Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   15.63   0   65.42   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   20.13
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   22.02   29.95
Józefa Piłsudskiego   10.82   14.1
Tytusa Chałubińskiego   6.72   8.53
Zofii i Witolda Paryskich   8.61   11.4
Kuźnice   5.4   6.97
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.45   0.56
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 27.04 08:00
Śnieg
6° / 4° słabe opady śniegu
Nd. 14:00
Zachmurzenie
15°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
18°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
17°
Czw. 05:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Uchwała antysmogowa

Szanowni Mieszkańcy! W 2017 roku Sejmik Województwa Małopolskiego podjął tzw. uchwałę antysmogową. Uchwała ta nakłada szereg obowiązków na mieszkańców Małopolski.

Ponownie przypominamy najważniejsze z nich:

- do końca 2022 roku dozwolona będzie eksploatacja kotłów pozaklasowych nazywanych potocznie ,,kopciuchami”, czyli do końca 2022 roku należy wymienić swój stary kocioł.

- do końca 2026 roku dozwolona będzie eksploatacja kotłów spełniających wymagania w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określone dla 3 i 4 klasy wg normy PN-EN 303-5:2012

Uchwała nakłada na mieszkańców eksploatujące instalacje obowiązek wykazania spełniania określonych w niej wymagań poprzez przedstawienie dokumentów potwierdzających spełnienie tych wymagań.

Z uwagi na zbliżający się termin zakazujący używania kotłów pozaklasowych na paliwo stałe, tzw. ,,kopciuchów’’ (kotły m.in. na węgiel, drewno, miał) zapraszamy Państwa do skorzystania z dofinansowania. Urząd Miasta Zakopane prowadzi program wymiany kotłów węglowych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego RPO WM. Ilość środków jest ograniczona, tym bardziej zachęcamy do skorzystania z dotacji i nie odkładanie tego na późniejszy termin. Informacje na temat dofinansowania wymiany starego kotła na ekologiczne ogrzewanie (wymiennik geotermalny kocioł gazowy, pompę ciepła, kocioł na pelet, kocioł na ekogroszek) można znaleźć na stronie internetowej https://www.zakopane.pl/piece oraz w Urzędzie Miasta Zakopane pokój 212.

Spalanie i współspalanie odpadów/śmieci w piecu ma negatywny wpływ na środowisko, a przede wszystkim zdrowie człowieka i na podstawie obecnych uwarunkowań prawnych jest nielegalne. Spalanie i współspalanie odpadów w indywidualnych urządzeniach grzewczych, jest zabronione. Do zadań gminy w zakresie ochrony powietrza należy kontrola przestrzegania obowiązujących przepisów przez mieszkańców.  11 września Urząd Miasta Zakopane podpisał umowę z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla dotyczącą badania próbek popiołów. Straż Miejska wraz z pracownikami Urzędu Miasta Zakopane w ramach prowadzenia Ekopatrolu będzie pobierała próbki popiołu z kotłów w celu sprawdzenia czy nie są w nim spalane odpady, a tym samym czy łamane jest prawo. Ponadto sprawdzane będzie miejsce składowania opału (zapewnienie suchego pomieszczenia) oraz opał (wilgotność drewna, wilgotność paliw zawierających biomasę).

Przepis art. 379 ust. 6 Ustawy Prawo Ochrony Środowiska nakłada obowiązek umożliwienia przeprowadzenia kontroli w tym przeprowadzenia badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych, przez co należy rozumieć również pobranie próbki popiołu z paleniska. W związku z powyższym mieszkaniec nie ma możliwości sprzeciwić się dokonaniu takiej czynności przez kontrolującego. Utrudnianie lub udaremnianie przeprowadzenia czynności kontrolnych stanowi przestępstwo z art. 225 kodeksu karnego. Zgodnie z paragrafem 1 tego przepisu: kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej do jej pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Nieprzestrzeganie zapisów uchwały antysmogowej i spalanie odpadów jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny (art.334 w zw. Z art. 96 POŚ). Gdy kara grzywny nakładana jest w drodze mandatu karnego wynosi maksymalnie 500 zł, gdy na podstawie wyroku sądu 5000 zł.

Drodzy mieszkańcy Zakopanego, jeśli chcecie pozostać anonimowi, a mimo to pomóc w ochronie powietrza na terenie naszego miasta, udostępniamy wam formularz Ekointerwencji - https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja/. Za jego pomocą każde zgłoszenie zostanie przesłane do właściwego organu, który zajmie się jego weryfikacją. Dzięki temu wszyscy razem będziemy dążyć do poprawy stanu środowiska, a w szczególności jakości powietrza.

Urząd Miasta Zakopane


(APM)