Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   8.6   0   99.05   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   17.84
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   -   -
Józefa Piłsudskiego   9.84   12.37
Tytusa Chałubińskiego   8   10.02
Zofii i Witolda Paryskich   18.55   23.94
Kuźnice   8.78   10.71
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.5   0.7
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 29.05 17:00
Deszczowo
16° / 10° słabe opady deszczu
Wt. 14:00
Deszczowo
14°
Śr. 14:00
Słonecznie
18°
Czw. 14:00
Zachmurzenie
19°
Pt. 14:00
Deszczowo
19°
Sob. 14:00
Słonecznie
14°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Muzeum Tatrzańskie

im. Doktora Tytusa Chałubińskiego
Gmach Główny

Muzeum tatrzańskie

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego to cenny zabytek architektury w stylu zakopiańskim, zbudowany w latach 1913-1922 według wspólnych planów Stanisława Witkiewicza (elewacja) i Franciszka Mączyńskiego (projekt techniczny).

W gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego znajdują się wystawy stałe: historyczna, etnograficzna, przyrodnicza, ukazujące historię regionu oraz bogactwo kultury i przyrody Tatr oraz Podhala.

Wystawa historyczna

Bogato udokumentowana fotografiami, materiałami archiwalnym i wydawnictwami – wprowadza zwiedzających w historię Podhala. Sygnalizuje zjawiska z prehistorii, a więc pierwsze ślady pobytu człowieka na tych terenach, i przybliża tworzenie się osadnictwa na Podhalu. Kolejne fragmenty wystawy przedstawiają rozwój Zakopanego od małej góralskiej wioski pod Tatrami poprzez uzdrowisko i ośrodek kulturalny jednoczący Polaków w okresie zaborów – do „stolicy sportów zimowych” w okresie międzywojennym oraz okres okupacji w Zakopanem i na Podhalu, kiedy działały organizacje konspiracyjne, jak np. Konfederacja Tatrzańska. Wystawa historyczna sygnalizuje także problem emigracji zarobkowej górali – najpierw na południową stronę Tatr, na Węgry, później do Ameryki.

Wystawa etnograficzna

Zwiedzanie wystawy etnograficznej rozpoczyna się od imitujących wnętrze chałupy podhalańskiej izb „czarnej” i „białej”, przedzielonych sienią, do której prowadzą bogato kołkowane drzwi wejściowe, pochodzące z domu Stanisława Wójciaka z Kościelisk, zakupione do zbiorów muzealnych w 1905 roku.
Wystrój pomieszczeń pozwala zwiedzającym wyobrazić sobie, jak w połowie XIX w. mieszkała niezbyt zamożna rodzina góralska.

Dalsza część wystawy poświęcona jest dawnej gospodarce Skalnego Podhala: zbieractwu, łowiectwu i myślistwu oraz pasterstwu i rolnictwu. Tutaj także znalazła swoje miejsce dawna i współczesna wytwórczość górali: narzędzia i sprzęty wykonywane z drewna – jak choćby pięknie zdobione łyżniki – wyroby ze skóry, przedmioty wykuwane przez miejscowych kowali, malarstwo na szkle. W gablotach zaprezentowano rzeźbę, ceramikę, instrumenty muzyczne oraz dawny i współczesny strój podhalański.

Wystawa przyrodnicza

Pierwsze piętro gmachu głównego zajmuje wystawa „Przyroda Tatr”. W sali poświęconej historii badań geologicznych w Tatrach, które rozpoczęto w końcu XVIII w., oraz genezie powstania najwyższego masywu górskiego w Polsce – Tatr, przedstawiono sylwetki badaczy, poczynając od Baltazara Hacqueta, autora pierwszej mapy Tatr z elementami geologii. Znajdują się tu także dwie mapy plastyczne – Tatr oraz Pienin. Część ekspozycji poświęcono zabytkom górnictwa i hutnictwa w Tatrach.

W części wystawy przyrody ożywionej, przedstawiono mieszkańców tatrzańskiej krainy – rośliny i zwierzęta – od lesistych regli przez subalpejskie zarośla kosodrzewiny i hale, aż po najwyższe turnie. Wystawę uzupełnia multimedialna prezentacja zjawisk klimatycznych, krajobrazów oraz flory i fauny tatrzańskiej.

Muzeum Tatrzańskie posiada filie w Zakopanem:
Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi „Koliba” 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich
Galeria Władysława Hasiora
Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich (obecnie nieczynna do odwołania)
Muzeum Kornela Makuszyńskiego
Galeria Sztuki XX wieku w willi „Oksza” 

oraz na Podhalu i Spiszu:
Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie
Dwór w Łopusznej
Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze 
Zagroda Sołtysów w Jurgowie 
Zagroda Bafiów w Chochołowie


Kontakt
ul. Krupówki 10 
34-500 Zakopane
tel. + 48 18 201 52 05
biuro@muzeumtatrzanskie.pl
www.muzeumtatrzanskie.pl

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy