Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   8.6   0   99.05   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   17.84
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   -   -
Józefa Piłsudskiego   7.32   9.08
Tytusa Chałubińskiego   9.24   11.82
Zofii i Witolda Paryskich   11.96   15.49
Kuźnice   9.75   12.02
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.29   0.38
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 29.05 20:00
Deszczowo
14° / 10° słabe opady deszczu
Wt. 14:00
Deszczowo
14°
Śr. 14:00
Słonecznie
18°
Czw. 14:00
Zachmurzenie
19°
Pt. 14:00
Deszczowo
19°
Sob. 14:00
Słonecznie
14°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Memoriał J. Strzeleckiego

memoriał j. strzeleckiego

Idea organizacji w Polsce zawodów w narciarstwie wysokogórskim pojawiła się pod koniec lat osiemdziesiątych, pod wpływem udziału członków sekcji narciarskich Klubów Wysokogórskich z Krakowa i Warszawy w zawodach Trofeo Carlo Marsaglia organizowanych we Włoszech. Na początku 1989 r. po połączeniu sił obu tych Klubów we wspólnym wysiłku organizacyjnym i przy akceptacji Tatrzańskiego Parku Narodowego udało się rozegrać pierwsze zawody tego typu. Inicjatorem zawodów był Marek Głogoczowski, ówcześnie członek Klubu Wysokogórskiego Warszawa, obecnie członek KW Kraków, który w porozumieniu i we współpracy z Karolem Życzkowskim, ówcześnie prezesem Sekcji Narciarskiej KW Kraków, autorem przewodnika skialpinistycznego po Tatrach, podjął się organizacji pierwszego Memoriału. Ponieważ kilka miesięcy wcześniej zginał tragicznie, w wieku 69 lat, w Warszawie znany narciarz i taternik, żołnierz Powstania Warszawskiego i opozycjonista - Jan Strzelecki, postanowiono nazwać tę imprezę Memoriałem jego imienia.

Ideą przewodnią zawodów był nie tylko start, meta i najlepszy czas, ale przede wszystkim promowanie partnerstwa i wspólnego przebywania w górach, gdyż w zawodach startuje się parami. To właśnie wyróżnia Memoriał Strzeleckiego spośród innych zawodów w narciarstwie wysokogórskim. Kombinowana punktacja czasu podbiegu i zjazdu powoduje, że premiowani są zarówno biegacze, jak i zjazdowcy, a klasyfikacja odbywa się wyłącznie w parach. Punktację prowadzi się według specjalnej tabeli, według której najlepszy, mierzony w sekundach czas zjazdu otrzymuje liczbę punktów równą liczbie sekund najlepszego czasu podbiegu. Z proporcji najlepszych czasów podbiegu/zjazdu otrzymuje się mnożnik dla czasów zjazdu zespołów. Otrzymane w ten sposób punkty za zjazd w klasyfikacji ogólnej sumuje się z punktami (liczbą sekund) podbiegu na czas i wygrywa zespół, który zebrał najmniej punktów.

Zawody odbywają się na terenie Polskich Tatr, choć w historii zdarzyły się dwie edycje rozegrane poza tym terenem – w Czarnohorze oraz na Słowacji. Trasa podzielona jest na trzy etapy: podbieg, zjazd terenowy oraz trasa tzw. fakultatywna. Odcinki podbiegu i zajazdu są odcinkami obowiązkowymi, objętymi pomiarami czasu. Przejście trasy fakultatywnej umożliwia zdobycie dodatkowych punktów.

Strona internetowa: www.strzelecki.kw.krakow.pl

Żródło: Organizator KW Kraków 

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy