Ikona wyboru języka Polski
Jakość powietrza
Brak danych
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   -   -   -   -
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   -
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   20.65   27.88
Józefa Piłsudskiego   12.01   14.85
Tytusa Chałubińskiego   7.56   9.1
Kuźnice   8.71   10.34
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 15.07 02:00
Deszczowo
15° / 13° słabe opady deszczu
Śr. 14:00
Deszczowo
17°
Czw. 14:00
Deszczowo
13°
Pt. 14:00
Deszczowo
15°
Sob. 14:00
Deszczowo
19°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Władysław Walczak-Baniecki

malarstwo na szkle - Władysław  Walczak-Baniecki

Władysław Walczak-Baniecki (1934-2011) 

Urodził się w Kościelisku, mieszkał w Zakopanem. Zaczął malować w roku 1962 i stworzył własną technikę malowania. Pod wpływem malarstwa tradycyjnego artysta zwrócił się w stronę  typowo podhalańskiej tematyki świątków i scen zbójnickich. Szczególnie ciekawe jest tworzenie cyklów kolorystycznych, przechodzenie od barw pastelowych do ostrych, co stwarza niepowtarzalny styl jego dzieł. Emanuje z niego prostota i ciepło. Należał do najbardziej cenionych twórców Podhala.
Przełomowym momentem dla jego malarstwa na szkle był udział w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, w którym otrzymał pierwszą nagrodę. W latach 70. XX wieku zaczął również rzeźbić w drewnie, a jego prace utrzymane były w podobnym stylu. Od roku 1973 był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w dziedzinie malarstwa.
Swoje prace pokazał na wielu wystawach indywidualnych  i zbiorowych   w kraju  i za granicą (m.in. Austria, Brazylia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Szwecja, Wielka Brytania, Węgry, USA). Obrazy artysty znajdują się w zbiorach prywatnych oraz w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, a także w muzeach w Rio de Janeiro (Brazylia), Chicago (USA) i Paryżu (Francja). 
Uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze  Gloria Artis, laureat Nagrody im. Oskara Kolberga i odznaki Zasłużony Działacz Kultury oraz Nagrody Burmistrza Miasta Zakopane.