Ikona wyboru języka Polski
Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.01   371.65   76.9   3.89
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   27.02
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   11.84   15.38
Józefa Piłsudskiego   11.02   14.55
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Pon. 21.10 17:00
Zachmurzenie
17° / 10° pochmurno z przejaśnieniami
Wt. 14:00
Zachmurzenie
20°
Śr. 14:00
Słonecznie
19°
Czw. 14:00
Zachmurzenie
20°
Pt. 14:00
Słonecznie
18°
Sob. 14:00
Słonecznie
18°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Aktualności z Czerwonego Dworu

Aktualności

Wieczór w Czerwonym Dworze - październik 2019
Data publikacji 9 października 2019

7 października 2019 r.  „Wit Maciej Rzepecki – twórca szkoły torakochirurgicznej w Zakopanem” to tytuł ostatniego Wieczoru, który odbył się 07 października 2019r w Czerwonym Dworze. Wykład poświęcony postaci Wita Rzepeckiego wygłosił dr n. med. Józef Janczy, lekarz od 1977 r związany z zakopiańskim szpitalem. Doktor Janczy przybliżył licznie zgromadzonym gościom historię Wita Rzepeckiego. Prof. dr med. (1909-1989) wybitny polski chirurg klatki piersiowej, stworzył w Zakopanem najpierw w Sanatorium Nauczycielskim później w „Odrodzeniu” na Gładkim ośrodek chirurgiczny na najwyższym europejskim poziomie. Był pierwszym polskim chirurgiem, który wykonał resekcje tkanki płucnej w gruźlicy, trzecim w świecie operującym gruźlicze płuco u kobiety w ciąży. Był, wraz z zespołem autorem wielu pionierskich rozwiązań operacyjnych w leczeniu raka płuc, grzybicy płuc, stanów ropnych płuc i opłucnej a także urazów klatki piersiowej i leczeniu miastenii. Wychował w prowadzonej przez siebie klinice wielu wybitnych chirurgów, którzy kierowali oddziałami chirurgii klatki piersiowej m.in. W Rabce, Prabutach, Otwocku, Bydgoszczy, Gdańsku i Warszawie. Wyszkolił ok. 1400 chirurgów w kraju. Był autorem 238 prac drukowanych w piśmiennictwie polskim i światowym, autorem 6 podręczników chirurgicznych, czterech nagrodzonych filmów naukowych i wykładowcą kursów międzynarodowych, zjazdów i sympozjów naukowych. Był autorem pamiętnika „Skalpel ma dwa ostrza”. Posiadał liczne odznaczenia w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Dr Józef Janczy zakończył swój wykład apelem, że Wit Rzepecki pełni zasłużył na upamiętnienie swoich działań w Zakopanem nadaniem jego imienia np. jednej z zakopiańskich ulic. Po wykładzie przedstawiającym medyczne i naukowe osiągnięcia Wita Rzepeckiego udział w dyskusji wzięli między innymi – dyrektor Szpitala Chorób Płuc im. Klary Jelskiej – dr hab. med. Marcin Zieliński, lek. med. Lucyna Galica-Jurecka - przewodnicząca Komisji Kultury w UM Zakopane oraz liczni zgromadzeni lekarze i zakopiańczycy. Dr n. med. Józef Janczy jest autorem ponad 50 prac naukowych i popularno-naukowych z zakresu chirurgii, medycyny górskiej i ratunkowej oraz z historii medycyny. Jestem członkiem Zarządu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego i członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Towarzystwa Miłośników Historii Medycyny, Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Od 1971 r. jest ratownikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a od 1986 r. do tej pory prezesem tej organizacji.     opracowanie KJC zdjęcia KJC  (PP)    

Dowiedz się wiecejStrzałka
Madonny Podhalańskie w Budapeszcie
Data publikacji 8 października 2019

6 października 2019 r.  Wystawa pokonkursowa „Madonny Podhalańskie” prezentująca prace wykonane w technice witrochromii (malarstwo na szkle) oraz rzeźby i płaskorzeźby w drewnie, prezentowana we wrześniu w Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór, została uroczyście otwarta 6 października br. w Domu Polskim w Budapeszcie. Wernisaż zainaugurował jubileuszowe, XXV Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej na Węgrzech, odbywające się w tym roku pod hasłem „Obyście nie ustawali, złamani na duchu” (Hbr.12,3) i odbył się po uroczystej Mszy świętej w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, której przewodniczył biskup Wiesław Lechowicz Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W uroczystościach uczestniczyli m.in. Dominika Teske, Dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie oraz jej zastępca pani Joanna Urbańska, Monika Molnar- Sagun, Prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich pw. św. Wojciecha na Węgrzech i jednocześnie organizator XXV Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej, ksiądz Krzysztof Grzelak, gospodarz Polskiej Parafii Personalnej. Obecna była także Dyrektor Biura Zarządu „Wspólnota Polska” Tatiana Čepukoit. Stronę polską reprezentowała Joanna Staszak, naczelnik wydziału kultury w Urzędzie Miasta Zakopane wraz z Katarzyną Stachoń Groblowy, dr Małgorzata Wnuk oraz Paulina Peciak z Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór, które przygotowały wystawę. Artystów reprezentowała Marta Walczak Stasiowska. Podczas uroczystości nie zabrakło muzyki góralskiej w wykonaniu kapeli zespołu „9 siył” Delegacja polska obecna była na koncercie Eleni, została także przyjęta na uroczystym obiedzie przez Ambasadora RP na Węgrzech Jerzego Snopka. Tekst M. Wnuk Zdj.B. Pal (Głos Polonii) oraz archiwum Czerwonego Dworu (PP)    

Dowiedz się wiecejStrzałka
Rodzinne tworzenie
Data publikacji 30 września 2019

28 września 2019 r.  28 września 2019 roku w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór odbył się wernisaż wystawy „Rodzinne tworzenie. Władysław Łukaszczyk, Dorota Króliszewska, Sebastian Króliszewski I Danuta Króliszewska”. Wystawa „Rodzinne tworzenie” to przegląd twórczości artystycznej rodziny Łukaszczyków I Króliszewskich. Na wystawie zaprezentowane zostały rzeźba w drewnie,  malarstwo na szkle, malarstwo oraz rysunki. Ekspozycję można oglądać do 16 listopada 2019 roku. Władysław Łukaszczyk „Mulorz” rzeźbiarz ludowy i poeta ur. 3.01.1941 r. w Murzasichlu. Już jako młody chłopak uczył się ciesielki od swego ojca. W 1971 r. jako twórca ludowy został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Tworzy w drewnie płaskorzeźby, kapliczki i świątki. Tematami jego prac są postacie Matki Bożej, Jezusa oraz świętych. Przedstawia także sceny z życia górali, np. strzyżenie owiec, pracę na roli. Brał udział w wielu konkursach i wystawach (Lublin, Zakopane, Rabka, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Paryż). W 2019 roku w ogłoszonym przez zakopiańskie Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór konkursie Madonny Podhalańskie za płaskorzeźbę Matka Boża Góralska otrzymał I nagrodę. Jego rzeźby znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Pasję do sztuki przekazał swojej córce Dorocie, która specjalizuje się w malarstwie na szkle. W swej twórczości sięga również do rysunku węglem, malarstwa pastelami, malarstwa witrażowego i akwareli. Dorota Króliszewska jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem i Wyższej Szkoły Pedagogicznej na wydziale artystycznym w Częstochowie. Mąż Pani Doroty, Sebastian to absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Długosza w Częstochowie kierunek Wychowanie Plastyczne, specjalizacja malarstwo u profesora Wernera Lubosa. Uprawia malarstwo olejne, pastel oraz rysunek sepią. Jest ilustratorem książek, bierze udział w cyklicznych aukcjach charytatywnych na terenie Podhala, gdzie mieszka od 14 lat w malowniczej miejscowości Murzasichle. Pan Sebastian talent artystyczny odziedziczył po swojej mamie Danucie. Danuta Króliszewska ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie o specjalizacji-ceramika. Od zawsze inspirowała ją kobieta w różnych aspektach: kobieta-dziecko(portrety), kobieta-dziewczyna, kobieta-matka. Dlatego najlepiej wyraża swoje emocje za pomocą suchej pasteli. Na wystawie zobaczyć można jej twórczość nawiązującą do kultury Podhala. opracowanie PP zdjęcia Paweł Murzyn  (PP)    

Dowiedz się wiecejStrzałka
Polsko-chorwacki koncert muzyki klasycznej
Data publikacji 11 września 2019

7 września 2019 r.  7 września w Centrum Kultury Rodzimej w Willi Czerwony Dwór miał miejsce polsko-chorwacki koncert muzyki klasycznej w wykonaniu: Dagmary Korbar – (altówka) i Macieja Kiełpińskiego – fortepian. W programie młodzi artyści zagrali: George Enescu - Konzertstück na altówkę  op. 12, Rudolf Matz – Elegija, Igancy Dobrzyński - Nokturn op. 88 no. 5, Les Larmes op. 41, J. S. Bach: Sonata skrzypcowa nr. 2 a-moll, BWV 1003 w transkrypcji na altówkę. Po koncercie Konsul Honorowy Republiki Chorwackiej Paweł Włodarczyk zaprosił obecnych na lampkę chorwackiego wina. Podczas koncertu wspomniana została idea współpracy Zakopanego z chorwackim nadmorskim miastem Opatija. Jest to uzdrowisko letnie i zimowe nad Morzem Adriatyckim, jedno z największych w Chorwacji. W pobliżu tego słynącego z pięknej roślinności i plaży miasta znajduje się miejscowość Lovran, w której Stanisław Witkiewicz spędził ostatnie lata swojego życia. DAGMAT KORBAR - ALTÓWKA Dagmar Korbar urodziła się w 1999 roku w Zagrzebiu (Chorwacja). Zaczęła grać na altówce w wieku pięciu lat, co czyni ją najmłodszą skrzypaczką w Chorwacji. W 2013 roku zapisała się już do Akademii Muzycznej w Zagrzebiu, gdzie pobierała lekcje u profesora Milana Čunko. Obecnie studiuje w Conservatorium van Amsterdam u profesora Nobuko Imai i profesor Marjolein Dispa. Muzycznie czerpała korzyści z ogromnej liczby kursów mistrzowskich, w których uczestniczyła, prowadzonych przez renomowanych nauczycieli, takich jak Bruno Giuranna, Tabea Zimmermann, Gilad Karni, Nobuko Imai, Thomas Riebl, Milan Čunko, Sven Arne Tepl, Marjolein Dispa i Miguel da Silva . Otrzymuje również stypendium od Międzynarodowej Akademii Muzycznej w Liechtensteinie i tam bierze udział w intensywnych tygodniach muzycznych.  W trakcie studiów Dagmar Korbar uczestniczyła w licznych konkursach krajowych i międzynarodowych. Na konkursach krajowych zdobyła trzy pierwsze nagrody jako solistka (2008, 2010 i 2014) i pięć jako kameralistka (2009, 2011, 2014 i 2015). Została również nagrodzona 2. nagrodą na międzynarodowym konkursie „Ars Nova” Triest (Włochy) w kategorii duetów wraz ze swoją siostrą Helgą Korbar. We wrześniu 2016 roku wygrała 2. nagrodę (nie przyznano 1. nagrody) w konkursie „Boris Papandopulo” w Zagrzebiu. Otrzymała także nagrodę dziekana i rektora za wybitne osiągnięcia jako studenta na uniwersytecie w Zagrzebiu.  Dagmar Korbar grała już w wielu orkiestrach, w tym w Zagrzebskich Solistach, Chorwackim Zespole Barokowym (HRBA), Orkiestrze Kameralnej Varaždin i Kameralnym Zespole Wokalnym Antifhonus. Od 2015 roku jest członkiem kwartetu smyczkowego Crondes, który już odniósł duży sukces dzięki licznym koncertom w Niemczech, Chorwacji, Holandii, Austrii i Słowenii, a także zdobył kilka pierwszych nagród na międzynarodowych konkursach. Jest również członkiem ENSEMBLE ESPERANZA, która składa się ze stypendystów Międzynarodowej Akademii Muzycznej w Liechtensteinie. W czerwcu 2018 roku zadebiutowała jako solistka z Filharmonią Zagrzebską, grając Koncert altówkowy Williama Waltona w sali koncertowej Vatroslava Lisinskiego.  Uczestniczyła w kursach letnich w Grožnjan i międzynarodowych kursach muzyki barokowej „Aestas musica” w Varaždinie. Została również zaproszona do występu na FESTIVAL NEXT GENERATION Bad Ragaz w Szwajcarii. Młoda skrzypaczka otrzymała stypendia od Jeunesses Musicales Germany oraz od Międzynarodowej Letniej Akademii - Uniwersytetu Muzycznego i Sztuk Scenicznych w Wiedniu. MACIEJ KIEŁPIŃSKI- FORTEPIAN Absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu. Obecnie student drugiego roku studiów magisterskich Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr Mileny Kędry. Uczestnik wielu kursów mistrzowskich u takich pedagogów jak m.in.: Mariola Cieniawa-Puchała, Olga Łazarska, Beata Bilińska, Elżbieta Karaś-Krasztel, Marian Sobula, Andrzej Pikul, Daniel Blumenthal, Jordi Camell, Jose Maria Curbelo, Geoffrey Govier. Brał czynny udział w licznych akademickich projektach tj. Muzyka Fortepianowa 7 Muzyka Ameryki Łacińskiej, Muzyka Fortepianowa 8 Muzyka Hiszpańska, Muzyka Fortepianowa 9 Muzyka Północy, Portrety Romantyków, 2. Festiwal Kameralistyki Wokalnej Voice & Piano. Występował jako solista z Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie, na Maratonie młodych pianistów w ramach 11. Festiwalu Wawel o zmierzchu, a także w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem podczas Nocy Muzeów oraz w Domu Józefa Mehoffera na koncercie na finisaż wystawy „Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz”. Występuje również jako kameralista i akompaniator zarówno w repertuarze klasycznym jak i rozrywkowym. opracowanie PP zdjęcia Piotr Kyc  (PP)    

