Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.73   0   94.49   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   18.45
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   2.88   3.67
Józefa Piłsudskiego   2.58   3.7
Tytusa Chałubińskiego   3.28   4.28
Zofii i Witolda Paryskich   3.13   4.83
Kuźnice   3.04   4.03
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.51   0.76
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 14.04 17:00
Deszczowo
21° / 10° słabe opady deszczu
Pon. 14:00
Deszczowo
11°
Wt. 14:00
Śnieg
Śr. 14:00
Śnieg
Czw. 14:00
Zachmurzenie
Pt. 14:00
Deszczowo
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Marzec

Memoriał Kornela Makuszyńskiego “Koziołek Matołek”

Memoriał kornela makuszyńskiego "koziołek matołek" 

Memoriał im. Kornela Makuszyńskiego popularnie zwany zawodami „Koziołka-Matołka”, jest imprezą sportową dla dzieci w wieku 4-11 lat, rozgrywaną w Zakopanem od 1948 roku. Od samego początku głównym organizatorem zawodów jest Klub AZS Zakopane. Inicjatorem tych corocznych dziecięcych spotkań sportowych był sam Kornel Makuszyński. Ten wielki przyjaciel najmłodszych z największym oddaniem towarzyszył im w zawodach, które niejednokrotnie były pierwszym takim wydarzeniem sportowym w ich życiu. Dzieci były nagradzane książkami jego autorstwa.
Po śmierci Kornela Makuszyńskiego w utrzymaniu tej pięknej tradycji organizowania corocznych spotkań pomagała, pełniąc jednocześnie honorowy patronat, Pani Janina Makuszyńska - żona pisarza.

W tych najsławniejszych zawodach dla dzieci startowali późniejsi Olimpijczycy, Mistrzowie Polski, całe rodziny Marusarzy, Rojów, Bachledów, Derezińskich, Dziedziców, Majerczyków, Kowalskich, Gąsieniców, Groniów, Czarniaków i wiele, wiele dzieci z innych rodzin, które można wymieniać w nieskończoność. Nie ma chyba takiego wybitnego zakopiańskiego sportowca, który nie startowałby w Memoriale Kornela Makuszyńskiego.

Z roku na rok przybywa najmłodszych amatorów sportów zimowych z całej Polski, jak również z innych państw, chętnych do brania udziału w tej prestiżowej imprezie. Dopingowani przez liczną publiczność mierzą swoje siły w skokach, biegach (wybieg Średniej Skoczni) i zjazdach narciarskich, a od 2008 r. również w snowboardzie (Polana Szymoszkowa).

Celem zawodów Memoriału im. Kornela Makuszyńskiego „Koziołek-Matołek” jest przede wszystkim popularyzacja sportów zimowych wśród najmłodszych, wychowanie ich w duchu fair play oraz wyłonienie dzieci uzdolnionych sportowo. Impreza, choć kierowana do najmłodszych, prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszystkie dyscypliny są czujnie oceniane przez sędziów. Nad prawidłowością przebiegu czuwają profesjonalne fotokomórki. Każdy rocznik klasyfikowany jest oddzielnie, osobno dziewczynki, osobno chłopcy. Każde dziecko nagradzane jest na mecie dyplomem za udział oraz paczką ze słodyczami, a zwycięzcy do 6 miejsca włącznie otrzymują medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Z uwagi na dużą liczbę startujących (kilkaset dzieci, w 2011 r. rekordowo wystartowało 900) zawody odbywają się przez dwa dni. Równie liczną grupę stanowią rodzice, dziadkowie dopingujący swoje pociechy. Ozdobą zawodów jest oczywiście Koziołek, który prowadzi wszystkie dzieci idące na start. Został nawet napisany przez Panią Zofię Derezińską „Marsz najmłodszych narciarzy biorących udział w zawodach Koziołka-Matołka”:

Na zawody hej narciarze!
Czechy, Roje, Marusarze
Dla nas nie ma trudnych tras
Ty koziołku prowadź nas!

My odważnie startujemy
W biegach, skokach i slalomie
Tacie, mamie pokażemy
Jak my pięknie szusujemy!

Po zwycięstwo, po nagrody

Jedź, nie zwlekaj bracie młody
Kto jest dzielny, zdrowiem tryska
Mknie z nartami na igrzyska!

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy