Ikona wyboru języka Polski
Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.08   332.72   101.69   4.3
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   34.57
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   14.47   18.68
Józefa Piłsudskiego   15.59   21.01
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Śr. 21.08 02:00
Zachmurzenie
16° / 9° całkowite zachmurzenie
Czw. 14:00
Deszczowo
18°
Pt. 14:00
Zachmurzenie
20°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
25°
Nd. 14:00
Deszczowo
22°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Aktualności z Czerwonego Dworu

Aktualności

Wernisaż wystawy Madonny Podhalańskie
Data publikacji 14 sierpnia 2019

9 sierpnia 2019 r.  9 sierpnia 2019 r. w Centrum Kultury Rodzimej Willa Czerwony Dwór odbył się wernisaż ogólnopolskiej wystawy pokonkursowej "Madonny Podhalańskie". Podczas wernisażu ogłoszone zostały wyniki oraz wręczone nagrody i dyplomy. Dyplomy wręczyli Burmistrz Miasta Zakopanego Leszek Dorula, Przewodnicząca Jury Anna Kozak, Członek Jury ks. infułat Stanisław Olszówka  Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher.  Ogłoszony w 2019 roku przez zakopiańskie Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór konkurs, kontynuując tradycje sprzed dziesięcioleci, stanowi okazję oglądu aktualnego stanu żywotności malarstwa na szkle. Na temat konkursu wybrano „Madonny Podhalańskie”. Kult maryjny należący do najżywszych przejawów religijności katolickiej w całej Polsce, wśród górali przybiera formę szczególną. W konkursie 31 autorów przedstawiło 48 obrazów na szkle. Zaprezentowany zestaw prac potwierdza zapowiadane w poprzednich dziesięcioleciach kierunki rozwoju tej dziedziny sztuki.Niektóre prace pozostają głęboko osadzone w tradycji, inne współczesne przypominają rysunki z japońskiej mangi, jeszcze inne sięgają do popularnych dzisiaj wizerunków dewocyjnych. Wszystkie jednak mówią swoje zgłoski, są pełne emocji i uczuć. Po oglądzie prac oczywiste jest, że temat konkursu przywołał nie tylko te najpopularniejsze na Podhalu wizerunki, ale także bardziej osobiste tematy związane z macierzyństwem. Rysy wielu Madonn przypominają współczesne kobiety, zaś szaty prezentujące najnowszą modę w stroju regionalnym kierują myśli w stronę młodych góralskich matek spotykanych na kościelnych i domowych uroczystościach. Także w towarzyszących wizerunkom motywach dekoracyjnych urzeka pomysłowość w poszukiwaniu regionalnych inspiracji W konkursie przedstawiono także 9 rzeźb. Każda z przedstawionych w konkursie prac niesie ze sobą przyjemność obcowania ze szczerą osobistą wypowiedzią twórczą na bliski jej uczuciom temat. Te widoczne we wszystkich pracach emocje są jednym z ważniejszych osiągnięć tegorocznego konkursu. Konkurs oraz wystawa zostały objęte Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego. Wystawa czynna od 10.08.2019 r. do 21.09.2019 r. opracowanie MW zdjęcia KJC  (PP)    

Dowiedz się wiecejStrzałka
Wieczór w Czerwonym Dworze - sierpień 2019
Data publikacji 6 sierpnia 2019

5 sierpnia 2019 r.  Sierpniowy Wieczór w Czerwonym Dworze zatytułowany Madonny Podhalańskie stanowił prolog do wystawy pokonkursowej pod tym samym tytułem, której wernisaż odbędzie się 9 sierpnia o godz. 17.00. Ogólnopolski konkurs pod Honorowym Patronatem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego ma na celu popularyzowanie tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Matki Bożej na Podhalu, pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzację malarstwa na szkle i rzeźby ludowej w drewnie. Podczas wieczoru historię i współczesność kultu Matki Bożej na Podhalu przybliżył ks. dr hab. Władysław Zarębczan.   opracowanie MW zdjęcia KJC  (PP)    

Dowiedz się wiecejStrzałka
Zaproszenie na wernisaż Madonny Podhalańskie
Data publikacji 2 sierpnia 2019

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zakopiańskie Centrum Kultury  oraz Centrum Kultury Rodzimej w Willi Czerwony Dwór  zapraszają na wernisaż  wystawy pokonkursowej Madonny Podhalańskiej.  Podczas wernisażu zostaną ogłoszone wyniki i rozdane nagrody.   9 sierpnia 2019 r., godz. 17:00 Willa Czerwony Dwór ul. Kasprusie 27, 34-500 Zakopane   Ogłoszony w 2019 roku przez zakopiańskie Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór konkurs, kontynuując tradycje sprzed dziesięcioleci, stanowi okazję oglądu aktualnego stanu żywotności malarstwa na szkle. Na temat konkursu wybrano „Madonny Podhalańskie”. Kult maryjny należący do najżywszych przejawów religijności katolickiej w całej Polsce, wśród górali przybiera formę szczególną. W konkursie 31 autorów przedstawiło 48 obrazów na szkle. Zaprezentowany zestaw prac potwierdza zapowiadane w poprzednich dziesięcioleciach kierunki rozwoju tej dziedziny sztuki.Niektóre prace pozostają głęboko osadzone w tradycji, inne współczesne przypominają rysunki z japońskiej mangi, jeszcze inne sięgają do popularnych dzisiaj wizerunków dewocyjnych. Wszystkie jednak mówią swoje zgłoski, są pełne emocji i uczuć. Po oglądzie prac oczywiste jest, że temat konkursu przywołał nie tylko te najpopularniejsze na Podhalu wizerunki, ale także bardziej osobiste tematy związane z macierzyństwem. Rysy wielu Madonn przypominają współczesne kobiety, zaś szaty prezentujące najnowszą modę w stroju regionalnym kierują myśli w stronę młodych góralskich matek spotykanych na kościelnych i domowych uroczystościach. Także w towarzyszących wizerunkom motywach dekoracyjnych urzeka pomysłowość w poszukiwaniu regionalnych inspiracji W konkursie przedstawiono także 9 rzeźb. Każda z przedstawionych w konkursie prac niesie ze sobą przyjemność obcowania ze szczerą osobistą wypowiedzią twórczą na bliski jej uczuciom temat. Te widoczne we wszystkich pracach emocje są jednym z ważniejszych osiągnięć tegorocznego konkursu. Konkurs oraz wystawa zostały objęte Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego.     opracowanie MW  (PP)    

Dowiedz się wiecejStrzałka
Wieczór w Czerwonym Dworze - lipiec 2019
Data publikacji 3 lipca 2019

 1 lipca 2019 r.   Kolejny Wieczór w Czerwonym Dworze zatytułowany „Nasz Giewont – prawda i mity” poprowadził Jerzy Bortnik - znany przewodnik zakopiański pierwszej klasy, Członek Honorowy Stowarzyszenia Przewodników Tatrzańskich im.Klemensa Bachledy w Zakopanem , Instruktor przewodnictwa górskiego od 1988 roku. Temat stanowił kontynuację poprzedniej prelekcji Jerzego Bortnika o ulicy i Dolinie Strążyskiej. Widoczny z Czerwonego Dworu, ale także z wielu innych miejsc Zakopanego szczyt zwieńczony żelaznym krzyżem postawionym w 1901 roku stanowi symbol Zakopanego. Krzyż ten widnieje także w herbie miasta Zakopane. Opowieści o Giewoncie ilustrowane były znakomitymi zdjęciami autorstwa Pawła Murzyna.  opr. Małgorzata Wnuk fot. Katarzyna Łukaszczyk Capowska i Paweł Murzyn  (PP)    

Dowiedz się wiecejStrzałka
Dzwony, dzwonki, turliki...
Data publikacji 2 lipca 2019

 19 czerwca 2019 r.  19 czerwca 2019 r., godz. 17:00 w Willa Czerwony Dwór odbył się wernisaż wystawy "Dzwony, dzwonki, turliki... Ludwisarstwo Władysława Kulawiaka".  Ludwisarstwo jest zawodem zanikającym, wypierają go nowe technologie.Ród Kulawiaków od pokoleń zajmuje się ludwisarstwem. Dziadek Władysława po I Wojnie Światowej, kiedy czasy były trudne, szukał dodatkowych zajęć, żeby utrzymać rodzinę. Wykonywał przede wszystkim dzwonki janczarki do uprzęży końskich i dzwony do kościołów. Nie ma szkół ludwisarskich, więc umiejętności przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a ludwisarze ściśle strzegą swoich tajemnic. Władysław Kulawiak jest ostatnim ludwisarzem na Podhalu. Kultywuje tradycję, korzysta z form i wzorów wykonanych jeszcze przez dziadka i ojca, a jednocześnie tworzy własne projekty, próbując dostosować się do rynku. Zostałuhonorowany prestiżowymi nagrodami dla twórców ludowych – Nagrodą Oskara Kolberga w 2001 r., Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2003 r. oraz Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2007 r.  W pracy pomaga mu żona Maria, a także syn, który kontynuuje rodzinna tradycję. Na wystawie zobaczyć można m.in. dzwony, dzwonki, turliki, góralskie sprzączki, moździerze, krzyże, świeczniki. Wystawa czynna od 19.06.2019 do 03.08.2019   opr. Małgorzata Wnuk fot. Katarzyna Łukaszczyk Capowska  (PP)    

Dowiedz się wiecejStrzałka
Wieczór w Czerwonym Dworze - czerwiec 2019
Data publikacji 5 czerwca 2019

 3 czerwca 2019 r.   Kolejny Wieczór w Czerwonym Dworze zatytułowany „Wielka Krokiew – od regla do sacrum” prowadzony przez Wojciecha Szatkowskiego wpisał się w  XVI Dni Zakopanego. Organizowane celem upamiętnienia wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem na Wielkiej Krokwi przenoszą nas do najważniejszego w dziejach Zakopanego wydarzenia. Nie ma drugiego takiego miejsca w naszym mieście, które koncentrowałoby największe emocje setek tysięcy, jeśli nie milionów, osób uczestniczących na przestrzeni blisko wieku w różnych wydarzeniach w tym właśnie miejscu. Począwszy od powstania skoczni narciarskiej projektowanej w naturalnym miejscu przez Karola Stryjeńskiego oraz zagadkową postać szwedzkiego inżyniera, poprzez zawody FIS, uniwersjady, coroczny Memoriał im. Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny, ale także koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, występy opery itp. Msza święta celebrowana przez Ojca świętego Jana Pawła II na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zgromadziła trzysta tysięcy wiernych, a Hołd Górali Polskich odczytany przez ówczesnego burmistrza miasta Zakopane Adama Bachledę Curusia przeszedł do historii. Wydarzenia te wyniosły najpiękniejszą skocznie narciarską świata – jak powszechnie mówi się o niej – do rangi sacrum. Nie tylko dla mieszkańców Zakopanego i Podhala, ale wszystkich Polaków. Wieczór okrasiły barwne anegdoty i wspomnienia opowiadane zarówno przez Wojciecha Szatkowskiego jak i przybyłych  gości. opr. Małgorzata Wnuk fot. Katarzyna Łukaszczyk Capowska  (PP)    

Dowiedz się wiecejStrzałka
Wspomnienie z Nocy Muzeów w Czerwonym Dworze
Data publikacji 23 maja 2019

18 maja 2019r.   Na tłumnie przybyłych gości czekała w Czerwonym Dworze niespodzianka. Właśnie tej nocy mieli okazję zobaczyć po raz pierwszy ponad stuletni obraz przedstawiający najprawdopodobniej Klimka Bachledę oraz zabytkową, drewnianą ramę góralską. Obraz i rama zostały podarowane przez zakopiańską Rodzinę, która pragnie pozostać anonimowa. Zarówno obraz jak i rama zostały poddane konserwacji. Wykonała ją pani Anna Joniak. Darczyńcom jeszcze raz bardzo dziękujemy. Mieliśmy również przyjemność zaprezentować dwa obrazy malowane na szkle autorstwa Pani Heleny Roj-Ciaptakowej pozyskane przez Czerwony Dwór. Wszystkim odwiedzającym bardzo dziękujemy.  

Dowiedz się wiecejStrzałka

Baza wydarzeń

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy