Jakość powietrza
Brak danych
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   10.05   0   -   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   23.21
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   15.33   19.82
Józefa Piłsudskiego   21.67   29.95
Tytusa Chałubińskiego   15.9   21.12
Zofii i Witolda Paryskich   18.22   27.66
Kuźnice   3.5   4.54
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   5.35   6.83
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 23.04 11:00
Zachmurzenie
6° / 1° zachmurzenie umiarkowane
Śr. 14:00
Śnieg
Czw. 14:00
Deszczowo
Pt. 14:00
Deszczowo
Sob. 14:00
Deszczowo
10°
Nd. 08:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

Centrum edukacji przyrodniczej tpn

Centrum realizuje działalność edukacyjną poprzez wystawy czasowe o tematyce związanej z Tatrami i ochroną przyrody, projekcje filmów przyrodniczych, sprzedaż wydawnictw oraz organizację zajęć dydaktycznych, konkursów i prelekcji. Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN to najnowocześniejszy tego typu obiekt w naszym regionie. W środku znajduje się kino 4D, największa w Polsce makieta Tatr, sala odkryć i wiele innych atrakcji. 

Spacer edukacyjny po ośrodku zajmuje około godziny, podczas której zwiedzający z pewnością się nie znudzą. Pierwszym punktem wycieczki jest największa w Polsce makieta Tatr – prezentacji, która jest na niej wyświetlana, towarzyszy komentarz lektora. Kolejnym etapem spaceru są bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy – tym razem narratorami są tatrzańskie zwierzęta. Uzupełnieniem ekspozycji są filmy przyrodnicze, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. Projekcje filmów odbywają się w nowo wybudowanych salach kinowych. Nie są to jednak zwykłe projekcje. Jedna z sal kinowych, w której użyta jest technologia 4D, zapewnia dodatkowe wrażenia – podmuchy „wiatru” czy gwałtowne ruchy fotela. Widzowie dostają również specjalne okulary, dzięki którym obraz zyska trójwymiarowość.

W trakcie zwiedzania można zajrzeć także do jaskini. Bardzo przypomina prawdziwą, jest tak samo chłodna, sączy się w niej woda. Można w niej posłuchać o tym, co się dzieje w tatrzańskich podziemiach, kto w nich mieszka i dlaczego.

Na dzieci czeka również sala odkryć. Znajdują się w niej gry komputerowe, które uczą orientacji na mapie, ćwiczą pamięć, pomagają rozpoznawać odgłosy zwierząt i ćwiczyć spostrzegawczość. Jeżeli dzieciaki zechcą poskakać jak kozica lub pobiegać po lesie jak jeleń, mogą to zrobić właśnie w sali odkryć – znajdą tu gry działające w technice Kinect. Jak wygląda dzień świstaka? To temat gry dla czterech osób, w której gracze stają się świstakami.

Ci, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o zasadach ochrony przyrody, mogą obejrzeć krótkie filmy, na przykład o tym, dlaczego w Parku nie ma koszy na śmieci, czemu nie wolno dokarmiać zwierząt, czy kornik jest wrogiem, czy sprzymierzeńcem i wiele innych. Ci, którzy są zainteresowani odkrywaniem i obserwacją elementów przyrody, mogą skorzystać ze stolików interaktywnych. Zasada działania jest prosta. Użytkownik wybiera szufladę z eksponatami – modelami różnych elementów przyrody (m.in. płazów i gadów, skał, szyszek, ptasich jaj). Na stoliku wyświetlana jest prezentacja tematyczna, a zadaniem użytkownika jest ustalenie, jak nazywa się dany eksponat. W trakcie trzeba odpowiedzieć na sporo dodatkowych pytań. Uczy to obserwacji, cierpliwości i logicznego myślenia. Ostatnią atrakcją są stanowiska stereoskopowe. Można w nich oglądać trójwymiarowe zdjęcia przyrody.

Modernizacja Centrum została dofinansowana z Funduszy Europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

WIRTUALNY SPACER >> 


Wstęp bezpłatny


Kontakt
ul. Chałubińskiego 42
34-500 Zakopane
tel. +48 18 20 233 12
infotur@tpn.pl
rezerwacje wejść: biletcep.tpn.pl
www.tpn.pl/poznaj

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy