Jakość powietrza
Brak danych
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   -   -   -   -
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   -
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   13.46   16.52
Józefa Piłsudskiego   5.77   6.9
Tytusa Chałubińskiego   4.41   5.36
Kuźnice   5.89   6.98
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 20.07 05:00
Słonecznie
11° / 13° bezchmurnie
Pon. 14:00
Zachmurzenie
26°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
23°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
23°
Czw. 14:00
Deszczowo
17°
Zdjęcie promujące Zakopane

FESTIWAL IM. GEIGERA ROZPOCZĘTY – MUZYCZNA UCZTA W ZAKOPANEM!

Za nami pierwszy festiwalowy weekend pełen muzycznych wzruszeń, zachwytów i artystycznych olśnień! Od 18 lipca Zakopane znów rozbrzmiewa muzyką najwyższej próby – rozpoczęła się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera. Dwa pierwsze koncerty zachwyciły publiczność i udowodniły, że magia festiwalu trwa w najlepsze!

Festiwal zainaugurował koncert organowy w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie wystąpił wybitny duet: prof. Witold Zalewski – organista Katedry na Wawelu i wieloletni dyrektor festiwalu – oraz jego córka, Hanna Zalewska, uznana młoda organistka, zdobywczyni wielu prestiżowych nagród w kraju i za granicą. Ich wspólny występ był prawdziwym dialogiem pokoleń, pełnym wirtuozerii i emocjonalnej głębi. Publiczność usłyszała m.in. utwory Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna, Césara Francka oraz kompozycje współczesne Johna Ruttera – zagrane z pasją i wyjątkowym wyczuciem przestrzeni sakralnej. Koncert był też symbolicznym powrotem prof. Zalewskiego do Zakopanego – to właśnie on przez lata tworzył artystyczny kształt tego festiwalu i wciąż pozostaje jego duchowym opiekunem.


Dzień później festiwalowa scena przeniosła się w niezwykłe miejsce – do ogrodu zabytkowej willi Czerwony Dwór, siedziby Centrum Kultury Rodzimej. Tu, wśród zieleni i architektury inspirowanej podhalańską tradycją, odbył się wyjątkowy koncert plenerowy „Od klasyki do rozrywki”, będący muzycznym hołdem dla wszechstronności patrona festiwalu. Wacław Geiger – kompozytor, organista, dyrygent, śpiewak operowy i multiinstrumentalista – przez całe życie łączył klasykę z muzyką estradową, operetkową i popularną. Ten duch obecny był również podczas sobotniego wieczoru, który zgromadził liczną, entuzjastyczną publiczność.

Na scenie wystąpili znakomici soliści – Anna Sokołowska-Alabrudzińska i Mateusz Mijal – którym towarzyszyła Orkiestra Arte Symfoniko pod batutą Mieczysława Smydy. Artyści zaprezentowali repertuar pełen lekkości i energii – od walców Straussa (z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora), przez znane przeboje muzyki filmowej i operetkowej, aż po współczesne piosenki z nutą romantyzmu. Niezastąpiony Łukasz Lech, prowadzący koncert, zadbał o wyjątkową atmosferę – jego pełne wdzięku komentarze i literackie anegdoty uzupełniły wieczór o dodatkową warstwę narracyjną.
Na słuchaczy czekała też wyjątkowa niespodzianka – premierowe wykonanie jednej z kompozycji Wacława Geigera w nowej, poruszającej aranżacji Macieja Niecia – to symboliczny i pełen szacunku ukłon w stronę Patrona Festiwalu, który właśnie takiej muzycznej różnorodności był wierny przez całe życie.

Znakomici wykonawcy, dopracowany program, niepowtarzalna zakopiańska sceneria i wspaniała pogoda – wszystko to sprawiło, że pierwszy weekend festiwalu był prawdziwą ucztą dla zmysłów.

Przed nami kolejne koncerty – niepowtarzalne spotkania z muzyką klasyczną, organową i kameralną w duchu Wacława Geigera, który z pasją i oddaniem łączył tradycję Podhala z otwartością na świat.

Serdecznie zapraszamy do udziału w następnych wydarzeniach festiwalowych!

Kolejny weekend z festiwalem przed nami. Do zobaczenia już 1 i 2 sierpnia!

Szczegóły programu na www.festiwale.zakopane.pl



Organizatorzy: Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury

Partnerzy: Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej Zakopane – Krzeptówki, Parafia Tatrzańska Świętego Krzyża w Zakopanem

Partner Główny: Województwo Małopolskie

Partnerzy Medialni: Radio Kraków, Polska Press, Gazeta Krakowska, Tvp 3 Kraków, Tygodnik Podhalański, 24 TP, Ściana Tatr, Podhale24, Małopolska Online, Góral24, Serwis Informacyjny Watra