Dowiedz się wiecejStrzałka
Wieczór w Czerwonym Dworze - wrzesień 2019
Data publikacji 7 września 2019

2 września 2019 r.  Początek września ewokuje zawsze wspomnienia tragicznych wydarzeń 1939 roku. 2 września br. podczas kolejnego Wieczoru w Czerwonym Dworze z okazji 80-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej odbyło się spotkanie z Lesławem Dallem zatytułowane „Zakopane we wrześniu 1939 r.” Prelekcja Lesława Dalla dotyczyła pierwszych czterech tygodni okupacji Zakopanego przez wojska niemieckie i słowackie. Lesław Dall przypomniał przyczyny konfliktu, który doprowadził do wybuchu wojny oraz ogólny obraz Zakopanego na tle tych wydarzeń. Szeroko również przedstawił sytuację w państwach sąsiadujących z Polską – w Czechosłowacji i późniejszej Słowacji. W czasie prelekcji zostały pokazane mało znane fotografie przedstawiające m.in. zwycięską defiladę armii słowackiej 20.09.1939. W ciekawej dyskusji wzięli również udział starosta Piotr Bąk oraz Lucyna Galica-Jurecka przewodnicząca Komisji Kultury oraz prezes Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa Palace Katownia Podhala.   Lesław Dall jest historykiem, regionalistą i wieloletnim nauczycielem historii w zakopiańskich szkołach. W latach 2006-2013 był kierownikiem Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem. W latach 1965-1989 działał w Związku Harcerstwa Polskiego. Od 1995 roku jest prezesem Stowarzyszenia - Muzeum Harcerskiego im. Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem.   opracowanie KJC zdjęcia KJC  (PP)    

