Ikona wyboru języka Polski
Jakość powietrza
Brak danych
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   -   -   -   -
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   -
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   4.87   6.35
Józefa Piłsudskiego   5.34   7.16
Tytusa Chałubińskiego   1.73   2.28
Kuźnice   0.63   0.84
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 02.07 08:00
Słonecznie
15° / 16° bezchmurnie
Czw. 14:00
Słonecznie
28°
Pt. 14:00
Deszczowo
14°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
21°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
25°
Pon. 05:00
Zachmurzenie
18°
22.04.2020
Zdjęcie promujące artykuł


Uwiecznione na kliszy. Zakopane początku XX wieku.



W roku 100-lecia odzyskania Niepodległości w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór zawisła niezwykła plenerowa wystawa zdjęć starego Zakopanego. W dziesięciu gablotach pomieszczono niemal trzydzieści mało znanych fotografii dawnej przestrzeni naszego miasta – nie tylko najbardziej reprezentacyjnych Krupówek i ulicy Kościeliskiej, ale i parku miejskiego, ul. Chałubińskiego, czy Kasprusi.


Pod koniec XIX wieku dr Tytus Chałubiński odkrył, iż klimat panujący w Zakopanem sprzyja leczeniu chorób płuc. Zaczął przyjeżdżać pod Tatry i zachęcać do odwiedzenia tego miejsca swoich kuracjuszy. Organizował wycieczki w góry, z przewodnikiem i gawędziarzem Janem Krzeptowskim Sabałą oraz muzyką góralską. To między innymi za Jego przyczyną Zakopane zyskało status stacji klimatycznej, a także powołano Towarzystwo Tatrzańskie. Zakopane stawało się modnym kurortem, zyskiwało nowe możliwości. W tym czasie komponowali pod Tatrami Karol Szymanowski i Artur Rubinstein. To właśnie w Zakopanem tworzył także Rafał Malczewski odwiedzany przez swego ojca Jacka. Witkiewicz opracował styl zakopiański nazywając go narodowym. Witkacy stworzył firmę portretową, której efekty działania możemy podziwiać do dnia dzisiejszego w Muzeum Tatrzańskim. Powstała słynna wytwórnia nart Braci Schiele. Stefan Żeromski wraz z Radą Narodową już 31 października 1918 roku ogłosili niepodległość, a on sam został Prezydentem Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. 15 lat później, 18 października 1933 roku, Zakopane uzyskało prawa miejskie.

Wystawa prezentowana jesienią 2018 roku w przestrzeni Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór dała możliwość zagłębienia się w historii naszego miasta – tej najbardziej codziennej, ale jakże pełnej uroku. Utrwalone na kliszy fotograficznej momenty z życia dawnego Zakopanego, twarze ludzi, stroje i pejzaże pozwoliły zwiedzającym na swoistą podróż w czasie. Każde ze zgromadzonych na wystawie zdjęć oddawało szczególny klimat tamtych dni, zachęcało do poszukiwania sfotografowanych miejsc na mapie współczesnego Zakopanego i głębszego poznania historii tego skrawka Polski leżącego u stóp Tatr.

Dzisiaj raz jeszcze zapraszamy do – tym razem wirtualnego - spaceru po starym Zakopanem i wystawie z 2018 roku mu poświęconej. Jej organizatorem było Miasto Zakopane. Partnerem wystawy było Muzeum Tatrzańskie, które udostępniło nam swoje zasoby, za co dziękujemy, a Patronat Narodowy nad wystawą związaną ze Stuleciem Odzyskania Niepodległości objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda i Małżonka Prezydenta Pani Agata Kornhauser-Duda.