Jakość powietrza
Brak danych
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   -   -   -   -
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   -
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   6.38   7.52
Józefa Piłsudskiego   4.88   5.78
Tytusa Chałubińskiego   6.13   7.33
Kuźnice   7.95   9.36
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 08.07 14:00
Deszczowo
16° / 11° umiarkowane opady deszczu
Śr. 14:00
Deszczowo
Czw. 14:00
Deszczowo
10°
Pt. 14:00
Deszczowo
12°
Sob. 14:00
Deszczowo
14°
Nd. 11:00
Zachmurzenie
14°
Zdjęcie promujące Zakopane

2. miejsce Zakopanego w rankingu najbogatszych samorządów w 2022 roku

Informujemy o zajęciu 2. miejsca w prestiżowym rankingu „Najbogatsze samorządy w 2022 roku. Ranking dochodów per capita” Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, w kategorii miasta powiatowe /łącznie jest 267 takich miast/. Zakopane awansowało w rankingu z miejsca 3 na 2 względem roku 2021.

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu i w ciągu kilku poprzednich lat. Tak jak w ubiegłych latach pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. W obliczeniach zostały uwzględnienie tylko dochody własne i otrzymywanych subwencji.

Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęte zostały składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą – tak zwany w środowiskach samorządowych „podatek janosikowy”. 

Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

Autorami rankingu są Paweł Swianiewicz, profesor ekonomii, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: Wspólnota

(APM)