychowywana od dziecka pośród sztuki, ukształtowana w domu z góralskimi tradycjami, odchodzi od rzeźby, którą kończyła w liceum plastycznym, by już na emigracji zająć się malowaniem na szkle. Po powrocie do Zakopanego oddaje się całkowicie tej pasji. W części jej prac widać inspiracje sztuką ojca, także pod względem techniki, poszukując jednak własnej drogi twórczej poza Madonnami, scenkami rodzajowymi z upodobaniem maluje ptaki i kwiaty.

Małgorzata Wonuczka Wnuk - kurator wystawy

(MP)