Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.43   0   71.14   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   31.01
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   3.07   4.04
Józefa Piłsudskiego   2.77   4.87
Tytusa Chałubińskiego   2.79   4
Zofii i Witolda Paryskich   3.36   5.66
Kuźnice   3.33   4.88
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.45   0.57
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 22.06 20:00
Deszczowo
20° / 13° słabe opady deszczu
Nd. 14:00
Słonecznie
20°
Pon. 14:00
Słonecznie
19°
Wt. 14:00
Słonecznie
23°
Śr. 14:00
Deszczowo
22°
Czw. 14:00
Deszczowo
20°
Zdjęcie promujące Zakopane

Środa w wiosce festiwalowej

Siódmy dzień festiwalowy rozpoczęły warsztaty regionalne „Kwietna Porcelana”, które poprowadziła Joanna Stopka-Faktor. Na spotkaniu każdy z uczestników dostał porcelanowy talerz oraz zestaw farb i pędzli. Z takim wyposażeniem, zarówno dorośli, jak i dzieci mogli stworzyć własną kolorową zastawę. Pani Joanna maluje od dziecka – do czego inspirował ją jej tata – twórca ludowy. Teraz i ona zaraża swoją pasją innych. Uczestnicy spotkania, oprócz stworzenia własnych talerzy, mogli zobaczyć malownicze dzieła twórczyni. Najbardziej lubi malować na porcelanie oraz na szkle kierując się wzornictwem regionalnym choć czerpie również inspiracje spoza tutejszych wzorów.

Nie mogło również zabraknąć animacji dla najmłodszych. Środowe spotkanie poprowadził Piotr Mentel ze Stryszawy – twórca ludowy, ptaszkarz i zabawkarz. Na animacje dla najmłodszych, zatytułowane „Drewniani przyjaciele św. Franciszka”, przyniósł dla dzieci wyrzeźbione już drewniane ptaszki stryszawskie. Każdy z uczestników mógł pomalować ptaszka według własnego pomysłu i na koniec zabrać go ze sobą do domu. Należy wspomnieć, że tradycja tworzenia ptaszków ma już 130 lat, a jej prekursorem był Teofil Mentel.

Ostatnie spotkanie kulinarne odbyło się pod hasłem “Dała mi matusia słodkiego mlycusia…”. Pani Zofia Frączysta podzieliła się tajnikami przygotowywania domowych słodkości. Uczestnicy spotkania mieli okazję spróbować tradycyjnego białego sera oraz ręcznie robionych kołaczy. Swojskie słodkości przyciągnęły młodszych i starszych, którzy z wielką chęcią spróbowali wyrobów Pani Zofii.

Ostatni dzień zmagań w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki

W środę, równo w południe, na Górnej Równi Krupowej odbył się ostatni już koncert w ramach tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki. Na scenie wystąpili: “Prnjavor” (grupa instrumentalna), “Podegrodzcy chłopcy” (grupa śpiewacza), Corrado Macca (solista), Zespół im. Klimka Bachledy” (grupa śpiewacza), Regionalny Zespół Pieśni i Tańca “Lachy” (grupa śpiewacza), “Giewont” (grupa śpiewacza), Paolo Todaro (solista instrumentalista), “Gruppo Folk Triscele” (grupa instrumentalna), “Białodunajcanie” (grupa śpiewacza), “Hamernik” (grupa śpiewacza), Anna Łupieżowiec (solistka), Mirosław Lassak (solista instrumentalista), Anna Kowalska-Wicherek (solistka), Męska Grupa Śpiewacza z Trójwsi Beskidzkiej, Żeńska Grupa Śpiewacza z Istebnej “Istebnianki”, Anna Heczko (solistka), Anna Legierska (solistka), Kapela Istebna (grupa instrumentalna), Śpiywoćki z Dwóch Dziedzin (grupa śpiewacza), Weronika Kurowska (solistka instrumentalistka), Anna Kurowska (solistka), “Białodunajcanie” (grupa instrumentalna). Już jutro dowiemy się do kogo trafią “Złote zbyrkadła”. Na ogłoszenie wyników i koncert laureatów zapraszamy o godz. 12:00 na Górną Rówień Krupową.

Dzień Narodowy - Rumunia

Ostatnie spotkanie w ramach cyklu “Dzień Narodowy” odbyło się pod flagą Rumunii. Zespół z Transylwanii zaprezentował swoje tradycyjne tańce, do których później zaprosił uczestników Festiwalu. Miasteczko Festiwalowe wypełniły dźwięki melodii, znanej w Polsce pod nazwą “Krakowiaczek jeden”. Gospodarze i goście bawili się również w zabawę podobną do naszej rodzimej “Mam chusteczkę haftowaną”. Następnie przyszedł czas na degustację rumuńskich specjałów. Nasi goście uraczyli nas sarmalami, czyli gołąbkami z mięsem wieprzowym polanymi kwaśną śmietaną.

Jarmark Świętej Cecylii

Podczas 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Wiosce Festiwalowej pod białym namiotem w Wiosce Festiwalowej odbywa się Jarmark Świętej Cecylii. Od 16 do 20 sierpnia twórcy z całej Polski prezentują swoje instrumenty. Można nie tylko ich dotknąć, ale również zobaczyć jak są wykonywane, a nawet spróbować swoich sił w grze na tych misternie wykonanych dziełach sztuki. Podczas jarmarku jest możliwość zakupienia wspaniałych instrumentów, wprost z rąk ich twórców, tworzących zazwyczaj w zaciszu swoich pracowni. Tym razem chętnie wychodzą do odbiorców, opowiadają o swojej profesji, a także odpowiadają na każde nurtujące pytanie. Instrumenty, które można zobaczyć w namiocie, to wyszukane wymagające dzieła, głównie dla miłośników tematu.

Zapraszamy zarówno dorosłych jak i dzieci do zapoznania się wspaniałymi twórcami i ich instrumentami. Pod ich czujnym okiem można spróbować swoich sił w szukaniu dźwięków czy tworzeniu instrumentów.

Źródło: Biuro Prasowe Festiwalu

(APM)