Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.6   0   99.95   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   18.03
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   2.59   3.29
Józefa Piłsudskiego   3.11   4.19
Tytusa Chałubińskiego   4.45   5.76
Zofii i Witolda Paryskich   4.15   5.61
Kuźnice   4.6   5.97
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.43   0.57
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 03.05 14:00
Zachmurzenie
19° / 9° zachmurzenie duże
Sob. 14:00
Zachmurzenie
18°
Nd. 14:00
Deszczowo
16°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
16°
Wt. 14:00
Deszczowo
12°
Śr. 11:00
Deszczowo
Zdjęcie promujące Zakopane

"Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny" w Loch Cinema

Za nami kolejna odsłona "Seansów 90-lecia" - cyklu w którym w co drugi wtorek miesiąca prezentujemy filmy o tematyce Podhala, Zakopanego, gór i ludzi tu mieszkających. W miniony wtorek w Loch Cinema obejrzeliśmy Teatr Telewizji Polskiej "Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny" w reżyserii Artura "Barona" Więcka. Salwy śmiechu na widowni i momenty zadumy udowodniły, że filozofia i nauka ks. Józefa Tischnera jest nadal aktualna. 

Dotychczas można było zobaczyć, między innymi: "Dreamland" w reżyserii Stanisława Berbeki, "Sportowca mimo woli" Mieczysława Krawicza oraz "Wiatr. Thriller dokumentalny" Michała Bielawskiego. Przy okazji seansów gościliśmy także znakomitych Gości - Staszka Berbekę, Bartka Solika i Lesława Dalla, którzy opowiedzieli o filmach, ich kręceniu lub tematyce, która była w nich podjęta.


Filozofia po góralsku, bestseller księdza Józefa Tischnera, to kopalnia teatralnych anegdot i scen, kalejdoskop niezwykle dowcipnie, acz ciepło sportretowanych postaci. Ksiądz Tischner, sam znakomity filozof, jak nikt znał realia mieszkańców polskich gór. W góry często wracał i uważał je za swoje ukochane miejsce na ziemi.


Spektakl Artura „Barona”Więcka ukazuje jeden dzień z życia Księdza – Jegomościa Autora – podzielony między spotkania z mieszkańcami okolicznych wiosek. Prowadzone z księdzem dysputy ujawniają wyjątkowe filozoficzne zacięcie Górali. Skąd u Górali te predyspozycje? Może ze względu na wyjątkowe umiłowanie wolności, góralskiej „ślebody” – cechy, która powinna wyróżniać każdego filozofa? A może to kwestia życia w uprzywilejowanym miejscu, które pozwala spojrzeć czasem na wszystko z odpowiednim dystansem, wręcz dosłownie – z góry? Jakkolwiek by nie było, twierdził ksiądz Tischner, wszystko można przełożyć na „góralski”. A to, czego nie można, nie jest warte zachodu.

(Źródło: www.teatrtv.vod.tvp.pl)

PK