Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   13.2   0   12.4   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   24.8
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   70.05   90.1
Józefa Piłsudskiego   25.22   34.97
Tytusa Chałubińskiego   13   16.46
Zofii i Witolda Paryskich   26.78   40.47
Kuźnice   5.9   7.49
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 03.12 22:00
Zachmurzenie
-3° / -0° zachmurzenie duże
Śr. 13:00
Śnieg
Czw. 13:00
Śnieg
-0°
Pt. 13:00
Zachmurzenie
-2°
Sob. 13:00
Deszczowo
Nd. 13:00
Śnieg
-2°
Zdjęcie promujące Zakopane

Podsumowanie VII Sesji Rady Miasta Zakopane


24 października 2024 r. odbyła się VII Sesja Rady Miasta Zakopane. Tradycyjnie w jednym z pierwszych punktów swoje sprawozdanie z działalności przedstawił Burmistrz Miasta Zakopane. 


Na wstępie Burmistrz podkreślił, że Urząd dba o transparentność, stąd też przygotowana została podstrona www.zakopane/sprawozdania, na której można znaleźć sprawozdania przygotowane każdorazowo na sesje Rady Miasta. Tym samym zachęcił każdego mieszkańca do zapoznania się z działalnością Urzędu. Podczas wystąpienia pokrótce przybliżył bieżącą działalność Urzędu. Wspomniał o najważniejszych spotkaniach i wydarzeniach jakie odbyły się w tym okresie, w tym o spotkaniach w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Ministerstwie Klimatu i Środowiska, których tematem była możliwość pozyskania dofinansowania dla różnych miejskich inwestycji, wydarzeń i projektów.

Z udziałem Burmistrza odbył się również Konwent Powiatu Tatrzańskiego, podczas którego rozmawiano m.in. o ścieżkach rowerowych. Burmistrz poinformował, że został wybrany wykonawca, który przygotuje analizę ścieżek rowerowych w całym powiecie oraz docelowo poprawi i stworzy spójny system łączący wszystkie ścieżki na terenie całego powiatu. W ramach współpracy z miastami partnerskimi zostały odnowione kontakty z Popradem.

Burmistrz poinformował także, iż trwają prace nad miasteczkiem rowerowym przy ul. Zamoyskiego. Dokumentacja wraz z wnioskiem została złożona już w Starostwie Powiatowym. Obecnie trwają prace budowlane związane z zagospodarowaniem terenu zabytkowego Parku im. Lecha Kaczyńskiego w Zakopanem, a pod koniec miesiąca przewidziany jest odbiór tej inwestycji.

Jednym z ważniejszych tematów dla mieszkańców podczas sesji była kwestia lokalizacji wież i masztów telekomunikacyjnych m.in. w rejonie Ustupu. Rada Miasta podjęła w tej sprawie petycję, w której postuluje, aby operatorzy sieci telekomunikacyjnych, przy wyborze lokalizacji wież i masztów, brali pod uwagę miejsca o mniejszym stopniu intensywności zabudowy oraz o mniejszych walorach przyrodniczych, kulturowych i widokowych, a także wykonywanie każdorazowo w tym względzie analizy.

Istotne były także dwie uchwały procedowane z inicjatywy społecznej i podjęte jednogłośnie przez Radę Miasta. Pierwsza z nich ustanawia 12 września Dniem Pamięci Kurierów Tatrzańskich, o co wnioskował Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich, chcąc w ten sposób upamiętnić datę śmierci Heleny Marusarzówny w 1941 r. oraz działalność i ogromne poświęcenie wszystkich kurierów tatrzańskich w czasie II wojny światowej. Druga uchwała podjęta na wniosek Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego ustanowiła nadchodzący rok Rokiem Przewodnictwa Tatrzańskiego z okazji 150-lecia zorganizowanego przewodnictwa w Tatrach. W 1875 roku Leopold Świerz, sekretarz Towarzystwa Tatrzańskiego, sformalizował jego działanie.

Ponadto przyjęty został plan nadzoru nad żłobkami, klubami dziecięcymi oraz dziennymi opiekunami sprawującymi opiekę nad dziećmi do lat 3, a także regulamin korzystania z nowego placu zabaw oraz siłowni plenerowej w Parku im. Lecha Kaczyńskiego.

Z porządku obrad zdjęte zostały natomiast punkty dotyczące opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawek podatku od nieruchomości.

fot. MJ
AKS