Ikona wyboru języka Polski
Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   5.7   0   88.97   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   7.86
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   1.74   1.95
Józefa Piłsudskiego   1.84   2.1
Tytusa Chałubińskiego   2.24   2.47
Zofii i Witolda Paryskich   2.19   2.55
Kuźnice   2.35   2.55
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.4   0.45
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 24.02 13:00
Zachmurzenie
9° / 3° zachmurzenie duże
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 13:00
Deszczowo
Wt. 13:00
Zachmurzenie
11°
Śr. 13:00
Zachmurzenie
12°
Czw. 10:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Aktualności z Czerwonego Dworu

Aktualności

Wieczór w Czerwonym Dworze - styczeń 2024
Data publikacji 2 stycznia 2024

Wspólne śpiewanie kolęd w okresie bożonarodzeniowym to jeden z piękniejszych zwyczajów polskich łączących pokolenia. W styczniowy Wieczór w Czerwonym Dworze tradycyjnie już bardzo licznie przybyli goście śpiewali kolędy i pastorałki góralskie; tym razem z rodziną Trebuniów-Tutków: Krzysztofem Trebunią-Tutką, jego rodzeństwem Anną Trebunią-Wyrostek i Janem Trebunią-Tutką oraz dziećmi Anną i Janem. Krzysztof - architekt, muzyk - multiinstrumentalista, lider zespołu „Trebunie-Tutki”, instruktor, pedagog i poeta opowiadał o zwyczajach bożonarodzeniowych na Podhalu. Razem z siostrą wspominali lata, kiedy jako dzieci wyrastali w tradycji uczestnicząc nie tylko w kolędowaniu ale także we wspólnym muzykowaniu, chodzeniu po kolędzie czy wreszcie podłazach. Podczas wspólnego kolędowania nie zabrakło tradycyjnych życzeń góralskich, sypania owsem, turonia i gwiazdy. Niektóre z pastorałek wykonanych przez rodzinę Trebuniów-Tutków były autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki, co tym bardziej podkreśla żywotność podhalańskich tradycji kolędniczych.  

Dowiedz się wiecejStrzałka
Warsztaty malowania na tkaninie
Data publikacji 29 grudnia 2023

16 grudnia 2023 r. w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór została otwarta wystawa "Bez patosu. Anna Buńda-Dorula - malarstwo na tkaninie, Janusz Tycner - grafika i malarstwo". Kolejne warsztaty sztuki i rękodzieła podhalańskiego zostały poświęcone malarstwu na tkaninie. Zajęcia poprowadziła Anna Buńda-Dorula, artystka, którą tą niszową dziedziną zdobnictwa strojów ludowych zajmuje się od ponad 20 lat. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i życzymy wielu pięknych projektów. (PP) 

Dowiedz się wiecejStrzałka
Boże Narodzenie 2023
Data publikacji 23 grudnia 2023

Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie. Wacław Rolicz-Lieder,Opłatek   Niech Boża Dziecina błogosławi, a światło opłatka rozświetla każdy dzień 2024 roku. Małgorzata Wnuk z pracownikami Czerwonego Dworu   (PP) 

Dowiedz się wiecejStrzałka
Wernisaż wystawy Bez patosu. Anna Buńda-Dorula - malarstwo...
Data publikacji 18 grudnia 2023

Mimo przedświątecznego czasu tłumy gości pojawiły się na wernisażu wystawy malarstwa na tkaninie Anny Buńdy-Doruli i grafiki oraz malarstwa Janusza Tycnera. Anna Buńda-Dorula i Janusz Tycner to artyści wywodzący się z Suchego koło Zakopanego. Obydwoje wychowani w tradycyjnych rodzinach góralskich zostawiają swój twórczy ślad w przestrzeni, dając wyraz przywiązania do podhalańskiej ziemi. Fakt ten został dostrzeżony przez Kapitułę „Marki Tatrzańskiej”, oboje są bowiem laureatami tego wyróżnienia za rok 2021. O artystach mówiły dr Małgorzata Wnuk oraz dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel. Anna Buńda-Dorula od lat zafascynowana jest stosunkowo rzadko uprawianym na Podhalu malarstwem na tkaninie. Pierwsze malowane gorsety pojawiły się na Podhalu w latach dwudziestych XX wieku i najprawdopodobniej powodem ich powstania była sytuacja ekonomiczna. Anna Buńda-Dorula maluje gorsety, kożuchy, serdaczki, chusty i szale, ubrania góralskie, w tym ślubne. Pozostaje wierna tradycyjnym wzorom jednocześnie dając upust własnej wyobraźni i ogromnej wrażliwości na barwę. Różnorodność motywów kwiatowych – począwszy od tradycyjnych róż, dziewięćsiłów, szarotek poprzez skorusy (jarzębiny), niezapominajki, szyszki czy głogi sprawia, że trudno by szukać powtórzonego projektu. Wielką precyzją odznaczają się też wzory „tureckie”. Janusz Tycner – Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. A.Kenara i grafikę na ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Tworzy w różnych technikach. Uprawia , rysunek, grafikę komputerową i malarstwo. Najchętniej zajmuje się ilustracją dla dzieci, projektowaniem graficznym i animacją, ale także malarstwem sztalugowym. Jego rysunki i grafiki stanowią komentarz do współczesnego życia na Podhalu, relacji i zderzenia współczesności z tradycją. Widać w nich także nostalgię za przeszłością. Janusz Tycner jest autorem m.in. Historii sztuki po góralsku, wyjątkowego, pełnego humoru cyklu grafik. Na wystawie można oglądać jego  prace wykonane w różnych technikach. W imieniu burmistrza Zakopanego Leszka Doruli artystom gratulowała pani Magdalena Zapotoczna, z gratulacjami przybyła także wójt gminy Poronin Anita Żegleń, nie zabrakło radnych powiatu tatrzańskiego Marii Dudek i Pawła Pary. Całość uświetniła rodzinna muzyka Andrzeja Chowańca-Rybki. W trakcie wernisażu podziękowania za dotychczasową pracę otrzymała odchodząca z Czerwonego Dworu Paulina Peciak. Zdj. Paweł Murzyn (PP) 

Dowiedz się wiecejStrzałka
Warsztaty haftu koralikowego z Joanną Łacek
Data publikacji 18 grudnia 2023

Na początku grudnia odbyły się w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór warsztaty haftu koralikowego, które poprowadziła znana hafciarka, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych - Joanna Łacek. Motywem przewodnim tej edycji zajęć był motyw dziewięćsiłu. Bardzo cieszy nas duże zainteresowanie i efekty pracy. Mamy nadzieję, że nauka zaowocuje wieloma satysfakcjonującymi realizacjami, a grono naszych twórców powiększy się. (PP) 

Dowiedz się wiecejStrzałka
Wieczór w Czerwonym Dworze - grudzień 2023
Data publikacji 7 grudnia 2023

Dobiega końca rok 2023,ogłoszony przez senat RP rokiem Wisławy Szymborskiej, której100. rocznica urodzin minęła 2 lipca. Z tej okazji grudniowy Wieczór w Czerwonym Dworze poświęcony był związkom tej wybitnej poetki z Zakopanem. Znakomita polonistka Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem Marta Prus-Ciołek obszernie przedstawiła postać Wincentego Szymborskiego, zarządcy dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego i wiceprezydenta Rzeczpospolitej Zakopiańskiej. Po przeniesieniu Wincentego Szymborskiego przez Zamoyskiego do Kórnika w Prowencie na świat przyszła Wisława, druga córka Szymborskich. Wisława Szymborska przez całe swoje życie związana była z Zakopanem. Tu zmuszona była leczyć się, co nie najmilej wspominała w swoich listach, tu spotykała się z Adamem Włodkiem – poetą i późniejszym mężem, następnie z Kornelem Filipowiczem oraz wieloma przyjaciółmi, także tymi zakopiańskimi, m.in. rodziną Kosińskich. Tu, w Zakopanem wreszcie zastała ją wiadomość o przyznaniu literackiej Nagrody Nobla, nazwana „katastrofą sztokholmską”. Podczas Wieczoru w Czerwonym Dworze Marta Prus-Ciołek prezentowała materiały archiwalne, w tym zdjęcia wykonane w „Astorii” w październiku 1996 roku, także autorstwa znakomitego zakopiańskiego fotografa Pawła Murzyna. Wybrane wiersze noblistki czytała Marcjanna Borkowska, uczennica Marty Prus-Ciołek, polonistka z Liceum Ogólnokształcącego im. O. Balzera w Zakopanem. Zdjęcia P. Murzyn (PP) 

Dowiedz się wiecejStrzałka
Warsztaty czas kreatywnej zabawy - Piotr Mentel z...
Data publikacji 28 listopada 2023

25 listopada 2023 r. w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór przez cały dzień odbywały się wyjątkowe warsztaty "Czas kreatywnej zabawy", które poprowadził Piotr Mentel z córką Zuzanną. Licznie zgromadzeni uczestnicy podczas zajęć mogli poznać historię tworzenia drewnianych zabawek. Dzieci były szczególnie zainteresowane pokazem rzeźbienia oraz mogły sprawdzić swoją wiedzę podczas quizu ze znajomości rodzajów ptaszków w przyrodzie. Zwieńczeniem warsztatów było malowanie przez uczestników drewnianych zabawek.   Dziękujemy Piotrowi i Zuzannie za ciekawe warsztaty i życzymy wielu sukcesów w działalności artystycznej. Zrealizowane w ramach stypendium Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi „Mistrz-Uczeń” ze środków Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. www.nikidw.edu.pl   (PP) 

Dowiedz się wiecejStrzałka

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy