Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   29.06   0   17.81   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   24.82
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   23.29   33.73
Józefa Piłsudskiego   11.9   15.55
Tytusa Chałubińskiego   5.89   7.53
Zofii i Witolda Paryskich   8.24   10.82
Kuźnice   7.08   9
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.37   0.45
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 27.05 02:00
Zachmurzenie
9° / 9° zachmurzenie duże
Wt. 14:00
Deszczowo
16°
Śr. 14:00
Deszczowo
15°
Czw. 14:00
Deszczowo
15°
Pt. 14:00
Deszczowo
16°
Zdjęcie promujące Zakopane

Inauguracja 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

15 sierpnia to dzień inauguracji 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Po trudnym czasie, pełnym ograniczeń, Festiwal tym razem odbywa się w pełnej konkursowej formule, z bogatym programem i imprezami towarzyszącymi. Na ulicach miasta znów zobaczyliśmy barwny roztańczony i rozśpiewany korowód, a już wkrótce góralskie zespoły rozpoczną rywalizację o główne trofea, czyli „Złote”, „Srebrne” i „Brązowe Ciupagi”.

Zespoły przyjechały do Zakopanego z Bułgarii, Czarnogóry, Macedonii, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy i Włoch. Do udziału w festiwalu zakwalifikowały się także cztery polskie grupy wytypowane przez jury Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: Zbyrcok z Juszczyna (Beskid Makowski), Istebna z Istebnej (Beskid Śląski), Lachy z Nowego Sącza oraz Regle z Poronina, która będą reprezentować Skalne Podhale.

Już z samego rana swoim śpiewem i uczestnictwem w liturgii górale z całego świata ubogacili Mszę Św., która tym razem sprawowana była przed kościołem św. Krzyża. Wszystkich zgromadzonych na uroczystości powitał Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula. Przesłaniem Mszy św., której przewodniczył ks. prof. Władysław Zarębczan, była modlitwa przypisywana św. Franciszkowi, zaczynająca się od słów: O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju, abyśmy siali miłość, tam gdzie panuje nienawiść, wybaczenie, tam gdzie panuje krzywda, jedność, tam gdzie panuje rozłam… Zabrzmiała ona nie tylko po polsku, ale także we wszystkich językach, jakimi posługują się uczestnicy Festiwalu.

Następnie ulicami Zamoyskiego i Krupówki ruszył tradycyjny korowód, który zawsze zachwyca festiwalową publiczność. Uczestniczące w nim zespoły tańczyły i śpiewały, zapraszając na Festiwal. W korowodzie zaprezentowały się także dwa zespoły gospodarzy: Parafialny Regionalny Zespół Giewont i Zespół Regionalny im. Klimka Bachledy oraz piękne owczarki podhalańskie.

Wieczorem na scenie plenerowej odbył się koncert inauguracyjny, podczas którego publiczność oklaskiwała występy wszystkich zespołów. Był to także moment ich oficjalnego przywitania przez gospodarzy Zakopanego - burmistrza Leszka Dorulę iwiceburmistrz Agnieszkę Nowak-Gąsienicę. Burmistrz Leszek Dorula pozdrowiłwszystkich, którzy przyjechali na zakopiańskich festiwal oraz tych, którzy z powodu dzielącej nas odległości nie mogli tutaj dotrzeć - w szczególności Polonię przebywającą w różnych miejscach świata.Tradycyjnie zabrzmiały trombity. Koncert rozpoczął układ choreograficzny w wykonaniu gospodarzy Festiwalu – zespołów „Giewont” i „Klimki”. Na scenie symbolicznie pojawił się bukiet poświęcony dziś zgodnie z tradycją podczas obchodów święta Matki Boskiej Zielnej. Na zakończenie koncertu sceną zawładnęli zbójnicy z pochodniami w widowiskowym tańcu.

Jutro początek zmagań konkursowych. Zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach oraz odwiedzenia stoisk twórców ludowych w festiwalowej wiosce. Szczegóły na www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru.