Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   9.51   303.55   44.6   8.25
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   17.28
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   12.89   16.91
Józefa Piłsudskiego   17.05   23.82
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   16.88   23.36
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Czw. 06.08 11:00
Zachmurzenie
24° / 16° pochmurno z przejaśnieniami
Pt. 14:00
Zachmurzenie
24°
Sob. 14:00
Deszczowo
25°
Nd. 14:00
Słonecznie
26°
Pon. 14:00
Deszczowo
24°
Wt. 08:00
Słonecznie
18°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

Centrum edukacji przyrodniczej tpn

Centrum realizuje działalność edukacyjną poprzez wystawy czasowe o tematyce związanej z Tatrami i ochroną przyrody, projekcje filmów przyrodniczych, sprzedaż wydawnictw oraz organizację zajęć dydaktycznych, konkursów i prelekcji. Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN to najnowocześniejszy tego typu obiekt w naszym regionie. W środku znajduje się kino 4D, największa w Polsce makieta Tatr, sala odkryć i wiele innych atrakcji. 

Spacer edukacyjny po ośrodku zajmuje około godziny, podczas której zwiedzający z pewnością się nie znudzą. Pierwszym punktem wycieczki jest największa w Polsce makieta Tatr – prezentacji, która jest na niej wyświetlana, towarzyszy komentarz lektora. Kolejnym etapem spaceru są bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy – tym razem narratorami są tatrzańskie zwierzęta. Uzupełnieniem ekspozycji są filmy przyrodnicze, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. Projekcje filmów odbywają się w nowo wybudowanych salach kinowych. Nie są to jednak zwykłe projekcje. Jedna z sal kinowych, w której użyta jest technologia 4D, zapewnia dodatkowe wrażenia – podmuchy „wiatru” czy gwałtowne ruchy fotela. Widzowie dostają również specjalne okulary, dzięki którym obraz zyska trójwymiarowość.

W trakcie zwiedzania można zajrzeć także do jaskini. Bardzo przypomina prawdziwą, jest tak samo chłodna, sączy się w niej woda. Można w niej posłuchać o tym, co się dzieje w tatrzańskich podziemiach, kto w nich mieszka i dlaczego.

Na dzieci czeka również sala odkryć. Znajdują się w niej gry komputerowe, które uczą orientacji na mapie, ćwiczą pamięć, pomagają rozpoznawać odgłosy zwierząt i ćwiczyć spostrzegawczość. Jeżeli dzieciaki zechcą poskakać jak kozica lub pobiegać po lesie jak jeleń, mogą to zrobić właśnie w sali odkryć – znajdą tu gry działające w technice Kinect. Jak wygląda dzień świstaka? To temat gry dla czterech osób, w której gracze stają się świstakami.

Ci, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o zasadach ochrony przyrody, mogą obejrzeć krótkie filmy, na przykład o tym, dlaczego w Parku nie ma koszy na śmieci, czemu nie wolno dokarmiać zwierząt, czy kornik jest wrogiem, czy sprzymierzeńcem i wiele innych. Ci, którzy są zainteresowani odkrywaniem i obserwacją elementów przyrody, mogą skorzystać ze stolików interaktywnych. Zasada działania jest prosta. Użytkownik wybiera szufladę z eksponatami – modelami różnych elementów przyrody (m.in. płazów i gadów, skał, szyszek, ptasich jaj). Na stoliku wyświetlana jest prezentacja tematyczna, a zadaniem użytkownika jest ustalenie, jak nazywa się dany eksponat. W trakcie trzeba odpowiedzieć na sporo dodatkowych pytań. Uczy to obserwacji, cierpliwości i logicznego myślenia. Ostatnią atrakcją są stanowiska stereoskopowe. Można w nich oglądać trójwymiarowe zdjęcia przyrody.

Modernizacja Centrum została dofinansowana z Funduszy Europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

WIRTUALNY SPACER >> 


Wstęp bezpłatny


Godziny otwarcia
Obiekt jest czynny codziennie z wyjątkiem dni świątecznych w godzinach od 8.00 do 15.00, ostatnie wejście o godzinie 14.00. W okresie od 15 kwietnia do 15 października Centrum jest czynne w godz. od 9.00 do 16.30, ostatnie wejście o godzinie 15.20. Zwiedzanie zajmuje około godziny. Grupy (maksymalnie 25-osobowe) są wpuszczane co 20 minut. 


Kontakt
ul. Chałubińskiego 42
34-500 Zakopane
tel. +48 18 20 233 12
infotur@tpn.pl
rezerwacje wejść: biletcep.tpn.pl
www.tpn.pl/poznaj

Baza wydarzeń

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy