Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   13.2   0   12.4   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   24.8
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   70.05   90.1
Józefa Piłsudskiego   25.22   34.97
Tytusa Chałubińskiego   13   16.46
Zofii i Witolda Paryskich   26.78   40.47
Kuźnice   5.9   7.49
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 03.12 22:00
Zachmurzenie
-3° / -0° zachmurzenie duże
Śr. 13:00
Śnieg
Czw. 13:00
Śnieg
-0°
Pt. 13:00
Zachmurzenie
-2°
Sob. 13:00
Deszczowo
Nd. 13:00
Śnieg
-2°
Zdjęcie promujące Zakopane

Szafirowe sacrum: subtelny i pełen finezji świat Grażyny Marusarz

W Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór odbył się wernisaż wystawy „Szafirowe sacrum”, prezentującej wyjątkowe malarstwo na szkle autorstwa Grażyny Marusarz – jednej z najbardziej wyróżniających się zakopiańskich artystek. Tytuł wystawy nawiązuje zarówno do dominującej w jej pracach kolorystyki szafiru, jak i sakralnej tematyki. Wernisaż zgromadził licznych gości, w tym przedstawicieli świata kultury, lokalnych władz, przyjaciół i rodzinę artystki oraz wielbicieli jej sztuki.

W Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy malarstwa na szkle autorstwa zakopiańskiej malarki, a zarazem najbardziej wyróżniającej się artystki - Grażyny Marusarz, zatytułowanej „Szafirowe sacrum”.

Tytuł wystawy nawiązuje do dominującej w jej pracach kolorystyki szafiru oraz ich sakralnej tematyki. Grażyna Marusarz, znana jest ze swojego unikalnego stylu - subtelnych twarzy, filigranowych ornamentów, bogatych złoceń czy niebanalnych opraw, to wszystko współgra w sposób idealny z wszechobecnym głębokim błękitem. Malowanie na grubym szkle, to również jej znak rozpoznawczy - co stanowi rzadko spotykaną technikę w sztuce ludowej. Artystka, świadomie czerpiąc z tej tradycji, kreuje własny, pełen subtelności i duchowości świat. W jej pracach często pojawiają się święte postaci, w tym Matka Boża Ludźmierska i Matka Boża Jaworzyńska, które Grażyna Marusarz przedstawia na tle charakterystycznego szafirowego nieba.

W twórczości Artystki dominuje tematyka sakralna – od miniatur ze scenami z życia świętych, po obrazy bożonarodzeniowe, pasyjne czy wizerunki aniołów. Szczególną estymą darzy ona Gaździny Podhala, które są głównymi bohaterkami wielu jej prac.

Wernisaż uświetnili swoją obecnością liczni zebrani goście, w tym m.in. Joanna Staszak - Naczelnik Wydziału Kultury, reprezentująca Burmistrzów Miasta Zakopane, prof. Jerzy Jędrysiak - Przewodniczący Komisji Kultury,  artysta i wykładowca  oraz wielu oddanych wielbicieli  twórczości Grażyny Marusarz.

To dopiero druga wystawa artystki w Zakopanem – poprzednia miała miejsce w 2010 roku w Galerii „U Wnuka”. Marusarz prezentowała swoje dzieła również w prestiżowych galeriach w Rzymie i Warszawie.

Wystawa dostępna dla zwiedzających w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór
od 12 października do 5 grudnia 2024 roku.

Zdjęcia autorstwa Pawła Murzyna

(AS)