Ikona wyboru języka Русский
Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   2.66   0   79.75   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   9.76
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   12.01   15.41
Józefa Piłsudskiego   11.19   14.7
Tytusa Chałubińskiego   11.92   15.5
Zofii i Witolda Paryskich   12.32   17.61
Kuźnice   11.93   15.54
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   2.79   3.47
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 19.04 05:00
Śnieg
-1° / 0° słabe opady śniegu
Sob. 14:00
Śnieg
Nd. 14:00
Śnieg
-1°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
Wt. 14:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Jan Strzelecki Memorial

memoriał j. strzeleckiego

Idea organizacji w Polsce zawodów w narciarstwie wysokogórskim pojawiła się pod koniec lat osiemdziesiątych, pod wpływem udziału członków sekcji narciarskich Klubów Wysokogórskich z Krakowa i Warszawy w zawodach Trofeo Carlo Marsaglia organizowanych we Włoszech. Na początku 1989 r. po połączeniu sił obu tych Klubów we wspólnym wysiłku organizacyjnym i przy akceptacji Tatrzańskiego Parku Narodowego udało się rozegrać pierwsze zawody tego typu. Inicjatorem zawodów był Marek Głogoczowski, ówcześnie członek Klubu Wysokogórskiego Warszawa, obecnie członek KW Kraków, który w porozumieniu i we współpracy z Karolem Życzkowskim, ówcześnie prezesem Sekcji Narciarskiej KW Kraków, autorem przewodnika skialpinistycznego po Tatrach, podjął się organizacji pierwszego Memoriału. Ponieważ kilka miesięcy wcześniej zginał tragicznie, w wieku 69 lat, w Warszawie znany narciarz i taternik, żołnierz Powstania Warszawskiego i opozycjonista - Jan Strzelecki, postanowiono nazwać tę imprezę Memoriałem jego imienia.

Ideą przewodnią zawodów był nie tylko start, meta i najlepszy czas, ale przede wszystkim promowanie partnerstwa i wspólnego przebywania w górach, gdyż w zawodach startuje się parami. To właśnie wyróżnia Memoriał Strzeleckiego spośród innych zawodów w narciarstwie wysokogórskim. Kombinowana punktacja czasu podbiegu i zjazdu powoduje, że premiowani są zarówno biegacze, jak i zjazdowcy, a klasyfikacja odbywa się wyłącznie w parach. Punktację prowadzi się według specjalnej tabeli, według której najlepszy, mierzony w sekundach czas zjazdu otrzymuje liczbę punktów równą liczbie sekund najlepszego czasu podbiegu. Z proporcji najlepszych czasów podbiegu/zjazdu otrzymuje się mnożnik dla czasów zjazdu zespołów. Otrzymane w ten sposób punkty za zjazd w klasyfikacji ogólnej sumuje się z punktami (liczbą sekund) podbiegu na czas i wygrywa zespół, który zebrał najmniej punktów.

Zawody odbywają się na terenie Polskich Tatr, choć w historii zdarzyły się dwie edycje rozegrane poza tym terenem – w Czarnohorze oraz na Słowacji. Trasa podzielona jest na trzy etapy: podbieg, zjazd terenowy oraz trasa tzw. fakultatywna. Odcinki podbiegu i zajazdu są odcinkami obowiązkowymi, objętymi pomiarami czasu. Przejście trasy fakultatywnej umożliwia zdobycie dodatkowych punktów.

Strona internetowa: www.strzelecki.kw.krakow.pl

Żródło: Organizator KW Kraków 

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy