Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   12.49   442.69   13.37   4.29
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   9.62
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   0.67   0.83
Józefa Piłsudskiego   3.68   5.09
Tytusa Chałubińskiego   3.54   4.55
Zofii i Witolda Paryskich   4.51   5.86
Kuźnice   1.21   1.61
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.25   0.33
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 07.12 13:00
Zachmurzenie
1° / -3° zachmurzenie duże
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Śnieg
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Śnieg
Pon. 10:00
Śnieg
-3°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Morskie Oko

morskie oko 

Szlak:

Morskie Oko

Dystans Dystans: 7,7 km
Czas przejścia Czas przejścia: 2 godz. 30 min
Różnica wzniesień Różnica wzniesień: 486 m↗ 64 m↘
Najwyższy punkt: 1409 m n.p.m.
Szlak:

Morskie Oko to największe (ok. 35 ha) i jedno z najbardziej znanych jezior tatrzańskich. Położone jest w górnych partiach Doliny Rybiego Potoku stanowiącej część walnej Doliny Białki.

Wycieczkę rozpoczynamy na Palenicy Białczańskiej. Z tego miejsca możemy wyruszyć na wycieczkę w rejon Morskiego Oka (szlak czerwony), a także na Rusinową Polanę (szlak niebieski). Na tutejszym płatnym parkingu można zostawić motocykl, samochód czy autokar. Docierają tutaj także busy z Zakopanego.

Kupujemy bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego i wchodzimy na jedną z najpopularniejszych tras turystycznych w Tatrach. Po prawej stronie mijamy pierwszą tablicę informacyjną TPN-u, a zaraz za nią postój konnych pojazdów zaprzęgowych (fasiągów), które chętnych turystów mogą dowieźć do Włosienicy (zob. tpn.pl). Turyści piesi wędrują dalej, mijają most na Waksmundzkim Potoku, dwa zakręty i docierają w rejon drugiej tablicy edukacyjnej TPN-u. Z tego miejsca przy dobrej pogodzie roztacza się widok na jeden z najpiękniejszych rejonów Tatr – Dolinę Białej Wody. Wśród widocznych na tle nieba szczytów można dostrzec leżący po stronie słowackiej Gerlach (2655 m n.p.m.) – najwyższy szczyt nie tylko Tatr, ale i Karpat. Wędrując dalej asfaltową drogą, po prawej stronie mijamy drewniany budynek, w którym otwarto wystawę poświęconą historii słynnego sporu o Morskie Oko. Po chwili docieramy do Wodogrzmotów Mickiewicza. Dzięki malowniczym wodospadom jest to miejsce bardzo atrakcyjne i popularne wśród turystów. Na pobliskiej polance znajdują się drewniane ławy ze stołami oraz toalety. Tutaj z czerwonym szlakiem prowadzącym do Morskiego Oka krzyżuje się szlak zielony wiodący ze Schroniska PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich. W rejon Morskiego Oka prowadzi wprawdzie asfaltowa droga, ale od tej pory będzie też można skorzystać z kilku leśnych skrótów. Na pierwszy z nich wkroczymy w pobliżu leśniczówki Wanta. W tym miejscu znajdują się też toalety oraz kolejna tablica TPN-u. Po przejściu ostatniego ze skrótów w kilkanaście minut dotrzemy do Włosienicy. Znajdują się tu zarówno końcowy przystanek pojazdów konnych, jak i bufet oraz toalety. Od tego miejsca droga prowadzi m.in. dolnymi partiami narażonego zimą na zejścia lawin Głębokiego Żlebu zwanego Żlebem Żandarmerii (kolejna tablica informacyjna TPN-u). Mijamy Zakręt Ejsmonda. Po chwili do szlaku, którym wędrujemy, dołącza zamykany na okres od 1 grudnia do 15 maja szlak niebieski prowadzący z rejonu Morskiego Oka przez Świstówkę Roztocką do Doliny Pięciu Stawów Polskich i dalej przez Halę Gąsienicową do Kuźnic.

Po kilkunastu minutach od krzyżówki szlaków docieramy do Schroniska PTTK im. Stanisława Staszica nad Morskim Okiem.