Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   8.43   0   82.04   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   8.23
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   5.14   6.37
Józefa Piłsudskiego   4.74   5.86
Tytusa Chałubińskiego   5.59   7.11
Zofii i Witolda Paryskich   4.49   5.74
Kuźnice   5.14   6.44
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.2   0.29
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 24.07 20:00
Deszczowo
19° / 14° umiarkowane opady deszczu
Czw. 14:00
Deszczowo
13°
Pt. 14:00
Słonecznie
20°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
25°
Nd. 14:00
Deszczowo
22°
Pon. 14:00
Słonecznie
19°
Zdjęcie promujące Zakopane

Tablica profesora Sokołowskiego i jubileusz "Polskich Tatr"

18 września w ramach jubileuszu 25-lecia spółki POLSKIE TATRY S.A. nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. dr. hab. Stanisława Sokołowskiego, odkrywcę wód termalnych na Podhalu, w tym stosowanych w basenach cieplicowych na Antałówce, klasyka geologii tatrzańskiej, przez całe życie związanego z Zakopanem, zasłużonego dla rozwoju geologii, hydrogeologii i geologii inżynierskiej w Polsce. Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Prezes Zarządu Spółki POLSKIE TATRY S.A. Piotr Włosiński wraz z współpomysłodawcami tablicy pamiątkowej prof. Beatą Kępińską i prof. Józefem Chowańcem, przy udziale Witolda Sokołowskiego, syna prof. Stanisława Sokołowskiego i w obecności innych członków Rodziny Profesora oraz zaproszonych gości, dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy przed głównym wejściem do Aqua Parku Zakopane.

Tablicę poświęcił ks. infułat Stanisław Olszówka, Honorowy Obywatel Zakopanego. Uroczystość prezentującą ideę powstania tablicy oraz pokazującą imponującą sylwetkę Profesora Sokołowskiego, połączono z prezentacją prof. Beaty Kępińskiej, dotyczącą historii rozwoju wykorzystania wód geotermalnych na Podhalu na przestrzeni ostatnich 55 lat oraz prezentacją Pawła Ciećko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska dotyczącą wpływu wód geotermalnych na środowisko naturalne.

Prezes Zarządu Spółki POLSKIE TATRY S.A. Piotr Włosiński przedstawił w skrócie wydarzenia z minionych 25 lat funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz dziękował za wsparcie, pracę i zaangażowanie wszystkim byłym i obecnym pracownikom oraz przyjaciołom Spółki POLSKIE TATRY S.A.

Wydarzenie zakończyło wystąpienie Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli. - Zakopane jest na dobrej drodze rozwoju, Geotermia Podhalańska jest na dobrej drodze rozwoju i także spółka Polskie Tatry jest na dobrej drodze rozwoju. A przecież mogło tak nie być. Był taki czas, kiedy chciano sprzedać spółkę i nie pomagały nasze protesty, prośby o komunalizację i wizyta u ówczesnego Ministra Skarbu Państwa. Na szczęście nastąpiła zmiana i kolejny minister, posłowie i senatorowie przyjęli nas z ogromną przychylnością i zrozumieniem. 30 grudnia 2016r. doszło do komunalizacji spółki. Udało się to nawet w ostatnim dniu działania ministerstwa – podkreślił Leszek Dorula, dziękując ówczesnej premier Beacie Szydło i Ministrowi Henrykowi Kowalczykowi, a także Staroście Piotrowi Bąkowi za pomoc i zaangażowanie. - Z okazji jubileuszu dziękuję bardzo Prezesowi, Radzie Nadzorczej i wszystkim pracownikom, za to, że spółka jest dobrze zarządzana i po raz pierwszy od wielu lat przyniosła dochody. Dołożymy wszelkich starań, aby nadal się rozwijała i była dumą naszego miasta – dodał Burmistrz.

Burmistrz zapewnił także o determinacji w pracy i dążeniu do poprawy jakości podhalańskiego powietrza i klimatu służącego mieszkańcom oraz turystom, a czego dowodzą aktualnie prezentowane wyniki badań. Informację, że Zakopane może się już poszczycić jednym z największych progresów wskaźnikowych jakości powietrza oraz prawidłową gospodarką odpadami, przekazał i potwierdził także Główny Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko. Przedstawione przy okazji uroczystości kierunki rozwojowe oraz podejmowane działania z pewnością zapewnią nam lepsze zdrowie w przyszłości.

(AKS)