13°
Pon. 14:00
18°
Zdjęcie promujące Zakopane

Jednym z najbardziej znanych sportów zimowych, które rozwijały się w Zakopanem, jest łyżwiarstwo szybkie. Po II wojnie światowej polska reprezentacja wystartowała dopiero w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1960 r. Jak do tej pory, były to igrzyska najbardziej udane dla polskiego łyżwiarstwa szybkiego. Elwira Seroczyńska wywalczyła srebrny, a Helena Pilejczyk brązowy medal w biegu na 1500 m.

W latach 70. w polskich łyżwach dominował "duet Janów": Miętusa i Trzebuni, do których potem dołączył Jan Józwik. Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Lake Placid Józwik zajął 9. miejsce na 500 m. W Nagano startowało trzech Polaków – Paweł Zygmunt na 1500 i 5000 m oraz sprinterzy: Paweł Abratkiewicz i Tomasz Świst. Niestety wszyscy zajęli odległe pozycje.

Nadzieja na medal olimpijski (po 42-letniej przerwie) ożyła ponownie, gdy na ME w wieloboju w Erfurcie (01.2002), tuż przed ZIO w Salt Lake City, Paweł Zygmunt "Rekin", startujący także w barwach zakopiańskiego SN PTT, zajął drugie miejsce na 10 000 m. Niestety, podczas igrzysk na obu swoich koronnych dystansach 5000 i 10 000 m zajął dopiero 14. miejsce, chociaż w obu przypadkach poprawił
rekord kraju. Nasi sprinterzy Abratkiewicz i Świst zajmowali miejsca w drugiej (500 m) i trzeciej (1000 m) dziesiątce. Podobnie plasowała się jedyna nasza łyżwiarka – zakopianka Katarzyna Wójcicka. Szanse na dobre wyniki daje postawa młodych zawodników, takich jak chociażby Konrad Niedźwiedzki.

Dorobek medalowy polskiego łyżwiarstwa szybkiego obejmuje: 2 medale olimpijskie, 12 medali mistrzostw świata i 6 medali mistrzostw Europy. Łączna liczba 20 medali stawia łyżwiarstwo szybkie na najwyższej pozycji wśród krajowych sportów zimowych pod względem osiągnięć w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym. Do najwybitniejszych działaczy Okręgowego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego w Zakopanem należą: Stefan Rogalski, Leszek Behounek, Krzysztof Niedźwiedzki, Marek Pandyra, Jan Józwik, Krzysztof Gąsienica, Jan Trzebunia, Ireneusz Kubin, Lidia Olcoń-Matuszek i Eligiusz Grabowski.

(Źródło: Wojciech Szatkowski: Sport 1945-2008. [W:] Zakopane, 75 lat praw miejskich. Zakopane, 2008).