Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   10.36   432.79   14.66   4.49
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   7.65
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   1.91   2.34
Józefa Piłsudskiego   3.56   4.67
Tytusa Chałubińskiego   3.49   4.46
Zofii i Witolda Paryskich   3.52   4.96
Kuźnice   1.62   2.01
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.29   0.38
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 07.12 13:00
Zachmurzenie
1° / -3° zachmurzenie duże
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Śnieg
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Śnieg
Pon. 10:00
Śnieg
-3°
Zdjęcie promujące Zakopane

Podstawowe informacje

nazwa inwestycji: Modernizacja zabytkowej willi Czerwony Dwór na cele kulturalne

szacowany koszt: 6,7 mln zł

finansowanie: fundusze europejskie (ponad 3,8 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, poddziałanie 6.1.1. Ochrona i opieka nad zabytkami) oraz budżet miasta

Wszystkie inwestycje finansowane są środków pochodzących z budżetu miasta i zapisanych w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Wiele kluczowych inwestycji nie byłoby jednak możliwych bez pozyskania środków zewnętrznych. Kluczowy sposób finansowania, zwłaszcza dużych projektów infrastrukturalnych, to fundusze europejskie. Staramy się też o środki Ministerstwa Infrastruktury na rozbudowę lokalnej infrastruktury drogowej oraz o krajowe środki na infrastrukturę, np. z Ministerstwa Sportu na dofinansowanie obiektów sportowych.

przewidywany termin zakończenia: koniec czerwca 2018 r.

Opis inwestycji

  • Przeprowadzony zostanie remont konserwatorski całego budynku: od piwnic po dach

Prace obejmą wzmocnienie fundamentów oraz konstrukcji dachu, czyli elementów budynku w najgorszym stanie. Czerwoną blachę zastąpi ciemnoczerwona blachodachówka, która swoim kształtem nawiązywać będzie do pierwotnego pokrycia. To właśnie kolor dachu zainspirował nową właścicielkę willi w połowie lat 20. zeszłego stulecia do zmiany nazwy z „Władysławka” na „Czerwony Dwór”. Wszystkie powierzchnie zostaną zaimpregnowane i zabezpieczone odpowiednimi preparatami, które m.in. opóźniają zapłon drewna. Zamontowany zostanie także system przeciwpożarowy. Wymienione zostaną wszystkie instalacje w budynku, a ogrzewanie podłogowe zastąpi grzejniki na ścianach.

  • Ściany znów będą jasne

Wszystkie ściany, podłogi i sufity zostaną oczyszczone przy pomocy drobnego wiślanego piasku – dzięki temu zabiegowi sczerniałe przez stulecie drewno odzyska swój dawny kolor. To z kolei pomoże wydobyć rzeźbione zdobienia nad drzwiami, na tragarzach i na zewnętrznych ścianach werandy. Odtworzone zostaną rzeźbione balustrady i korony na kominach.

  • W ogrodzie powstanie scena plenerowa

Teren wokół Czerwonego Dworu zostanie wyrównany, odwodniony i utwardzony. Powstanie scena plenerowa, na której mają odbywać się występy. Wymienione zostanie także ogrodzenie, którego jedna ściana przeznaczona będzie na wystawy. Cały ogród będzie oświetlony i monitorowany? Pojawi się też nowa roślinność.

  • Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych

Na parterze oraz na poziomie -1 powstaną toalety dla osób poruszających się na wózkach. Z kolei recepcja wyposażona zostanie w pętlę indukcyjną, która wspiera komunikację z osobami niedosłyszącymi.

  • Powstanie centrum twórczości ludowej związanej z podhalańskimi artystami i rzemieślnikami

Podczas zeszłorocznych konsultacji społecznych z przedstawicielami środowiska twórców ludowych bardzo mocno wybrzmiała potrzeba stworzenia miejsca, gdzie rzemieślnicy i artyści mogliby pokazać sztukę rodzimą (zobacz Sprawozdanie z konsultacji). Po remoncie w Czerwonym Dworze odbywać się będą wystawy, warsztaty, spotkania autorskie, a zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak powstają przedmioty użytkowe. Stworzenie takiego miejsca ma też pomóc w ochronie ginących zawodów na Podhalu. informacja turystyczna.

  • Ciekawostka

W świetnym stanie zachował się piec kaflowy – jeden z niewielu w stylu zakopiańskim. Wieńczący go niedźwiedź to znak firmowy fabryki Niedźwiedzkiego w podkrakowskich Dębnikach, a motywy na kaflach są takie same, jak te wyrzeźbione na sosrębach, tragarzach i nad drzwiami. Warto zwrócić uwagę na to, że każde pomieszczenie zdobi inny motyw.