Dowiedz się wiecejStrzałka
Wernisaż wystawy Madonny Podhalańskie
Data publikacji 14 sierpnia 2019

9 sierpnia 2019 r.  9 sierpnia 2019 r. w Centrum Kultury Rodzimej Willa Czerwony Dwór odbył się wernisaż ogólnopolskiej wystawy pokonkursowej "Madonny Podhalańskie". Podczas wernisażu ogłoszone zostały wyniki oraz wręczone nagrody i dyplomy. Dyplomy wręczyli Burmistrz Miasta Zakopanego Leszek Dorula, Przewodnicząca Jury Anna Kozak, Członek Jury ks. infułat Stanisław Olszówka  Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher.  Ogłoszony w 2019 roku przez zakopiańskie Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór konkurs, kontynuując tradycje sprzed dziesięcioleci, stanowi okazję oglądu aktualnego stanu żywotności malarstwa na szkle. Na temat konkursu wybrano „Madonny Podhalańskie”. Kult maryjny należący do najżywszych przejawów religijności katolickiej w całej Polsce, wśród górali przybiera formę szczególną. W konkursie 31 autorów przedstawiło 48 obrazów na szkle. Zaprezentowany zestaw prac potwierdza zapowiadane w poprzednich dziesięcioleciach kierunki rozwoju tej dziedziny sztuki.Niektóre prace pozostają głęboko osadzone w tradycji, inne współczesne przypominają rysunki z japońskiej mangi, jeszcze inne sięgają do popularnych dzisiaj wizerunków dewocyjnych. Wszystkie jednak mówią swoje zgłoski, są pełne emocji i uczuć. Po oglądzie prac oczywiste jest, że temat konkursu przywołał nie tylko te najpopularniejsze na Podhalu wizerunki, ale także bardziej osobiste tematy związane z macierzyństwem. Rysy wielu Madonn przypominają współczesne kobiety, zaś szaty prezentujące najnowszą modę w stroju regionalnym kierują myśli w stronę młodych góralskich matek spotykanych na kościelnych i domowych uroczystościach. Także w towarzyszących wizerunkom motywach dekoracyjnych urzeka pomysłowość w poszukiwaniu regionalnych inspiracji W konkursie przedstawiono także 9 rzeźb. Każda z przedstawionych w konkursie prac niesie ze sobą przyjemność obcowania ze szczerą osobistą wypowiedzią twórczą na bliski jej uczuciom temat. Te widoczne we wszystkich pracach emocje są jednym z ważniejszych osiągnięć tegorocznego konkursu. Konkurs oraz wystawa zostały objęte Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego. Wystawa czynna od 10.08.2019 r. do 21.09.2019 r. opracowanie MW zdjęcia KJC  (PP)    

Dowiedz się wiecejStrzałka
Wieczór w Czerwonym Dworze - sierpień 2019
Data publikacji 6 sierpnia 2019

5 sierpnia 2019 r.  Sierpniowy Wieczór w Czerwonym Dworze zatytułowany Madonny Podhalańskie stanowił prolog do wystawy pokonkursowej pod tym samym tytułem, której wernisaż odbędzie się 9 sierpnia o godz. 17.00. Ogólnopolski konkurs pod Honorowym Patronatem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego ma na celu popularyzowanie tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Matki Bożej na Podhalu, pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzację malarstwa na szkle i rzeźby ludowej w drewnie. Podczas wieczoru historię i współczesność kultu Matki Bożej na Podhalu przybliżył ks. dr hab. Władysław Zarębczan.   opracowanie MW zdjęcia KJC  (PP)    

Dowiedz się wiecejStrzałka

Baza wydarzeń

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy