Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.1   199.11   64.06   6.52
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   2.85
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   0.32   0.46
Józefa Piłsudskiego   1.11   1.42
Tytusa Chałubińskiego   0.37   0.54
Zofii i Witolda Paryskich   0.22   0.55
Kuźnice   0.04   0.07
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.67   0.84
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 28.09 14:00
Zachmurzenie
12° / 8° pochmurnie
Czw. 14:00
Deszczowo
11°
Pt. 14:00
Deszczowo
11°
Sob. 14:00
Deszczowo
13°
Nd. 14:00
Deszczowo
10°
Pon. 11:00
Deszczowo
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Muzeum Tatrzańskie

im. Doktora Tytusa Chałubińskiego
Gmach Główny

Muzeum tatrzańskie

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego to cenny zabytek architektury w stylu zakopiańskim, zbudowany w latach 1913-1922 według wspólnych planów Stanisława Witkiewicza (elewacja) i Franciszka Mączyńskiego (projekt techniczny).

W gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego znajdują się wystawy stałe: historyczna, etnograficzna, przyrodnicza, ukazujące historię regionu oraz bogactwo kultury i przyrody Tatr oraz Podhala.

GMACH GŁÓWNY NIECZYNNY NA CZAS REMONTU

Wystawa historyczna

Bogato udokumentowana fotografiami, materiałami archiwalnym i wydawnictwami – wprowadza zwiedzających w historię Podhala. Sygnalizuje zjawiska z prehistorii, a więc pierwsze ślady pobytu człowieka na tych terenach, i przybliża tworzenie się osadnictwa na Podhalu. Kolejne fragmenty wystawy przedstawiają rozwój Zakopanego od małej góralskiej wioski pod Tatrami poprzez uzdrowisko i ośrodek kulturalny jednoczący Polaków w okresie zaborów – do „stolicy sportów zimowych” w okresie międzywojennym oraz okres okupacji w Zakopanem i na Podhalu, kiedy działały organizacje konspiracyjne, jak np. Konfederacja Tatrzańska. Wystawa historyczna sygnalizuje także problem emigracji zarobkowej górali – najpierw na południową stronę Tatr, na Węgry, później do Ameryki.

Wystawa etnograficzna

Zwiedzanie wystawy etnograficznej rozpoczyna się od imitujących wnętrze chałupy podhalańskiej izb „czarnej” i „białej”, przedzielonych sienią, do której prowadzą bogato kołkowane drzwi wejściowe, pochodzące z domu Stanisława Wójciaka z Kościelisk, zakupione do zbiorów muzealnych w 1905 roku.
Wystrój pomieszczeń pozwala zwiedzającym wyobrazić sobie, jak w połowie XIX w. mieszkała niezbyt zamożna rodzina góralska.

Dalsza część wystawy poświęcona jest dawnej gospodarce Skalnego Podhala: zbieractwu, łowiectwu i myślistwu oraz pasterstwu i rolnictwu. Tutaj także znalazła swoje miejsce dawna i współczesna wytwórczość górali: narzędzia i sprzęty wykonywane z drewna – jak choćby pięknie zdobione łyżniki – wyroby ze skóry, przedmioty wykuwane przez miejscowych kowali, malarstwo na szkle. W gablotach zaprezentowano rzeźbę, ceramikę, instrumenty muzyczne oraz dawny i współczesny strój podhalański.

Wystawa przyrodnicza

Pierwsze piętro gmachu głównego zajmuje wystawa „Przyroda Tatr”. W sali poświęconej historii badań geologicznych w Tatrach, które rozpoczęto w końcu XVIII w., oraz genezie powstania najwyższego masywu górskiego w Polsce – Tatr, przedstawiono sylwetki badaczy, poczynając od Baltazara Hacqueta, autora pierwszej mapy Tatr z elementami geologii. Znajdują się tu także dwie mapy plastyczne – Tatr oraz Pienin. Część ekspozycji poświęcono zabytkom górnictwa i hutnictwa w Tatrach.

W części wystawy przyrody ożywionej, przedstawiono mieszkańców tatrzańskiej krainy – rośliny i zwierzęta – od lesistych regli przez subalpejskie zarośla kosodrzewiny i hale, aż po najwyższe turnie. Wystawę uzupełnia multimedialna prezentacja zjawisk klimatycznych, krajobrazów oraz flory i fauny tatrzańskiej.

Muzeum Tatrzańskie posiada filie w Zakopanem:
Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi „Koliba” 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich
Galeria Władysława Hasiora
Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich (obecnie nieczynna do odwołania)
Muzeum Kornela Makuszyńskiego
Galeria Sztuki XX wieku w willi „Oksza” 

oraz na Podhalu i Spiszu:
Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie
Dwór w Łopusznej
Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze 
Zagroda Sołtysów w Jurgowie 
Zagroda Bafiów w ChochołowieGodziny otwarcia:
GMACH GŁÓWNY NIECZYNNY NA CZAS REMONTU


Kontakt
ul. Krupówki 10 
34-500 Zakopane
tel. + 48 18 201 52 05
biuro@muzeumtatrzanskie.pl
www.muzeumtatrzanskie.pl

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy