Jakość powietrza
Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   11.65   494.69   89.8   7.95
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   11.9
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   24.16   36.04
Józefa Piłsudskiego   17.26   24.95
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner :
Nd. 26.05 23:00
Deszczowo
11° / 10° słabe opady deszczu
Pon. 14:00
Deszczowo
20°
Wt. 14:00
Deszczowo
17°
Śr. 14:00
Deszczowo
Czw. 14:00
Deszczowo
11°
Pt. 14:00
Deszczowo
17°
Oranment

Aktualności z Czerwonego Dworu

Aktualności

Wspomnienie z Nocy Muzeów w Czerwonym Dworze
Data publikacji 23 maja 2019

18 maja 2019r.   Na tłumnie przybyłych gości czekała w Czerwonym Dworze niespodzianka. Właśnie tej nocy mieli okazję zobaczyć po raz pierwszy ponad stuletni obraz przedstawiający najprawdopodobniej Klimka Bachledę oraz zabytkową, drewnianą ramę góralską. Obraz i rama zostały podarowane przez zakopiańską Rodzinę, która pragnie pozostać anonimowa. Zarówno obraz jak i rama zostały poddane konserwacji. Wykonała ją pani Anna Joniak. Darczyńcom jeszcze raz bardzo dziękujemy. Mieliśmy również przyjemność zaprezentować dwa obrazy malowane na szkle autorstwa Pani Heleny Roj-Ciaptakowej pozyskane przez Czerwony Dwór. Wszystkim odwiedzającym bardzo dziękujemy.  

Dowiedz się więcejStrzałka
Ave Maria
Data publikacji 21 maja 2019

 16 maja 2019 r.   Miesiąc maj jest poświęcony w kulturze polskiej Matce Bożej. Religijność w Polsce odznaczała się zawsze społecznym charakterem. Uczestnictwo w nabożeństwach, odpustach, pielgrzymkach, procesjach, zbiorowych modlitwach czy śpiewie wzmacniała i wzmacnia poczucie wspólnoty i prowadzi do zacieśnienia więzi jednostki nie tylko ze społecznością lokalną, ale także wspólnotą narodową. Koncert pieśni maryjnych zatytułowany „Ave Maria” w wykonaniu Tatrzańskiego Chóru Szumny pod dyrekcją Mirosławy Lubowicz rozpoczął fragment pieśni „Bogurodzica”, uznawanej przez wieki za pierwszy hymn Polski. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała pieśni na stojąco. W dalszej części koncertu chór wykonał nie tylko pieśni polskie, ale także pochodzące z różnych stron świata. Wysłuchano m.in. "Ave Maria" ks. A.Chlondowskiego, pieśni "Matko Miłosierdzia" i "O, łaskawa Panno Maryjo" S.Czarneckiego do słów Jana Pawła II, "Ave verum corpus" W.A.Mozarta, "Zdrowaś bądź, Maryja" – Henryka Mikołaja Góreckiego , "Ave Maria" J.M.Michela, "Ave Maria no morro" z muzyką H.Martinsa ds. M.Salinesa oraz w nawiązaniu do Roku Stanisława Moniuszki II część z pierwszej "Litanii Ostrobramskiej". Koncert przeplatany był recytacjami wierszy w wykonaniu Juliusza Cugiera, także jego autorstwa. W koncercie wystąpili soliści: Mirosława Lubowicz i Krzysztof Groński – fortepian Stanisław Lubowicz – gitara Jakub Lubowicz -podkłady muzyczne Prowadzenie – Marlena Wierzbanowska. MW fot. KŁC (PP)    

Dowiedz się więcejStrzałka
Wieczór w Czerwonym Dworze - Maj 2019
Data publikacji 7 maja 2019

 6 maja 2019 r.   6 maja odbył się Wieczór w Czerwonym Dworze: Tadeusz Gąsienica-Giewont. Przewodnik, ratownik, muzykant. W 20. rocznicę śmierci wspomina Józef Pitoń.   Tadeusz Gąsienica-Giewont (1915 - 1999) zakopiański, legendarny przewodnik i ratownik tatrzański, muzykant, aktor i konsultant filmowy oraz członek zespołów regionalnych. Był współzałożycielem Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy. Uczestniczył w 278 wyprawach ratunkowych i w 253 zwózkach kontuzjowanych narciarzy. Był człowiekiem o wielkim sercu i poczuciu humoru.   Podczas wieczoru wyświetlony został film Roberta Żurawskiego i Bartosza Szwasta "Tadeusz Gąsienica-Giewont. Bez ale"  fot. archiwum Czerwonego Dworu  (PP)    

Dowiedz się więcejStrzałka
Wernisaż wystawy "Henryk Burzec - Rzeźba
Data publikacji 18 kwietnia 2019

13 kwietnia 2019 r.   13 kwietnia 2019 w Centrum Kultury Rodzimej - Willa Czerwony Dwór odbył się wernisaż wystawy "Henryk Burzec-Rzeźba. W setną rocznicę urodzin artysty". Na wystawie prezentowane jest około 30 rzeźb pochodzących z różnych okresów pracy twórczej artysty. Wernisaż wystawy odbył się jako wydarzenie towarzyszące 22. Przeglądu Filmów o Sztuce. Prace pochodzą z kolekcji Connesseur, Salon Dzieł Sztuki w Krakowie. Komisarzem wystawy jest Lidia Rosińska-Podleśny. Wystawa potrwa do 12 maja 2019. fot. Paweł Murzyn  (PP) ]   

Dowiedz się więcejStrzałka
Pożegnanie jesieni
Data publikacji 16 kwietnia 2019

11 kwietnia 2019 r.   W Centrum Kultury Rodzimej willa Czerwony Dwór w ramach 22. Przeglądu Filmów o Sztuce organizowanego przez Zakopiańskie Centrum Kultury, odbył się pokaz specjalny. Licznie zgromadzeni widzowie mogli zobaczyć „Pożegnanie jesieni” w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Film „Pożegnanie jesieni” jest adaptacją powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza pod tym samym tytułem. To ponura groteska o nadchodzącym przeobrażeniu świata bohaterów. Według autora dotychczasowy porządek świata ulega rozkładowi i zostaje zburzony, ale następujący po rewolucji syndykalistyczno-komunistycznej świat nie jest lepszy. Obawy autora książki okazały się uzasadnione, a sam Witkiewicz stał się ofiarą ponurej wizji, która spełnia się w naszej części Europy. Film został zaprezentowany z okazji 90. rocznicy śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza. Po pokazie odbyło się spotkanie z aktorką Marią Pakulnis i scenografem Bogdanem Mozerem. Spotkanie poprowadził Jerzy Armata. PP fot. Piotr Korczak i PP   

Dowiedz się więcejStrzałka
Wieczór w Czerwonym Dworze - Kwiecień 2019
Data publikacji 16 kwietnia 2019

1 kwietnia 2019 r.  Wieczór w Czerwonym Dworze – W 1. rocznicę śmierci dra Leszka Allerhanda wspomina Maciej Wojak W centrum Kultury Rodzimej obył się tradycyjnie Wieczór w Czerwonym Dworze. Poświęcony był osobie dra Leszka Allerhanda, lekarza, społecznika, Lwowiaka, który przez blisko 60 lat mieszkał i pracował w Zakopanem.Wybitną postać przedstawił Maciej Wojak oraz prof. Adam Redzik, profesor nadzwyczajny w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Obecna była żona Alina Towarnicka-Allerhand. W spotkaniu, podczas którego wyświetlony został wzruszający film, zrealizowany jeszcze przez śp. dra Allerhanda, zatytułowany Pasja życia, stanowiący obraz czasów okupacji i holocaustu we Lwowie. Film powstał na podstawie wspomnień dra Allerhanda oraz odnalezionych notatek dziadka, Maurycego Allerhanda, sporządzanych podczas okupacji na odwrocie kopii pism procesowych z kancelarii. Wspomnienia te są również zawarte w książce pt. Zapiski z tamtego świata.. Dr Leszek Allerhand urodził się w 1931 roku we Lwowie. Był synem adwokata dr. Joachima Allerhanda i pianistki Zinajdy Rubinstein-Allerhand oraz wnukiem Maurycego Allerhanda, wybitnego profesora Wydziału Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Niedługo było mu dane cieszyć się urokami dzieciństwa. Po zajęciu Lwowa przez wojska niemieckie, z całą rodziną został osiedlony w getcie, z którego udało mu się uciec i wraz z matką ukrywali się do zakończenia wojny. Po wojnie Leszek Allerhand wraz z rodzicami osiadł w Krakowie, gdzie ukończył studia medyczne i rozpoczął asystenturę w klinice u prof. Juliana Aleksandrowicza. Od 1961 r. mieszkał w Zakopanem, gdzie pracował m.in. jako ordynator Oddziału Chorób Płuc w tutejszym szpitalu. Przez wiele lat był także lekarzem kadry olimpijskiej w sportach zimowych. Był współtwórcą Instytutu Allerhanda w Krakowie. Aktywnie działał w Stowarzyszeniu Dzieci Holocaustu. Zmarł 3 kwietnia 2018 roku w Zakopanem. Wśród wielu znajomych i przyjaciół na sali obecna była m.in. wybitna alpejka, uczestniczka Powstania Warszawskiego Barbara Grocholska-Kurkowiak, która odczytała swój wiersz, napisany po przeczytaniu historii przyjaciela.   MW fot. MF  (PP)

Dowiedz się więcejStrzałka
Przyjaciele w życiu i sztuce
Data publikacji 16 kwietnia 2019

8 marca 2019 r.  Wernisaż wystawy „Przyjaciele w życiu i sztuce. Bronisław Kłosowski i Władysław Trzebunia. Na wystawie zatytułowanej „Przyjaciele w życiu i sztuce. Bronisław Kłosowski i Władysław Trzebunia”, prezentowanej w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór w Zakopanem, zobaczyć można obrazy malowane przez Bronisława Kłosowskiego, z których każdy został oprawiony w ramę zaprojektowaną i wykonaną przez jego przyjaciela, Władysława Trzebunię. Obrazy pochodzą z prywatnej kolekcji synów rzeźbiarza i nie były do tej pory nigdzie prezentowane. MW fot. Piotr Kyc (PP)

Dowiedz się więcejStrzałka

Baza wydarzeń

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy