Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   8.45   451.49   51.79   5.76
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   21.67
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   18.59   20.75
Józefa Piłsudskiego   21.88   27.1
Tytusa Chałubińskiego   20.99   26.09
Zofii i Witolda Paryskich   21.17   27.07
Kuźnice   21.89   25.94
Gronik   14.15   16.33
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   19.42   23.71
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Nd. 28.02 04:00
Śnieg
-3° / 0° słabe opady śniegu
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Słonecznie
Śr. 13:00
Słonecznie
Czw. 13:00
Zachmurzenie

Góry, szczęście i piosenki Magdy Umer

Za nami ósma już edycja Festiwalu „Inspirowane górami…” upamiętniającego kolejne rocznice nadania praw miejskich Zakopanemu poprzez stwarzanie wyjątkowej okazji do poznawania tradycji i historii miasta oraz sylwetek ludzi z nim związanych. Festiwal ukazuje Zakopane i Tatry jako źródło trwającej dziesiątki lat fascynacji i niewyczerpane źródło inspiracji. Upamiętnia także Ewę i Macieja Berbeków, których imię nosi.

Od 17 października w ciągu czterech dni festiwalowa publiczność mogła uczestniczyć w spotkaniu ze znawczynią literatury o tematyce górskiej prof. Elżbietą Dutką z Uniwersytetu Śląskiego oraz Ludźmi Gór, które nosiło intrygujący tytuł „Wibramy szczęścia” i poświęcone zostało szczęściu w kontekście realizacji górskich pasji i spełniania śmiałych marzeń. Na najmłodszych czekały z kolei warsztaty literacko-plastyczne i budowanie makiety Tatr.

Odbyła się także prelekcja Małgorzaty Ciepłej i pokaz zdjęć z Kamczatki – pięknej i dzikiej krainy niedźwiedzi, gorących źródeł, wulkanów i pysznych owoców morza, a także spotkanie zdradzające kulisy filmu „Broad Peak” w reżyserii Leszka Dawida, którego premiera została zaplanowana na styczeń 2021 roku, któremu towarzyszył pokaz obrazów Elżbiety Boukourbane pt. „Niebiesky” dedykowanych Ewie i Maciejowi Berbekom.

Tradycyjnie przez Rodzinę Berbeków przyznana została Nagroda im. Macieja Berbeki dla najwybitniejszego absolwenta Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Jej laureatem został Franciszek Rząsa. W Teatrze Witkacego odbył się wernisaż wystawy „Nostalgia. Tatry w malarstwie Arkadiusza Walocha” oraz koncert mistrzyni interpretacji piosenki literackiej – Magdy Umer, którą na scenie możemy podziwiać już od 50 lat. W wydarzeniu uczestniczyła Wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica.

Festiwal w niedzielę zakończyła Msza święta w intencji Ewy i Macieja Berbeków odprawiona w Sanktuarium Narodowym Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Organizatorzy:
Miasto Zakopane, Rodzina Berbeków
Partnerzy:
Teatr im. St. I. Witkiewicza, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Gniazdo w Zakopanem, kino „Sokół”, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego, Zakopiańskie Centrum Kultury, Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach
Mecenasi:
Wanda i Krzysztof Oleksowicz, Restauracja Zakopiańska

(AKS)

fot. APM