Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.4   0   -   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   7.4
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   20.35   28.12
Józefa Piłsudskiego   17.47   23.94
Tytusa Chałubińskiego   15.21   20.43
Zofii i Witolda Paryskich   18.39   28.37
Kuźnice   10.98   14.5
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.02   1.31
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 22.04 02:00
Śnieg
1° / -3° słabe opady śniegu
Wt. 14:00
Zachmurzenie
Śr. 14:00
Śnieg
Czw. 14:00
Śnieg
Pt. 14:00
Deszczowo
Zdjęcie promujące Zakopane

Śladami Bronisława Piłsudskiego

Burmistrz Miasta Zakopane objął honorowym patronatem projekt „Bronek”. Jest to inicjatywa stworzona przez Stowarzyszenie im. Bronisława Piłsudskiego, by spopularyzować postać ich patrona na terenie Polski.

Bronisław Piłsudski był zesłańcem, katorżnikiem, obrońcą kultur Dalekiego Wschodu Rosji i Północnej Japonii, antropologiem i podróżnikiem. Jako młody człowiek zesłany na Sachalin – wyspę na Dalekim Wschodzie Rosji – za zamach na cara Aleksandra III przeobraził się w antropologa-samouka i przyczynił się do zachowania cennych kultur Dalekiego Wschodu takich jak Giliacy (dzisiejsi Niwchowie), Nananie i Ajnu – za które jest najbardziej znany.

Zakopane jest bardzo ważnym miejscem w życiorysie Bronisława Piłsudskiego. Po powrocie do ówczesnej Galicji mieszkał w Zakopanem wielokrotnie w latach 1907 – 1913. Podczas swojego pobytu na Podhalu prowadził badania nad góralami, zebrał pokaźną kolekcję kultury materialnej i nagrał niektóre pieśni góralskie. Z jego inicjatywy powstała Sekcja Ludoznawcza Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, był jednym z inicjatorów powstania Muzeum Tatrzańskiego, a jego wyniki badań pomogły w stworzeniu przez Witkiewicza stylu zakopiańskiego. Za jego dokonania w 2001 roku w Alei Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku powstała symboliczna mogiła Bronisława Piłsudskiego.

Projekt, którego patronem honorowym został Burmistrz Miasta Zakopane składa się z dwóch części i każda z nich nie ma możliwości powstania bez drugiej. Pierwsza to odbycie podróży dookoła świata śladami Bronisława Piłsudskiego, by zebrać materiały rozrzucone po świecie na temat jego historii i dokonań potrzebnych do stworzenia interaktywnego filmu dokumentalnego (tak zwanego WebDoc – Website Documentrary), który będzie ogólnodostępny przez internet. Inicjatorką całego przedsięwzięcia jest Danuta Onyszkiewicz – stryjeczna prawnuczka Bronisława Piłsudskiego, podróżniczka i antropolożka. Dlatego projekt ma nie tylko walory naukowo-poznawcze, ale również rodzinne. Historia Bronisława Piłsudskiego wiedzie przez cały świat, a w Japonii do dziś mieszkają jego potomkowie, którzy parokrotnie gościli w Zakopanem.

Plan podróży był taki, by jak najdokładniej odtworzyć podroż na zesłanie Bronisława Piłsudskiego, zarówno jeśli chodzi o trasę, jak też środki lokomocji. A więc nie samoloty, a koleje, statki itd. Pełna nadziei, energii i zapału, by przeszukiwać archiwa oraz identyfikować miejsca, w których był Bronisław Piłsudski, Danuta Onyszkiewicz 7.01.2019 ruszyła na samotną, badawczą wyprawę dookoła świata. Trasa jaką miała przemierzyć w dwa lata wyglądała następująco:

Warszawa → Wilno (Litwa) → Zułów (Litwa) → St. Petersburg (Rosja) → Moskwa (Rosja) → Odessa (Ukraina) → Stambuł (Turcja) → Port Said (Egipt) → Kolombo (Sri Lanka) → Port Kelang (Malezja) → Singapur → Władywostok (Rosja) → Chabarowsk (Rosja) → Nikołajewsk nad Amurem (Rosja) → Sachalin (Rosja) → Japonia → Seattle (Stany Zjednoczone) → Chicago (Stany Zjednoczone) → Filadelfia (Stany Zjednoczone) → Nowy Jork (Stany Zjednoczone) → Londyn (Anglia) → Paryż (Francja) → Zurych (Szwajcaria) → Genewa (Szwajcaria) → Berlin (Niemcy) → Praga (Czechy) → Wiedeń (Austria) → Zakopane → Kraków → Warszawa.

Jednak w marcu 2020 roku ze względu na pandemię koronawirusa, która opanowała świat, została zmuszona do przerwania podróży i z Japonii powróciła do Polski. To nie jest koniec projektu, tylko przerwa w nim i mamy nadzieję, że jak tylko sytuacja się uspokoi to Danuta będzie mogła zakończyć wyprawę.

Zapraszamy do obserwowania:

Instagram: projekt_bronek

FB: Stowarzyszenie im. Bronisława Piłsudskiego (@bronek.pilsudski)

Źródło: Stowarzyszenie im. Bronisława Piłsudskiego

(APM)